Joseph Dyrgalla – Sophia Koźlik – Miasteczko Śląskie

Strona główna Fora Poszukiwania Joseph Dyrgalla – Sophia Koźlik – Miasteczko Śląskie

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Autor
  Wpisy
 • #20759
  Andrzej Szewczyk
  Użytkownik

  Poszukuję wszelkich informacji i tropów związanych z pojawieniem się rodziny Dyrgalla w Miasteczku Śląskim. Z tego co udało mi się ustalić to właśnie małżeństwo Joseph Dyrgalla i jego żona Sophia (z domu Koźlik) są pierwszymi przedstawicielami nazwiska Dyrgalla (Dyrgala/Dyrgała/Drygała) w parafii Żyglin, a następnie Miasteczko Śląskie.
  W księgach Żyglina / Miasteczka Śląskiego są przede wszystkim ich dzieci:
  – Simon Dyrgalla ur. 30.10.1836
  – Johann Dyrgalla ur. 10.05.1840
  – Marianna Drygała zm. 31.08.1834
  – i Franz Dyrgalla ur najpewniej w 1828r – na podstawie aktu małżeństwa z 15.11.1858r.
  Odnalazłem akt urodzenia Sophi z domu Koźlik – Żyglinek 8.04.1804 ale nie wiem czy to faktycznie ta Zofia. Przy urodzeniach dzieci podane jest że żona Józefa była z domu Koźlik ale jednocześnie znalazłem akt zgonu Sophi Dyrgalla 15.02.1877 i tu pisze że była z domu Ogrodnik. Błąd?
  No i nigdzie nie mogę znaleźć aktu ślubu Józefa z Zofią. Powinien być w parafii Żyglin. No chyba że to nie ta Zofia i ślub był zupełnie gdzie indziej i cała rodzina sprowadziła się do Georgenbergu około 1830 roku.
  I tutaj moja prośba : czy ktoś napotkał może w swoich badaniach na jakikolwiek ślad nazwiska Dyrgalla / Dyrgała – przed 1830r? A może konkretnie na Józefa Dyrgalla i Sophię z domu Koźlik? Skąd Józef Dyrgalla może pochodzić?
  Oczywiście sprawdzałem okoliczne parafie. Dyrgałowie są w Reptach Śląskich – ale później. Są również w parafii Zbrosławice – ale tam nie ma Józefa. Najstarszy Lorenz pochodzi z miejscowości Klucz. Ale czy ma coś wspólnego z Józefem z Miasteczka?
  Byłbym wdzięczny za pomoc i / lub wskazanie tropu do dalszych poszukiwań.

  Andrzej Szewczyk - Tarnowskie Góry

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.