Autografy

Strona główna Fora Historia Autografy

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #4805
  AdamKropek
  Użytkownik

  Witam,
  Wpadałem na taki pomysł, z którym chciałem się podzielić, może nie jest nowy, ale nigdzie na forach się z nim nie spotkałem. Jednym z najfajniejszych zdobyczy genealogicznych są stare zdjęcia przodków, ale z tymi niestety jest różnie, więcej szczęścia możemy mieć z podpisami zwłaszcza na dokumentach urzędowych. Na Śląsku od 1874 roku metryki urzędowe z podpisami na końcu dokumentu były powszechne. Stąd tez mój pomysł kolekcjonowania autografów swoich przodków.
  Przy okazji okazało się, że nawet „autografy” rodziców i dziadków już mogą być problemem, a przecież nie tak dawno nie stanowiło to problemu.
  Oprócz dokumentów można przeszukać stare kartki z życzeniami okolicznościowymi lub z wakacji. Charakter pisma tez jest jakimś śladem po nich.
  Pozdrawiam

  Co sądzicie Państwo o tym?

  #4807
  Damian Jureczko
  Administrator

  Pomysł ciekawy, wrzucać na forum można. Czy będzie odzew?-zobaczymy. Podobno po charakterze pisma można określić cechy człowieka.Moze znajdzie się ktoś kto zacznie interpretować te „autografy”

  #4810
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Witam.
  Ciekawe kto znajdzie najstarszy podpis ,przed i w czasie uwłaszczenia , podpisem są praktycznie tylko same krzyżyki.
  Pozdrawiam

  #4811
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Witam!
  Jestem w posiadaniu kopi aktu z podpisem ojca dziecka i podpisem świadków chrztu Józefy Tekli(2 imion) Michniowskiej z 1828r w Poczesnej oraz kopie aktu urodzenia z 1822r Hieronima Maksymiliana, Aleksandra Michniewskiego (3 imion) z Papierni Mrzygłodzkiej. Ojcem tych dzieci jest mój 4x pradziadek.Nazwisko jest pisane różnie Michniowski vel Michniewski.

  Pozdrawiam
  Teresa Łukasik

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #4820
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Witam.
  Z tego aktu by wynikało że Pani przodek był zarządcą folwarku ,prawdopodobnie pochodzenia szlacheckiego ,świadkowie pewnie też szczególnie Stanisław Poniatowski z Borku .
  Czy Pani prowadziła dalsze poszukiwania w tym kierunku ?
  Z tego okresu obok podpisów wszelakich urzędników , pisarzy wiejskich głównie będących nauczycielami, księży i szlachty znajdowałem tylko rzadkie podpisy wolnych sołtysów.
  Pozdrawiam.

  #4822
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Witam ponownie!
  Ród Michniowskich vel Michniewskich jest rodem szlacheckim. Moi wywodzą się z Karlina k.Zawiercia. Większość potomków tego rodu zajmuje stanowiska zarządcy, ekonoma, pisarza. W aktach przewijają się jako świadkowie osoby z szlacheckim pochodzeniem jak: Błeszyński, Sadowski, Gnojeński vel Gnoiński. Andrzej Michniewski jest żonaty z Teklą Gnojeńska a po jej śmierci żeni się z jej siostrą Agnieszką Gnojeńska, które też wywodzą się z rodu szlacheckiego. Andrzej jest ekonomem i w związku z tym często zmienia miejsce zamieszkania i trudno jest odszukać wszystkie jego dzieci. Mam urodzenia z Przybynowa,Papierni Mrzygłodzkiej, Młynka k.Poczesnej a wielu akt jeszcze nie odszukałam. Wnuczek Ignacy (2 x pradziadek ) żeni się z Magdaleną Stodółka z Będzina. Ród Stodółków to rajcy,burmistrzowie:
  Marcin Stodółka rajca 1622 rok
  Szczęsny Stodółka landwójt 1679.
  Marcin Stodółka burmistrz 1754.
  Tomasz Stodółka burmistrz 1789/1790.
  Jacenty i Gabriel Stodółkowie byli cechmistrzami cechu szewskiego .
  Cały czas prowadzę poszukiwania akt związanych z rodem Michniowskich, Gnojeńskich, Stodółków.
  Pozdrawiam
  Teresa Łukasik

  #4823
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Witam ponownie.
  Znam trochę te strony ,czyżby w Przybynowie był folwark ? ,czy może z któreś wiosek należących do parafii?
  Pozdrawiam.

  #4824
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Miejsce urodzenia Józefa Michniowskiego jest z Przybynów w 1805 r. Akt jest bardzo nieczytelny i posiada tylko lakoniczną informację: data, dziecko i rodzice. Czy był tam folwark?
  Tego nie wiem, nie posiadam takiej wiedzy.

  Pozdrawiam.

  #4853
  AdamKropek
  Użytkownik

  Witam
  chciałbym wrócić na tory głównego tematu
  wrzucam podpisy pra-pra-dziadka po mieczu z 1877 r. oraz pra-dziadka z 1904 r.
  pozdrawiam

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years temu przez AdamKropek.
  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #4892
  Artur Paczyna
  Użytkownik

  Najstarsze „autografy”, do jakich udało mi się dotrzeć to „krzyżyki” przedstawicieli gminy Radzionków złożone na ostatniej stronie Urbarza radzionkowskiego z 1785 roku.

  Artur

  Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.

  Wojciech Korfanty

  #4955
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Autografy mojego pradziadka Jana ŚMIEJI z 1888 roku, z 1897 roku, a po 1906 roku jest na 4 stronie znajdującym się w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej ,,Adresbuch des Kreises Pless Kalender fur das Jahr 1906” .J Lupy

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.