KWK Barbara-Chorzów (Königsgrube Westfeld) – dokumentacja pracownicza

Strona główna Fora Poszukiwania KWK Barbara-Chorzów (Königsgrube Westfeld) – dokumentacja pracownicza

 • This topic has 0 odpowiedzi, 1 głos, and was last updated 4 months temu by .
Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Autor
  Wpisy
 • #20553
  Użytkownik

  Dzień dobry,

  witam wszystkich użytkowników. Jest to mój pierwszy post na tym forum, jeżeli nie jest on zgodny z tematyką czy w jakiś sposób odbiega od regulaminu to z góry przepraszam i proszę o usunięcie.

  Mam zapytanie dot. nieistniejącej już Kopalni Węgla Kamiennego Barbara-Chorzów. Poszukuję dokumentacji pracowniczej (czy tzw. również kartotek osobowych) wystawionej przed 1945 rokiem – tych wystawionych podczas wojny oraz nawet wcześniejszych z okresu po plebiscytowego.

  Na obecną chwilę moje “poszukiwania” zostały zakończone marnym rezultatem. Archiwum Państwowe w Katowicach posiada pokaźny zbiór dokumentów związanych z tą kopalnią, aczkolwiek nie są oni w posiadaniu żadnej dokumentacji “pracowników szeregowych” z ww. okresu. Pracownicy AP odsyłają mnie do archiwum Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a oni z kolei z powrotem do Archiwum Państwowego.

  Z SRK udało mi się uzyskać uwierzytelnione kopie kompletnej dokumentacji pracowniczej mojego przodka jaką otrzymali po zamknięciu kopalni w 1990 roku. W kopiach tych zawarta jest kartoteka osobowa, a w niej podstawowe informacje nt. imiona rodziców, miejsca zamieszkania, obywatelstwa, przebiegu pracy, awansów wraz z datami itd. Jest to jednak dokument wystawiony już przez władze polskie w 1945 roku. Nikt z SRK ani AP nie potrafi mi wytłumaczyć, gdzie dokumenty sprzed tego okresu mogłyby się znajdować o ile oczywiście dalej istnieją, bo podejrzewają również ich spalenie, zalanie, zniszczenie itp. Ciekawi mnie to bardzo, ponieważ w kartotece tej jest przedstawiony dokładny co do miesiąca okres pracy oraz wykaz awansów od 1922 – ciekawi mnie co było na to podkładką, jakie dokumenty skoro żadnych nie ma?

  Byłbym wdzięczny za udzielenie jakiejkolwiek odpowiedzi.

  Z góry dziękuję za pomocą,
  pyrsk!

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.