Genealogia genetyczna – pierwsza polska strona

Strona główna Fora Genealogia genetyczna Genealogia genetyczna – pierwsza polska strona

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #5534
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Nareszcie pojawiła się pierwsza polska strona dla początkujących na temat genealogii genetycznej. Do tej pory istniała tylko jedna polska strona na temat genealogii genetycznej – księdza Stanisława Pietrzaka. Zawiera ona ogrom informacji, ale dla osób, które dopiero zaczynają się interesować tematem jest trochę zawiła.
  Życzę autorowi nowej strony rozwoju na miarę Wheaton BEGINNERS GUIDE TO GENETIC GENEALOGY https://sites.google.com/site/wheatonsurname/beginners-guide-to-genetic-genealogy

  Adres strony polskiej dla początkujących : http://www.genealogiagenetyczna.com/
  Adres strony polskiej dla zaawansowanych : http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/polacy.htm

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #5557
  Artur Paczyna
  Użytkownik

  Temat bardzo ciekawy, choć to, co wiąże się z pradziejami, często oparte jest moim zdaniem na niedostatecznym materiale źródłowym oraz hipotezach i domysłach.

  Zwraca uwagę dyskusyjny warsztat naukowy (grupa badana, jej wielkość i skład, pominięcie okresów, gdy kulturowo kremowano zwłoki, nie uwzględnienie migracji ludności w ostatnich 2000 lat) i jego wpływ na „ostateczne” wyniki badań, które według mnie – z uwagi na dynamiczny rozwój nauki w tym zakresie – mogą ulec korekcie.

  Wydaje się także, że nie bez znaczenia są doświadczenia w badaniu DNA w procedurze zaprzeczenia ojcostwa, których wyniki oparte są na prawdopodobieństwie, a nie pewności wyniku, co generuje potrzebę ustalania dodatkowych okoliczności, które pozwolą potwierdzić dowodzoną tezę.

  Tym niemniej, chętnie zapoznałbym się z Waszymi doświadczeniami w zakresie genealogii genetycznej. Sądzę, że każda opinia i wskazówka będą bardzo cenne nie tylko dla mnie.

  Przy okazji, nie znalazłem nigdzie, a nurtują mnie pytania:
  Czy można rozróżnić potomków z hg R1a-M458-L260 z osadnictwa przybyłego na ziemie polskie ok. 2500 roku pne od potomków z hg R1a z osadnictwa przybyłego w VI w. z Naddnieprza?
  Czy są prowadzone badania i znane są ich wyniki, które pozwalają na określenie daty przybycia na ziemie polskie osadników z hg R1b1a2a-U106?

  Artur

  Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.

  Wojciech Korfanty

  #5558
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Arturze – od niedawna zgłębiam temat genealogii genetycznej, czekam na swoje pierwsze wyniki badań DNA. Za kilka miesięcy, bo tyle czeka się na wyniki, chętnie podzielę się nimi na którymś ze spotkań Towarzystwa.
  Myślę, że odpowiedzi na Twoje pytania możesz uzyskać w facebookowej grupie Genealogia Genetyczna Łukasza Lubicz Łapińskiego.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.