Przydatne linki do poszukiwań naszych przodków
Strona główna › Fora › Źródła genealogiczne › Przydatne linki do poszukiwań naszych przodków
- This topic has 64 odpowiedzi, 28 głosów, and was last updated 7 years, 9 months temu by Anonim.
-
AutorWpisy
-
27 listopada 2015 o 23:00 #7072Krystyna Domańska-BzdakUżytkownik
Witam
Napotkałam na ciekawą stronę na której znajduje się linki do stron oraz krótkie ich opisy
http://szukajprzodka.pl/szukaj.php
Mam nadzieję że się przyda .- Ten temat został zmodyfikowany 7 years, 10 months temu przez Ewa Granieczny.
Pozdrawiam Krystyna Domańska - Bzdak
29 listopada 2015 o 11:41 #7103Mirosław MitrengaAdministratorPodaję poniżej linki do ciekawych stron, które podała nam Gabi na spotkaniu:
https://www.drk-suchdienst.de/de
https://www.dd-wast.de/de/startseite.html
http://www.volksbund.de/home.html
http://www.denkmalprojekt.org
http://wiki-de.genealogy.net/Hauptseite
https://www.its-arolsen.org/en/archives/6 grudnia 2015 o 20:40 #7176Gabriele MühlenhoffUżytkownikNa zyczenie Teresy tu w skrocie informacje, do jakich poszukiwan sa linki, o ktorych mowilam na spotkaniu:
https://www.drk-suchdienst.de/de
zaginieni, deportowani i jency z czasow II Wojny Swiatowejhttps://www.dd-wast.de/de/startseite.html
urzedowe sprawy dotyczace mieszkancow dawnych wschodnich ziem niemieckich, zolnierzy i jencow II Wojny swiatowejhttp://www.volksbund.de/home.html
zaginieni zolnierze, groby zolnierzy z niemieckich wojen ostatnich 150 lat, szczegolnie z I i II Wojny Swiatowejhttp://www.denkmalprojekt.org/
nazwiska poleglych zolnierzy szczegolnie I i II Wojny Swiatowej, ktore zostaly upamietnione na pomnikach, w ksiegach pamiatkowychhttps://www.its-arolsen.org/en/archives/
dostarczanie informacji o losie prześladowanych przez reżim nazistowski, zlanczanie rodzinPozdrawiam
Gabi M.31 grudnia 2015 o 14:14 #7300MarekUżytkownikDRK-Suchdienst – München
Wypełniłem formularz online (w języku niemieckim, można też po angielsku, rosyjsku):
https://www.drk-suchdienst.de/de/suchanfragen/online-suchformular-zweiter-weltkrieg
Potwierdzenie zgłoszenia przychodzi automatycznie na podany w formularzu adres mejla i listownie na adres korespondencyjny po około 2 tygodniach. Oczekiwanie na odpowiedź listowną z DRK trwało 7 miesięcy. Jest to bardzo szybko w porównaniu z ICRC w Genewie czy PCK w Warszawie gdzie w tej samej sprawie czekałem ponad dwa lata. Koszt: darmowa usługa.Deutsche Dienststelle (WASt) – Berlin
Wypełniłem formularz online (do wyboru niemiecki/angielski)
https://www.dd-wast.de/de/antrag-stellen/anfrage-nach-einer-person.html
Po dwóch tygodniach przyszło listowne potwierdzenie zgłoszenia gdzie pisało, że odpowiedzi udzielą do 12 miesięcy. Po tym czasie wysyłałem upomnienia mejlem i zero odzewu. Dopiero po oficjalnym liście do dyrektora WAStu przyszły odpowiedzi. Czas oczekiwania w moich sprawach wyniósł 18 i 22 miesięcy. Koszt jednej sprawy to 16 euro (8 euro za stronę).International Tracing Service (ITS) – Bad Arolsen
Wypełniłem formularz online (do wyboru niemiecki/angielski/francuski/rosyjski)
https://www.its-arolsen.org/en/research-and-education/research-application/online-form/index.html
Po dwóch tygodniach przyszedł list potwierdzający zgłoszenie. Oczekiwanie na odpowiedź listowną z ITS trwało 15 miesięcy. Dostałem oryginalne kserokopie dokumentów. Koszt: darmowa usługa.Chciałbym zaznaczyć, że czas oczekiwania na odpowiedź zależy od indywidualnego przypadku.
Inne ciekawe adresy do niemieckich archiwów:
https://www.bundesarchiv.de/bundesarchiv/dienstorte/freiburg/index.html.de
https://www.gsta.spk-berlin.de/index.html
Pełna niemiecka lista strat (Verlustlisten) z I wojny światowej (zmarłych, rannych, zaginionych i wziętych do niewoli) żołnierzy Cesarstwa Niemieckiego:
http://wiki-de.genealogy.net/Verlustlisten_Erster_Weltkrieg/Projekt
http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search- Ta odpowiedź została zmodyfikowana 9 years temu przez Marek.
8 stycznia 2016 o 17:47 #7356p.artUżytkownikWitam serdecznie!
To moj pierwszy wpis tutaj.
Dziekuje za digitalizaty i ciesze sie bardzo na nastepny serial.Tutaj strony ktore mogly interesowac:
Po niemiecku:
http://compgen.de/
http://www.agoff.de/Po angielsku:
http://feefhs.org/
http://silesiantexans.com/Arthur
14 stycznia 2016 o 13:47 #7445RemigiuszUżytkownikInformacja o więźniach w KL Auschwitz-Birkenau
6 lutego 2016 o 00:28 #7754Mirosław MitrengaAdministratorInformacja od Pana Adama Petera:
Polecam wszystkim nowy zbiór dokumentów z USC [Standesaemter], na stronie ancestry.de
Zbiór nosi nazwę: Östliche preußische Provinzen, Polen, Personenstandsregister 1874-1945
i można w nim szukać pod następującym linkiem:
http://search.ancestry.de/search/db.aspx?dbid=60749Obok wyszukiwarki osobowej, po prawej stronie znajduje się praktyczna wyszukiwarka miejscowości USC (Diese Sammlung durchsuchen) i można szukać wg lat i po typie ksiąg [urodzenia-śluby-zgony].
Dopiero wrzucono dwie pierwsze litery alfabetu miejscowości A i B.
6 lutego 2016 o 00:43 #7756Mirosław MitrengaAdministratorMoi drodzy,
zachęcam wszystkich do zapoznania się z tą stroną. Wyszukiwarka nazwisk działa bezpłatnie i podaje sporo informacji z USC z lat 1874-1945. Jest już dostępny np. Bytom (nie trzeba wertować setek stron). Żeby zobaczyć kopię aktu, trzeba wykupić abonament – 14-dniowy próbny jest za darmo, potem miesięczny kosztuje 13 EUR, co nie jest chyba wielkim majątkiem. Zauważcie, że są tam dostępne akty zgonu do 1945, które przecież nadal są przechowywane w USC i często mamy problem, żeby je dostać.
Ciekawe na ile ta baza będzie kompletna. Z informacji na stronie wynika, że powinna objąć cały Śląsk do 1945. Zasoby pochodzą z Landesarchiv w Berlinie. Czy ktoś wie, jak to się stało, że posiadają akta wszystkich Standesamtów i czy faktycznie wszystkich? Oryginały są przecież w naszych USC i archiwach – czy oni je już kiedyś digitalizowali, czy po prostu były sporządzane w dwóch egzemplarzach, jeden zostawał w USC, a drugi odsyłano do Berlina? Nie mam pojęcia, dlatego pytam.
Pytanie, ile zajmie im udostępnienie kolejnych urzędów. W Polsce już czekamy ponad 2,5 roku aż NAC wrzuci na szukajwarchiwach 17 USC z Górnego Śląska.
pozdrawiam
Mirek6 lutego 2016 o 13:33 #7757Krzysztof BullaAdministratorZgodnie z ustawą o rejestracji stanu cywilnego i małżeństw z 1875 roku. Urzędy stanu cywilnego miały obowiązek sporządzania rejestru dodatkowego (Nebenregister), czyli po prostu tworzenia wtóropisów akt stanu cywilnego. Były one wysyłane do właściwego miejscowo sądu pierwszej instancji. Wówczas takim sądem był sąd obwodowy (Amtsgericht).
Pierwopisy akt stanu cywilnego do dziś albo znajdują się jeszcze w USC, albo są już przekazywane do Archiwum Państwowego. Jednak, co się stało z wtóropisami stanowi dla mnie pewną zagadkę. Jeżeli te księgi faktycznie zgodnie z ustawą były przekazywane do sądów to powinny się znajdować albo w sądzie lub co bardziej prawdopodobne w Archiwum Państwowym w zespole dotyczącym konkretnego sądu. Jednak nie spotkałem się z taką sytuacją. W związku z tym możliwe jest, że Niemcy w czasie II wojny światowej lub nawet po wojnie w drodze jakiś porozumień między państwami, zabrały do siebie wtóropisy, a pierwopisy zostały w Polsce. Ma to sens, bo ilość Ślązaków, która musiała wyjechać po wojnie była na tyle duża, że gdyby niemieckie urzędy chciały za każdym razem prosić polskie urzędy o wydanie dla tych osób aktu urodzenia lub małżeństwa to nasze urzędy miałyby problem to wszystko ogarnąć.
Moim zdaniem projekt bardzo ciekawy, ale patrząc na ilość ksiąg USC, to raczej nie spodziewałbym się żeby jakoś szybko doszło do udostępnienia całego Śląska. Tym bardziej, że na tej stronie jest dodatkowo robiona indeksacja każdej księgi. W związku z tym sądzę, że będziemy musieli poczekać kilka lat zanim ta baza będzie użyteczna dla większej ilości osób.
Na razie zrobione zostały USC tylko na litere A i B. Jednak mam wrażenie, że baza będzie obejmowała tylko Śląsk znajdujący się w Niemczech do 1939 roku, bo na przykład USC Boronów nie został zdigitalizowany w ramach tego projektu, a pierwopis, jak i wtóropis ksiąg USC do dziś znajduje się w AP Częstochowa.
6 lutego 2016 o 15:14 #7758SlawekUżytkownikNie ma (i nie będzie?) też niczego z powiatu pszczyńskiego – tj. od Bierunia do Mikołowa.
Nie pojawia się nic z Kreis Pless.Tam są bardziej tereny zachodnie: gliwicko-toszeckie.
- Ta odpowiedź została zmodyfikowana 8 years, 11 months temu przez Slawek.
24 lutego 2016 o 16:55 #8131Werner Klaus BujotzekUżytkownikWitam,
mam pytanie czy ktoś się orientuje, czy będą tez digitalizowane zasoby metrykalne
z Szarlej k. Piekar Sl.?
Bo szukam dane ojca od Jana Vincentego Bujoczek ur. 21.01.1866 w Szarlej.
Ojciec jego to:
Aleksander Bujoczek z Szarlej, żonaty z Franciszka Parusel.
Pozdrawiam
Werner24 lutego 2016 o 18:02 #8132Damian JureczkoAdministratorSzarlej należał wtedy pod Piekary. Piekary są właśnie digitalizowane.Na szybko wpis z ur. Jana w załączniku, a ślubu rodziców potem poszukam.
Attachments:
You must be logged in to view attached files.24 lutego 2016 o 19:40 #8134Jerzy z SzarlejaUżytkownikWitam,
Panie Damianie Szarlej miał osobny USC – zespół 2699/0 w AP Katowice lata 1874 -1908;
a Piekary to zespół 2700/0.
Ponadto w zespole 674/0 Sąd Obwodowy Bytom też powinien być Szarlej.
Pozdrawiam
Jerzy24 lutego 2016 o 20:00 #8135Damian JureczkoAdministratorTo prawda, ale chodzi o rok 1866 i wcześniej – czyli tak jak napisałem -PIEKARY;)
9 marca 2016 o 20:03 #8362Krzysztof TierlingUżytkownikWitam
Za radą Pana Adama wyrywkowo sprawdziłem parę nazwisk na ancestry.de i mam wrażenie, że im bardziej współczesne daty tym większe dziury. Z AP Katowice dostałem akty, których nie ma w Berlinie a to akta tego samego Sądu w Bytomiu.
Mam dwa akty tej samej treści, oba wydają się być oryginałami a jednak wizualnie się różnią (w załączeniu). Myślę, że tak mogły różnić sie akty w USC i akty w Sądzie.
Mój problem polega na czymś innym. Przeglądarka w ancestry jest intuicyjna i możnaby pobrać dokumenty, jednak nie potrafię się zarejestrować. W formularzu jest zbyt mało miejsca na wpisanie nr. konta w systemie IBAN a jak chciałoby się dodać prefiks „PL” to już nawet połowa nr konta się nie mieści. Może ktoś ma już konto w ancestry to mógłbym wypróbować i obiecuję, że dorzucę się do opłaty.
Dotąd głównie poszukiwałem wśród krewnych, teraz dopiero zaczynam z archiwami i wydaje się, gdy cztam forum, że jestem jak raczkujący noworodek 🙂
Serdecznie wszystkich pozdrawiam
KrzysztofAttachments:
You must be logged in to view attached files. -
AutorWpisy
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.