Proszę o rozszyfrowanie

Strona główna Fora Tłumaczenia Proszę o rozszyfrowanie

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 15)
 • Autor
  Wpisy
 • #15937
  Gigusus
  Użytkownik

  Witam
  Proszę o rozszyfrowanie. Właściwie hodzi mi o miasta.
  Golkowitz w ?. Ale proszę najlepiej w całości pszetłumaczyc.
  Jokie Golkowice to mogą być? Ta książka jest z Bytomia.
  Pozdrawiam
  Andrej

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #15939
  Pyjter
  Użytkownik

  O ile dobrze interpretuje powyzszy zapis chodzi o jakies Golkovitz in Pohlen , wg dzisiejszej pisowni in Polen . Wikipedia podaje cztery miejscowosci o tej nazwie , dwie na Slasku oraz Golkowice Gorne i Dolne w Malopolsce w gminie Stary Sacz .

  #15987
  Andrzej
  Użytkownik

  Witam, nie pisze tam czasami Golkowitz in Posena.

  Jest tych Golkowitz w Polsce trochę.
  Jednym z nich jest Poland, Golkowitz, Eberwald, Golkowice, Manor does not exist anymore
  Położone koło Głogowa.

  Andrzej.

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #15989
  Pyjter
  Użytkownik

  Mysle ze Posena / od Posen ? / jest malo prowdopodobne . Gdy sie dokladnie przyjrzec to mozna porownac literke h w wyrazie Sohn / linijka powyzej / oraz koncowke en w wyrazie verstorbenen / linijka nizej / – sa identyczne.
  Oprocz tego adnotacja in Pohlen / in Polen / jest czesto spotykana w zapisach.

  #15990
  Andrzej
  Użytkownik

  Możliwe, że mosz w tym przypadku racja. Moze byc Polen, ale teraz kiery to rok jest w ty metryce, aby te Golkowice znalyść w Polsce?
  Koło Wodzisławia tyż są Golkowice. I czy to Polska, albo Niemcy, a te w Małopolsce, to Austria, Polska, albo co jeszcze.

  Andrzej.

  #15991
  Andrzej
  Użytkownik

  W opisie: W 1782 roku folwark został zajęty przez rząd austriacki i część majątku przekazano kolonistom niemieckim. W ten sposób nastąpił podział na Gołkowice Polskie (obecnie Gołkowice Górne) i Gołkowice Niemieckie (obecnie Gołkowice Dolne).

  Jeśli ksiądz mioł na myśli Gołkowice Polskie, to możliwe iż chodzi o to. Ale mie sie wydaje, że wtedy powinien być zapis bez tego “in”, jako dwa wyrazy łączne. Tu kombinowoł, bi najpierw napisoł z przodu Polskie, a potem skreślił i dopisoł z tyłu, ale napisoł ze to są Gołkowice z Polski.

  Andrzej.

  #15992
  Pyjter
  Użytkownik

  Mysla ze jakbys wsadzil calo strona to by bylo blank ajnfach !
  Jo umia odcyfrowac yno / moze ftos dopomoze / : nach 3 maligen Aufgeboth ohne Imped den Balcer Sohn des Bauers Mikolay Tyral aus Golkovitz in Pohlen mit der Marianna Tochter des verstorbenen Martin Badura von Neuen ? in hiesiger Kirche copuliert
  Czyli Po trzykrotnych ” zapowiedziach bez sprzeciwu ” Balcer syn Bauera … z Marianna corka zmarlego … z Nowego ? w tutejszym kosciele zaslubieni.

  Jezeli pisze in Polen tzn ze poza granicami Slaska .Czyli wlasciwie wszedzie np. w dzisiejszej Malopolsce jak pisze powyzej
  Pozdrowienia
  Pyjter

  #15993
  Pyjter
  Użytkownik

  Ksiondz chyba niy za bardzo kombinowol ino nojpiyrw wpisol in Pohlen a potym chop mu pado ” We Golkowicach ” beztoz faroz dokonol skryslynia i napisol Golkovitz in Pohlen.
  Jakby chodzilo o te Gorne toby musiol wpisac Polnisch Golkovitz

  #15994
  Andrzej
  Użytkownik

  To i tak nie wie wiadomo o jakie chodzi Golkowice, obecnie?

  Andrzej.

  #15997
  Gigusus
  Użytkownik

  Witom tu cało strona.
  Książka z Bytomia
  Pozdrawiom
  Andrzej

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #15999
  KAPHIS
  Użytkownik
  #16000
  KAPHIS
  Użytkownik

  Jak nie patrzyć to w Polsce , genetyka pokazuje w łódzkim nazwisko Tyral. Miałem podobną sytuacje w Bytomiu, zapis wyglądał jak Moinowitz in Polen a chodziło o Malinowice w Wojkowicach Kościelnych

  Marek

  #16001
  KAPHIS
  Użytkownik

  Dodam jeszcze ,że w tamtych czasach przybył do Bytomia mój przodek z okolic Kluczborka a to tylko niewiele km mniej od mojego typu.

  Marek

  #16003
  Pyjter
  Użytkownik

  Halo Andrzej , ja oczywiscie rowniez nie wiem o jakie Golkowice chodzi ale probuje analizowac :
  Zakladamy ze ksiadz mial rozeznanie geopolityczne i ze faktycznie napisal Golkovitz in Pohlen . W roku 1801 Prusy zajmowaly olbrzymia czesc dzisiejszej Polski , caly Slask , Wielkopolske , Pomorze . Wschodnia granica Prus z grubsza biorac to na samym poludniu linia Wisly , potem Herby na wys. Czestochowy , Kalisz na wys. lodzi , Ciechocinek , Dobrzyn , Mlawa i Lomza – wszystkie te miejscowosci oczywiscie po polskiej stronie.
  Tym sposobem mozesz wykluczyc wszystki potencjalne miejscowosci o nazwie Golkowice na zachod o tej linii .To zaweza stanowczo zakres poszukiwan !
  Teraz najwazniejsze pytanie : jak ksiadz rozumial pojecie Galicji , czy to tez byla dla niego Polska ? Jezeli tak to w gre wchodza podane juz przez ciebie Golkowice Dolne i Gorne oraz Golkowice nieopodal Wieliczki .

  #16012
  Pyjter
  Użytkownik

  Nadzwyczaj kompetentny Christoph Portal podaje dwie miejscowosci w Prusach : Golkowitz Kreis Kreuzberg / dzis powiat Kluczbork , parafia Byczyna / oraz Golkowitz Kreis Rybnik parafia Godow .
  W Galicji oprocz G. Dolnych i Gornych znajduje sie wies Golkowice gmina Wieliczka parafia Wroblowice. Bardzo obszerna oferta on -Line Archiwum w Krakowie / tutaj Archiwum Katowice mogloby sie czegos nauczyc ! / niestety z tej parafii nie prezentuje zadnych skanow …
  Wydaje sie ze Tyral to bardzo rzadkie nazwisko . Ancestry podaje jedynie Leontine Wallstein z domu Tyral / pod Beuthen O/S / oraz adresy kilku osob o tym nazwisku tez z Bytomia ale z lat 30 tych XIX w. na listach strat pierszej wojny nie ma nikogo i to zarowno na pruskiej jak i austo-wegierskiej.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 15)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.