Joseph Dyrgalla – Sophia Koźlik – Miasteczko Śląskie
Strona główna › Fora › Poszukiwania › Joseph Dyrgalla – Sophia Koźlik – Miasteczko Śląskie
- This topic has 3 odpowiedzi, 2 głosy, and was last updated 3 years, 11 months temu by
evanka.
-
AutorWpisy
-
28 kwietnia 2020 o 18:42 #20759
Andrzej Szewczyk
UżytkownikPoszukuję wszelkich informacji i tropów związanych z pojawieniem się rodziny Dyrgalla w Miasteczku Śląskim. Z tego co udało mi się ustalić to właśnie małżeństwo Joseph Dyrgalla i jego żona Sophia (z domu Koźlik) są pierwszymi przedstawicielami nazwiska Dyrgalla (Dyrgala/Dyrgała/Drygała) w parafii Żyglin, a następnie Miasteczko Śląskie.
W księgach Żyglina / Miasteczka Śląskiego są przede wszystkim ich dzieci:
– Simon Dyrgalla ur. 30.10.1836
– Johann Dyrgalla ur. 10.05.1840
– Marianna Drygała zm. 31.08.1834
– i Franz Dyrgalla ur najpewniej w 1828r – na podstawie aktu małżeństwa z 15.11.1858r.
Odnalazłem akt urodzenia Sophi z domu Koźlik – Żyglinek 8.04.1804 ale nie wiem czy to faktycznie ta Zofia. Przy urodzeniach dzieci podane jest że żona Józefa była z domu Koźlik ale jednocześnie znalazłem akt zgonu Sophi Dyrgalla 15.02.1877 i tu pisze że była z domu Ogrodnik. Błąd?
No i nigdzie nie mogę znaleźć aktu ślubu Józefa z Zofią. Powinien być w parafii Żyglin. No chyba że to nie ta Zofia i ślub był zupełnie gdzie indziej i cała rodzina sprowadziła się do Georgenbergu około 1830 roku.
I tutaj moja prośba : czy ktoś napotkał może w swoich badaniach na jakikolwiek ślad nazwiska Dyrgalla / Dyrgała – przed 1830r? A może konkretnie na Józefa Dyrgalla i Sophię z domu Koźlik? Skąd Józef Dyrgalla może pochodzić?
Oczywiście sprawdzałem okoliczne parafie. Dyrgałowie są w Reptach Śląskich – ale później. Są również w parafii Zbrosławice – ale tam nie ma Józefa. Najstarszy Lorenz pochodzi z miejscowości Klucz. Ale czy ma coś wspólnego z Józefem z Miasteczka?
Byłbym wdzięczny za pomoc i / lub wskazanie tropu do dalszych poszukiwań.Andrzej Szewczyk - Tarnowskie Góry
20 lutego 2021 o 23:09 #26305Andrzej Szewczyk
UżytkownikMiło mi poinformować że rozwiązałem zagadkę 🙂
Cała historia jest ciekawa więc jak tylko wszystko sobie poukładam to opiszę.
Poszukiwania trochę trwały ale najważniejszy z nich wniosek to aby się nie zrażać i krok po kroku sprawdzać wszelkie – choćby najmniejsze wskazówki które mamy.
Okazało się że nic więcej ponad to co napisałem powyżej nie było potrzeba. Reszta to czas i odrobina szczęścia!Andrzej Szewczyk - Tarnowskie Góry
4 kwietnia 2021 o 17:42 #26871Andrzej Szewczyk
UżytkownikZgodnie z obietnicą oto krótka historia moich poszukiwań:
Jak można wywnioskować z powyższego wpisu moim bezpośrednim Przodkiem jest Franz Dyrgała z Miasteczka Śl. Tam się ożenił w 1858r z niejaką Ludwiną Michlik i tam zmarł w 1881r. Niestety w miejscowej parafii nie odnalazłem metryki chrztu (wtedy Miasteczko należało do parafii w Żyglinie). Wszystko wskazywało na to iż Franz urodził się w latach 20-tych XIX wieku. Ale gdzie?
W Miasteczku żyli wtedy Joseph Dyrgała (Dyrgalla) z żoną Sofią Koźlonką. Ale aktu urodzenia Franza nie było. Czy Franz był ich synem? Wtedy nie byłem w stanie odpowiedzieć na to pytanie (a za linię Dyrgałów wziąłem się już w roku 2016). Zacząłem przeszukiwać okoliczne parafie i odnalazłem jeszcze dwie osoby o nazwisku Dyrgała/Drygała/Dyrgalla (należy się przyzwyczaić do oboczności nazwisk – co ksiądz to może być inna pisownia).
Caspar Drygała mieszkający w Reptach i Lorenz ze Zbrosławic. Żeby było ciekawiej – obaj mieli synów o imieniu Franz! Dokładniej zatem przyjrzałem się księgom ze Zbrosławic i Rept.
Niestety Franz Drygała syn Caspra urodzony w 1828r zmarł w 1829. Natomiast Franz syn Lorenza ur. w 1832 – zmarł w 1834. I znowu zostałem z niczym. Parafię Tarnowskie Góry również wtedy oglądałem ale w dostępnych internetowo księgach niczego nie znalazłem. Może się mało przyłożyłem?
Przełom nastąpił w tym roku. Przez 4 lata do internetu trafiły kolejne księgi i jak się okazało – szczęśliwie dla mnie i „mojego” Franza. Pojawiły się mianowicie skany z USC Miasteczko Śląskie. Skany zgonów z końca XIX wieku. Odnalazłem akt zgonu Franza Dyrgały (Dyrgalla) – gdyż do tej pory dysponowałem jedynie skanem kościelnej księgi zgonów/pogrzebów – i tu niespodzianka! Jest adnotacja o miejscu urodzenia: „geboren zu Tarnowitz”! No to z powrotem zagłębiłem się w księgach tarnogórskich. I tym razem sukces! Jest akt urodzenia Franza! 30.09.1823 – ojciec Joseph Drigała , matka Sophia Kozieł. Czyli ci sami co w Miasteczku! Tylko wcześniej! Spokojnie przejrzałem księgi tarnogórskie i z Miasteczka.
Joseph Drigała/Drygała/Dyrgalla wziął ślub w Tarnowskich Górach w 1821r. W Tarnowskich Górach było ochrzczonych 6 dzieci w latach 1821 – 1833. Ostatnia dwójka już w Miasteczku w 1836 i 1840r.
Jeszcze raz zbadałem Caspra i Lorenza.
Caspar Drygała również wziął ślub w Tarnowskich Górach w 1821r. W tym samym miesiącu co Joseph. W TG było ochrzczonych 3 dzieci, a potem przeniósł się do Rept gdzie miał jeszcze 7 dzieci (i jeszcze jedną żonę – jak się potem okazało nie drugą a trzecią !)
No i Lorenz – ślub w 1825 w Zbrosławicach i tam 4 dzieci.
Trzech Drygałów i ani jednego więcej we wszystkich okolicznych parafiach wokół TG na początku XIX wieku. Czyli Drygałowie(Dyrgałowie) nie stąd pochodzą. Ale skąd?
Jest wskazówka! W akcie ślubu Lorenza w Zbrosławicach jest zapis „aus Klucza”. Ale jaki to Klucz? Najpierw myślałem o miejscowości Klucz w parafii Ujazd w kierunku Góry Św. Anny – ale stamtąd nie ma dostępnych akt metrykalnych. To mnie nieco wstrzymało.
Ale potem sprawdziłem jakie to jeszcze Klucze są w dalszej okolicy. I jest! Wieś Klucze pod Olkuszem!
Wtedy coś mi zaskoczyło i punkciki się połączyły!
Trzech młodych chłopów pojawia się w Tarnowskich Górach. Najprawdopodobniej w roku 1820. Może z miejscowości pod Olkuszem które słynęło z górnictwa. A w 1821 rozpoczyna się budowa Sztolni Głębokiej FRYDERYK w TG (obecnie obiekt UNESCO). Czy są przesłanki by to połączyć? Zobaczmy.
Najpierw podjąłem starania o zweryfikowanie faktu iż Dyrgałowie pochodzą spod Olkusza. Kilka postów na forach genealogicznych przyniosło sukces. Od „dobrej duszy” z Olkusza dostałem kopie skanów z tamtejszych ksiąg. A potem zleciłem jeszcze kwerendę w Archiwum Diecezji Sosnowieckiej – gdzie znajdują się odpowiednie księgi. No i potwierdziło się. Joseph, Casper i Lorenz są braćmi. Urodzonymi odpowiednio w 1797, 1795 i 1799r we wsi Klucze z Ojca Dominika i matki Jadwigi. W dodatku Casper w 1817r ożenił się z niejaką Zofią Guzik – co zgadza się z jego aktem ślubu z Tarnowskich Gór z 1821r gdzie przed jego imieniem jest dopisek „Witwer” – wdowiec.
Czyli bracia spod Olkusza. Co jeszcze?
Zarówno w akcie ślubu Josepha jak i Lorenza przed ich nazwiskami jest wyraz wskazujący zwykle na pozycję – zawód danej osoby. Mamy tu słowo „Kunszt”. Niejaki Inspektor Anton Schneidersky jest świadkiem na ślubie Josepha Drygały a również chrzestnym Marianny córki Caspera urodzonej w 1826. Schneider to zasłużona rodzina saksońskich sztygarów i urzędników górniczych sprowadzonych do TG w związku z uruchomieniem Kopalni przez Redena w 1784r.
Po datach urodzenia dzieci można również określić miejsca zamieszkania braci. Po przybyciu bracia mieszkali w TG. A dokładniej podlegali pod parafię tarnogórską. Tam wzięli śluby (dwoje z nich w 1821) i tam rodziły się pierwsze dzieci. Najmłodszy Lorenz ożenił się ostatni w 1825 i wtedy zamieszkał już w Zbrosławicach. Caspar przeniósł się do Rept ok.1827r (pierwsze dziecko w Reptach w 1828) – tuż po zakupie Rept przez Donnersmarków. Joseph ostatnie dziecko chrzci w TG w 1833r, potem przenosi się do Miasteczka.
A sztolnia? Okres budowy 1821-1834. Są więc duże szanse iż mój Przodek wraz z braćmi mieli udział w budowie Sztolni Fryderyk lub chociażby pracowali w Kopalni Fryderyk. Całkiem fajna sprawa – wynagradzająca lata poszukiwań!Andrzej Szewczyk - Tarnowskie Góry
8 kwietnia 2021 o 16:43 #27083evanka
UżytkownikGratulacje 🙂 nic tak nie cieszy, jak odnaleziony przodek 😉
-
AutorWpisy
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.