Prośba o tłumaczenie

Strona główna Fora Tłumaczenia Prośba o tłumaczenie

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #14553
  Dawid Snietka
  Użytkownik

  Witam,
  Mam problem ze zrozumieniem dwóch krótkich aktów, więc prosiłbym o ich przetłumaczenie. Pierwszy to akt urodzenia Franciscusa Pierdziwol, chodzi mi tutaj o to, że wydaje mi się, że przy jego ojcu (Simon) są dwa nazwiska oraz nie potrafię znaleźć nazwiska matki.
  Drugi to prawdopodobnie akt ślubu wyżej wymienionego Simona; prawdopodobnie, bo zdaje mi się, że jego żona ma tutaj na imię Zofia zamiast Eva, ale przeszukując księgi chrztów, poza Simonem z pierwszego aktu, znalazłem tylko jedną osobę o tym nazwisku i bynajmniej nie był to kolejny Simon

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #14556
  Grazyna
  Użytkownik

  Witam ,
  Tekst oryginalny pierwszego aktu : „Simon Gwość oder Pierdziwoł Bauer aus Piaseczna , von seiner Weibe Eva ” . Tłumaczenie : Szymon Gwość lub Pierdziwoł (inaczej alias) chłop z Piasecznej , z jego żony Ewy ….
  Nie ma podanego nazwiska żony , jedynie imię Ewa , pierwsze nazwisko Gwość pochodzi prawdopodobnie od małżonki .
  W drugim akcie małżeństwo jest zawarte między „Simonen Josephi Pierdziwoł et Zophiam Josephi Gwoscz ” . Tu znowu pojawia sie nazwisko Gwoscz , więc panna młoda miała na pewno nazwisko panienskie Gwoscz/Gwość , ktore Szymon póżniej przejął .
  Co do imienia panny młodej , to takie pomyłki w aktach się zdarzają dość często , nie wiadomo kto się pomylił , osoba deklarująca czy ksiądz sporządzający zapis…

  #14568
  Dawid Snietka
  Użytkownik

  Dziękuję pani za pomoc i mam jeszcze jedną prośbę: znalazłem dzisiaj akt ślubu Wawrzyna Pierdziwol i Agnes Burszki, ale przy nazwisku panny młodej są dwie miejscowości (wiem że jedna z nich to Piaseczna, ale drugiej nazwy w ogóle nie kojarzę) i nie wiem która z nich to jej miejsce urodzenia; akt pochodzi ze Starych Tarnowic

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #14570
  Anonim
  Nieaktywne

  Chyba chodzi tu o były folwark (obszar dworski /Gutsbezirk) Bibiella koło Georgenberg (Miasteczko Śl.). W księdze zapisano pewnie ze słuchu, stąd błędna pisownia.

  „… gebürtig aus Biebila, in Piaseczna gedient. …”

  miejsce urodzenia Bibiela, w Piasecznie na służbie …

  #14571
  Pyjter
  Użytkownik

  Nazwisko Pierdziwol wystepuje na terenie dzisiejszej Strzybnicy / Rybna , Piaseczna / stosunkowo czesto. W ksiegach Parafii Stare Tarnowice mozna natknac sie na wymienne zapisy Pierdziwol /przeroznie zapisywany Gwosdz badz tez wrecz proby zmiany tego nazwiska na Pietryga !

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.