Gdzie ta odpowiedź

Strona główna Fora Sprawy organizacyjne Gdzie ta odpowiedź

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #27481
  Jan Proski
  Użytkownik

  Witam,

  odpowiedź od Axee poszła na spacer. W którym parku można ją spotkać?🤔

  Dziękuję za wskazówki.

  Pozdrawiam

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #27493
  Jan Proski
  Użytkownik

  Powyższy wpis nieaktualny, merytorycznie załatwiono.

  #27489
  Axee
  Użytkownik

  Witam, odpowiedz poszła w las … swoją drogą nie pierwszy raz.
  Wkleję ją tu być może się wyświetli.

  >>>

  Witam, to może być wpis pierwotny gdyż:

  1. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Chorzowie
  “Organizację nabożeństw ewangelickich w Królewskiej Hucie rozpoczęto w 1801 w sali posiedzeń Huty Królewska. Następnie posługi religijne zostały przeniesione od 1804 do sali modlitewnej, urządzonej w budynku nowej szkoły. 28 sierpnia 1825 otwarto wspólny, ewangelicko-katolicki cmentarz. Wierni z miasta należeli początkowo do parafii w Tarnowskich Górach, następnie przeszli pod administrację parafii w Bytomiu.
  Pierwszą świątynią ewangelicką na terenie Królewskiej Huty został poświęcony 13 listopada 1844 Kościół im. Elżbiety.”

  źródło 1

  “Pierwsze nabożeństwa ewangelickie odbyły się w roku 1801 w sali posiedzeń ówczesnego budynku Urzędu Huty mieszczącego się na terenie huty „Królewska” (obecnie „Kościuszko”). Parę lat później w nowo wybudowanej szkole odbyło się w grudniu 1804 r. poświęcenie sali modlitewnej, która do tego celu została przystosowana. I tu przez blisko czterdzieści lat zbierali się na wspólne nabożeństwa ewangelicy również z sąsiednich miejscowości. 28.VIII 1825 r. został poświęcony cmentarz, najstarszy w okolicy (przez ewangelickiego księdza Naglo z Tarnowskich Gór i katolickiego dziekana Włodarskiego), który był początkowo wspólny dla obu wyznań. Dzięki finansowemu wsparciu króla pruskiego 13.XI.1844 r. został poświęcony pierwszy ewangelicki kościół w Chorzowie – kościół im. Elżbiety.
  W latach 1876-1877 wybudowano plebanię (przy ul. Katowickiej 96), co ostatecznie przesądziło o niezależności parafii, która wcześniej odłączona została od Tarnowskich Gór, a potem od Bytomia.”

  źródło 2

  Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu
  “Sytuacja religijna zmieniła się po przejęciu Śląska przez Prusy. Ewangelicy, którym od tego momentu zwrócono utracone prawa, dalej jednak nie mieli w Bytomiu żadnego kościoła czy sali modlitw. Na nabożeństwa uczęszczali do Tarnowskich Gór. 1 maja 1833 r. magistrat odsprzedał ewangelikom ruiny kościoła św. Wojciecha, który po sekularyzacji klasztoru franciszkańskiego (Zakon Braci Mniejszych) w 1810 r. został przejęty przez władze miejskie Bytomia, który służył m. in. jako magazyn i remiza strażacka.
  Parafię Ewangelicką w Bytomiu erygowano w 1836 r. Jej pierwszym duchownym został ks. dr Lippert. W 1843 r. utworzono stojącą na wysokim poziomie szkołę ewangelicką, później wybudowano dom diakonis (1898 r.) i przedszkole oraz plebanię, w 1911 r. z
  założono cmentarz ewangelicki u zbiegu ulic Piekarskiej i Powstańców Śląskich.”

  źródło 3

  “Parafia była rozległa. Należały do niej w 1885 roku poza Bytomiem: Radzionków, Bańgów, Maciejkowice, Michałkowice, Przełajka, Antonienhof, Bielszowice, Biskupice, Kunzendorf, Makoszowy, Pawłów, Ruda, Brzeziny, Bobrek, Brzozowice, Piekary, Dąbrówka Wielka, Guretzko, Kamień, Karb, Miechowice, Łagiewniki, Orzegów, Rozbark i Szombierki.”

  źródło 4

  3. Parafia Ewangelicko-Augsburgska w Tarnowskich Górach
  “Obecnie funkcjonująca parafia w tym mieście jest najstarszą na Górnym Śląsku, gdyż powstała jako pierwsza z górnośląskich parafii luterańskich po roku 1742 , gdy pruskim zarządzeniem królewskim zezwolono na ponowne zakładanie kościołówewangelickich.
  Kościół Zbawiciela wybudowano w 1780 roku.”

  źródło 5

  Zatem w roku 1811 jedynym kościołem ewangelickim, nie licząc sal modlitewnych w okolicy Bytomia, Chorzowa czy Przełajki był kościół ewangelicki w Tarnowskich Górach, gdzie mieściła się cała administracja i księgi, stąd zapis w księdze w Tarnowskich Górach o chrzcie w Chorzowie dla dziecka z Przełajki.

  Pozdrawiam Bogusław / Axee

  Pozdrawiam Bogusław.

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.