Rodzina Czoik

Strona główna Fora Poszukiwania Rodzina Czoik

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 41)
  • Autor
    Wpisy
  • #3657
    Tomasz Czoik
    Użytkownik

    Zwracam się do użytkowników forum z pytaniem – czy ktoś z Państwa wie cokolwiek o kimś z rodziny Czoik? Czy ktoś z Państwa w swoich poszukiwaniach natknął się na osobę o takim nazwisku? Występuje ono głównie w Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach i Katowicach. Udokumentowane jest, że mój prapradziadek i jego przodkowie pochodzą z Załęża (skany umieszczam w załączniku).

    Ciekawym tropem jest dla mnie najnowsza powieść Szczepana Twardocha pt. „Drach”, gdzie jeden z bohaterów nazywa się Adalbert/Wojciech Czoik i pochodzi z okolic Gierałtowic/Przyszowic. Z ustnych przekazów nieżyjącego już dziadka (a także dokumentu) wynikało, że jeden z jego wujków rzeczywiście mieszkał w tych okolicach.

    Inną frapującą mnie kwestią jest pochodzenie tego nazwiska. Dr Jan Grzenia, językoznawca z UŚ nie potrafił do końca go rozszyfrować (sugerował, że może to być wariacja od „Czolik”). Na stronie MyHeritage, po wpisaniu nazwiska Czoik, można znaleźć z kolei kościelne akta urodzeń, chrztów etc. pochodzące ze… Słowacji i Węgier (XVIII-XIX wiek). Przyznam, że jestem nieco skonfudowany.

    Gdyby ktoś z Państwa coś wiedział na temat jakichkolwiek Czoików, proszę o odpowiedź.

    Serdecznie pozdrawiam.

    • Ten temat został zmodyfikowany 10 years, 1 months temu przez Tomasz Czoik.
    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    #3663

    http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/czoik.html
    Witam,
    zagladal Pan juz na tej ww stronie -wystepowanie tego nazwizka w polsce i niemczech.
    Pozdrawiam
    Werner

    #3664

    http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=800

    Czok – od gwarowego ciokać, czokać ‘głaskać, cmokać’.

    #3673
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Cytat:

    „Zwracam się do użytkowników forum z pytaniem – czy ktoś z Państwa wie cokolwiek o kimś z rodziny Czoik? Czy ktoś z Państwa w swoich poszukiwaniach natknął się na osobę o takim nazwisku?”

    Tak natknąłem się na nazwisko Czoik. Jednak chciałbym dowiedzieć się jakich informacji konkretnie Pan szuka. Zadane przez Pana pytanie jest dość ogólne.
    Ostatnio przez moje ręce przewija się wiele nazwisk i różnego rodzaju informacji, co powoduje, że pamiętam nazwisko, ale nie pamiętam gdzie szukać. W związku z tym będę musiał trochę pogrzebać w swoich notatkach. Z tego, co udało mi się na razie znaleźć to w 1738 roku w Brynowie mieszkał Kacper Czoik, jest określany jako chałupnik, bądź nawet komornik. Myślę, że był to jakiś Pana krewny. Jednak chciałbym wiedzieć jakie konkretnie informacje Pana interesują ?

    Ponadto bardzo zaciekawił mnie ten wywód przodków, który umieścił Pan pod swoim postem. Wydaje się być dość dokładny. Czy próbował Pan go już weryfikować ?

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 1 months temu przez Krzysztof Bulla.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 1 months temu przez Krzysztof Bulla.
    #3676
    Tomasz Czoik
    Użytkownik

    Panie Wernerze, bardzo dziękuje za linki, zdążyłem je już jednak przeczesać wcześniej 🙂

    Panie Krzysztofie, informacje o Czoikach potrzebne mi są po prostu do stworzenia drzewa genealogicznego, takiego z krwi i kości. Ja tak naprawdę szukam jakichkolwiek informacji o Czoikach – dat urodzin, chrztów, małżeństw, zgonów. Informacji o tym, czym się zajmowali (pod tym kątem informacja o Kacprze Czoiku wydaje się niebywale cenna). Pisuję do osób o takim nazwisku mieszkających w Niemczech, podpytując ich o przodków. Robię to pewnie trochę chaotycznie, bazując na niebywałym wręcz entuzjazmie, nie grzesząc metodycznym podejściem 🙂 Z pomocą takich osób jak Państwo spróbuję to wszystko nieco uporządkować. Przyznam, że może trochę naiwnie sądzę, że wszyscy Czoikowie (w Polsce jest nas około 130) pochodzą od jednego „obozu”, dlatego w każdym Czoiku upatruję potencjalnego krewnego.

    PS. Mój wujek ma szkielet drzewa genealogicznego Czoików w programie Anhenblatt. Mogę Panu podesłać dotychczasowe opracowania, ale to dopiero w przyszłym tygodniu, gdy się z nim spotkam.

    Pozdrawiam serdecznie.

    #3678
    Tomasz Czoik
    Użytkownik

    Cytat:

    Ponadto bardzo zaciekawił mnie ten wywód przodków, który umieścił Pan pod swoim postem. Wydaje się być dość dokładny. Czy próbował Pan go już weryfikować ?

    Panie Krzysztofie, chciałem jeszcze dokładnie dopytać o tę weryfikację. O co dokładnie Panu chodziło? O potwierdzenie wszystkich danych konkretnymi dokumentami?

    #3679
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Pytałem się jakich informacji Pan szuka, dlatego że nie wiem co może się przydać. Na przykład natknąłem się jeszcze na akt zgonu Marianny Czoik córki komornika Jerzego Czoika, która w chwili śmierci miała 1 rok i umarła w 1821 roku w Katowicach. Z tego wynika, że w tym samym czasie, w którym żył Pana przodek Jacek (Hiacent) Czoik musiał, żyć jakiś Jerzy Czoik, być może byli to bracia ?

    Cytat:

    „Przyznam, że może trochę naiwnie sądzę, że wszyscy Czoikowie (w Polsce jest nas około 130) pochodzą od jednego „obozu”, dlatego w każdym Czoiku upatruję potencjalnego krewnego.”

    Moim zdaniem jest to bardzo słuszna teoria. Tym bardziej, że jest to dość nietypowe nazwisko i większość osób o takim nazwisku żyje w dość dużym skupieniu. Jednak by być pewnym, że tak jest trzeba by znaleźć najstarszego przedstawiciela rodu i stopniowo dopisywać wszystkich jego potomków. Jest to niestety dość pracochłonne, choć satysfakcja jest ogromna.

    Pisząc o weryfikacji tego wywodu przodków miałem właśnie na myśli potwierdzenie zawartych tam informacji w aktach metrykalnych czy aktach stanu cywilnego. Na przykład czy sprawdził pan akt urodzenia Jacka (Hiacynta) Czoika z 1797 roku lub akt urodzenia Grzegorza Mateusza (Gregora-Matheusa) Czoika z 1763. Bez tych aktów pociągnięcie genealogii dalej nie jest możliwe, dlatego chciałem wiedzieć czy próbował już Pan coś szukać w archiwach czy dopiero zaczyna pan swoje poszukiwania genealogiczne.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years temu przez Krzysztof Bulla.
    #3684
    Tomasz Czoik
    Użytkownik

    Panie Krzysztofie, dziękuję za kolejne informacje.

    Weryfikować informacje próbowałem za pośrednictwem archiwum kurii katowickiej. Jeden z wcześniej załączonych dokumentów jest potwierdzeniem pewnych faktów z ich strony. W grudniu powinienem był od nich otrzymać kolejny „plik”, czekam na kontakt.

    Czy poleca Pan również korzystanie z Archiwum Państwowego?

    #3719
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Ja jak każdy genealog polecam korzystanie ze wszystkich archiwów jakie są dostępne zarówno diecezjalnych, jak i państwowych, zakładowych, parafialnych, itp. Przeszukując samemu akty ma się 100 % pewność, że ktoś Pana nie wprowadził w błąd czy też nie oszukał. Nie mówię, że jest to jakaś nagminna praktyka, ale mi zdarzyło się kilka razy taka sytuacja, że ktoś nieumyślnie wprowadził mnie w błąd. Jeżeli chodzi o dokumenty, które mogą Pana zainteresować to częściowo znajdują się one w Archiwum Państwowym w Katowicach w aktach dotyczących parafii Boguckiej. Niestety są silnie przetrzebione i tak na przykład zachowały się akta urodzeń z lat 1800-1808, 1830-1852, 1860-1864 oraz zgonów z lat 1800-1859. Zajrzałem tam i wśród akt zgonów na pewno jest akt zgonu Jacka (Hiacynta) Czoika z 1840 roku. Z pewnością jest tam wiele innych aktów dotyczących Pańskiej rodziny czy to bliższej czy też dalszej. Wystarczy tylko przejrzeć kilkaset stron aktów zapisanych w większości pismem gotyckim i wyłapać tę, które Pana interesują. Jednak ze względu na to, że w Archiwum Państwowym w Katowicach nie znajdzie Pan akt z Parafii Boguckiej, które byłyby starsze niż 1800 rok, to celu znalezienia najstarszego przodka pozostaje tylko korzystanie ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach.

    #3720
    Tomasz Czoik
    Użytkownik

    Po raz kolejny dziękuję!

    W załączniku przesyłam kolejne rzeczy – rysunek, który przedstawia położenie nieistniejącego już domu rodzinnego Wiktora Czoika, mojego pradziadka. Próbowałem odszukać jego hipotetyczne miejsce istnienia, ale nie jest to sprawa łatwa. Rudzki Konserwator Zabytków wskazał inną ulicą od tej, która nam, w rodzinie, wydaje się najbardziej prawdopodobna. Drugi i trzeci załącznik to print screen-y ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, zabawne historie 🙂

    Jeżeli byłby Pan łaskaw podać adres e-mail, to podeślę Panu coś jeszcze.

    Pozdrawiam.

    PS. w Katowicach-Załężu można znaleźć ulicę Leopolda Czoika, górnika, który zginął w katastrofie w KWK Kleofas w 1896 roku. Na razie nie udało mi się do niego dotrzeć genealogicznie.

    PS 2. Przypomina mi się jak gdzieś z 5-6 lat temu znalazłem w Internecie (chyba na chomikuj.pl) pracę magisterską o XIX-wiecznych Bogucicach. W przypisach była informacja o Hiacyncie Czoiku, który był… parobkiem. Nie wiem czemu, ale nie zapisałem tej pracy, a dziś już nie mogę jej odszukać…

    Doktorat o ówczesnych Bogucicach pisał z kolei Jacek Siebel, dyrektor Muzeum Historii Katowic, ale nie zgodził się on na udostępnienie informacji o Czoikach.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    #3729
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Bardzo ciekawe historie, a ten obrazek jeszcze ciekawszy. W szczególności to jak dokładnie zostało opisane otoczenie. Ale faktycznie ustalenie położenia tego domu może być bardzo trudne ze względu na to, iż teren gdzie prawdopodobnie ten dom stał był wielokrotnie przekopywany i zmieniany. Z obrazka, który Pan umieścił wynika, że ten dom znajdował się gdzieś w okolicy dzisiejszej ulicy Górnej w Rudzie Śląskiej w pobliżu gdzie dziś też znajduje się zbiornik wodny.

    Mój e-mail to: kristo.bulla(małpa)gmail.com

    Jeżeli chodzi o Leopolda Czoika to jego akt zgonu też znajdzie Pan w Archiwum Państwowym w Katowicach. Jeżeli się nie mylę to ten akt powinien się znajdować w zespole dotyczącym Urzędu Stanu Cywilnego w Załężu. W akcie zgonu powinni być wypisani rodzice i data urodzenia. Wtedy łatwiej będzie Panu dopasować Leopolda do swojego drzewa.

    #9317
    ww_g
    Użytkownik

    Witam Panie Tomaszu,
    Jeśli nadal Pan poszukuje informacji na temat rodziny Czoik, to łączy nas wspólne zainteresowanie. Moja babcia nosiła to nazwisko i pochodziła z Załęża, znam dużo ustnych historii, jak daleko mogłam poprowadziłam też drzewo moich przodków na podstawie ksiąg parafialnych z Załęża. Być może podesłałby mi Pan drzewo wujka, mogłabym je uzupełnić, o ile mamy już tam wspólne ogniwo.
    Serdecznie pozdrawiam,
    Wiola

    #9342
    Tomasz Czoik
    Użytkownik

    Pani Wiolu.
    Oczywiście nadal jestem zainteresowany informacjami na temat Czoików z Załęża.
    Mój adres mailowy to: tomasz.czoik@gazeta.pl
    Proszę podesłać te informacje, którymi Pani dysponuje. Ja w odpowiedzi prześlę wszystko, co mam na temat swoich przodków z Załęża 🙂
    Pozdrawiam.

    #9373
    Tomasz Czoik
    Użytkownik

    Chyba, że ewentualnie zostawi mi Pani swój adres mailowy tutaj.

    Pozdrawiam.

    #28294
    Stefan Nowak
    Użytkownik

    Kłaniam się Państwu grzecznie!
    Zarejestrowałem się tu dopiero wczoraj i na razie rozglądam z zachwytem dokoła.
    Nie wiem czy za normę można uznać „odgrzewanie” tematów sprzed kilku lat, niemniej natrafiłem m.in. i na ten wątek.

    Pan Tomasz był łaskaw napisać (powyżej) tak:

    „w Katowicach-Załężu można znaleźć ulicę Leopolda Czoika, górnika, który zginął w katastrofie w KWK Kleofas w 1896 roku. Na razie nie udało mi się do niego dotrzeć genealogicznie.”

    Być może tymczasem znalazł już Pan dojście do odpowiednich źródeł, niemniej na wszelki wypadek spieszę z odpowiedzią.
    LEOPOLD CZOIK (1867-1896) był bratem mojej prababci, EMILII CZOIK (1861-1926). Oboje, jak też jeszcze dwoje ich rodzeństwa tj. MARTA i KAROL Czoikowie byli dziećmi SZYMONA (Simona) Czoika (ur.28.10.1833, zm.najprawdopodobniej w 1877) i JOANNY (Johanny) KUTH. Z kolei SZYMON był synem GRZEGORZA (Gregora) i ZUZANNY zd. KUPNY.
    Wszyscy byli oczywiście mieszkańcami Katowic-Załęża.
    Moja prababcia, Emilia CZOIK wyszła w r.1883 za mąż za WILHELMA WITALĘ z Wełnowca. Mieli ośmioro dzieci (wliczając w to także córeczkę zmarłą w niemowlęctwie i drugą, która umarła w wieku sześciu lat). Jednym z nich był mój dziadek, ROMAN WITALA (1899-1979), żołnierz Armii Hallera, uczestnik wojny 1920, powstaniec śląski i więzień KL Buchenwald.
    Ale już wracam pośpiesznie 🙂 do mojej prababci, Emilii Czoik, zaślubionej jako się rzekło – Wilhelmowi Witali.
    Siostra Wilhelma, BARBARA WITALA wyszła za mąż (w r.1882) za FRANCISZKA CZOIKA, który był synem JANA CZOIKA i ZOFII zd. SEKUŁA.
    Ta paralela prowadzić może do podejrzenia, że ów JAN i wspomniany wcześniej SZYMON CZOIK byli braćmi, ale potwierdzenia tego nigdy nigdzie nie znalazłem.

    Pozdrawiam serdecznie

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 4 months temu przez Stefan Nowak.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 4 months temu przez Stefan Nowak.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 4 months temu przez Stefan Nowak.
Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 41)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.