Badura

Strona główna Fora Poszukiwania Badura

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 26)
 • Autor
  Wpisy
 • #4121
  Jacek Badura
  Użytkownik

  Witam. Poszukuję informacji na temat osób o nazwisku Badura z okolic Nakła Śląskiego. Znalazłem tutaj w jednym z artykułów informacje na temat Petrusa Badura z Chechła, była podana data chrztu jego córki. Ostatni pewny przodek jakiego udało mi się znależć to Antoni Badura urodzony 1849, mąż Petroneli, ojciec Walentego Badura. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

  #4123
  Damian Jureczko
  Administrator

  Witam
  Niestety nie wiem do kogo się zwracam. Nie przedstawił się Pan, a tego wymagamy na forum. Wracając do tematu to czy Pana Rodzina Badura jest związana z tymi terenami? Czy tylko natknął się Pan na to nazwisko i postanowił spróbować? Pytam ponieważ w okolicach 1849r. ( + – 10 lat) nie natknąłem się na urodzenie osoby o tym imieniu a z nazwiskiem Badura. Prawdopodobnie Antoni urodził się poza parafią w Żyglinie. Z ciekawości zapytam gdzie i kiedy urodził się Walenty. Nazwisko Badura faktycznie od dość dawna wystepuje we wspomnianej parafii, ale może trzeba szukać w innych- okolicznych parafiach.W Radzionkowie nazwisko występuje, ale Antoniego także brak. W 1850r. w jednym chrzcie występuje chrzestny Andreas Duran (Badura) z Deutsch Piekar. Nazwisko Badura jest w nawiasie – tak zapisał to w książce autor p. Kwaśny. Zatem sprawdzę dla Pana jeszcze Piekary Śląskie
  Pozdrawiam
  Damian Jureczko

  #4124
  Damian Jureczko
  Administrator

  Sprawdziłem tego Andreasa Badurę z Piekar. Był pasterzem. Sprawdzałem urodzenia 1842-1855. Jest jeszcze Paul. Częściej niż forma Badura pojawia się tutaj Bandura- ale w par. żyglińskiej także pojawiła sie ta forma. Niestety w podanym przedziale czasowym brakowało księgi z 1849r. Antoniego nie znalazłem. Ponawiam zatem pytanie gdzie urodził się Walenty;)

  #4125
  Piotr Kratochwil
  Użytkownik

  Witam ,

  23.5.1853 odbył się w Żyglinie ślub Franza Badury lat 25 z wdową Christiną z d.Janas lat 26, wdową po Johannie Horzelli z Chechła.
  Pan młody co być może ważne pochodził z Grodźca (Friedrichsgrätz) k. Opola.
  W wiosce Friedrichsgrätz mieszkali prawie sami ewangelicy, potomkowie czeskich husytów.
  Wiem coś o tym, bo moi Kratochwilowie właśnie z tej dziury pochodzą.
  Nazwisko Badura brzmi na moje ucho również “czesko”. Może Franz to wujek Antoniego ?

  Pozdrawiam
  Piotr Kratochwil

  #4126
  Damian Jureczko
  Administrator

  Właśnie się natknąłem na nazwisko Badura w ksiegach ewangelickich z Tarnowskich Gór.

  #4131
  Jacek Badura
  Użytkownik

  Witam. Nazywam się Jacek Badura. Mój dziadek Antoni urodził się i mieszkał w Tarnowskich Górach, gdzie był dyrektorem biblioteki , przez wiele lat… Ojciec mojego dziadka Augustyn Badura urodził się 26.05.1897 w Piekarach Rudnych, zdaje się, że jest to dzisiaj dzielnica Tarnowskich Gór, a przynajmniej dziadek twierdzi, że starzy mieszkańcy tak ją nazywali. Na tutejszą stronę dotarłem gdyż znalazłem drzewo Gabriele Horzella-Mühlenhoff, na którym jest właśnie Antoni z żoną Petronelą i synem Walentym, natomiast tam u niej nie ma Augustyna mojego pradziadka ale jest Gertruda jego siostra która wyszła za Stanisława Horzelę. Także pewny jestem swoich przodków właśnie do Antoniego. Niestety Augustyn czyli ojciec mojego dziadka zginał w obozie koncentracyjnym kiedy dziadek był mały i dlatego zbyt wiele nie wie z opowieści ojca. Ale własnie dziadek też jest przekonany, że przodkowie Badura przybyli z moraw.

  #4132
  Jacek Badura
  Użytkownik

  Niestety nie mieszkam na Śląsku ale myślę, że właśnie musiał bym zacząć poszukiwania od ksiąg parafialnych w Tarnowskich Górach jak najbliżej tej dzielnicy Piekary Rudne. Patrzyłem na internecie strony Parafii w Tarnowskich Górach i okolicach i chwalą się one, że mają stare księgi ale nie wiem czy udzielą mi informacji i jakie są procedury. Dlatego postanowiłem poprosić tutaj o pomoc zanim zacznę po kościołach dzwonić. Także dziękuję z góry za wszelkie informacje.

  #4133
  Jacek Badura
  Użytkownik

  Walenty Badura 1873-1912

  #4137
  Damian Jureczko
  Administrator

  Panie Jacku sprawdzę co jest w drzewku u naszej koleżanki Gabi. Piekary Rudne należały do parafii w Radzionkowie. Księgi ewangelickie z Tarnowskich Gór będziemy niedługo fotografować. Myślę, że prędzej czy później natkniemy sie na Antoniego.

  #4138
  Jacek Badura
  Użytkownik

  Dziękuję za pomoc. Jeżeli napotkacie na jakieś informacje o Badurach proszę pisać:) Pozdrawiam!

  #4139
  Jacek Badura
  Użytkownik

  Jeżeli jest to możliwe, prosił bym też Pana o sprawdzenie tych ksiąg z Radzionkowa. Bo jest napisane na stronie, że macie dostęp do nich. Jeszcze raz serdecznie dziękuję!

  #4140
  Damian Jureczko
  Administrator

  Oczywiście. Jak tylko trafię na Antoniego to napiszę

  #4176

  Panie Jacku,

  dolanczam skan slubu Valentyna Badury z Albina Tobolik i Stanislawa Horzelli z Gertruda Badura. Przy matce Gertrudy jest zamieszanie, ktore nie moge rozstrzygnac, Na stronach http://www.familysearch.org sa zdigitalizowane ksiegi parafialne Tarnowskic Gor i inne. Mysle ze Urzad Stanu Cywilnego w Radzionkowie Panu wyda akt urodzin Augustyna *26.05.1897, bo o to Panu chodzi?
  Gabriele Horzella-Mühlenhoff

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #4179
  Jacek Badura
  Użytkownik

  Witam,
  Dziękuję za te informacje. W tych księgach chciałem znaleźć, kto był ojcem Antoniego czyli ojca Walentego, bo moja wiedza kończy się właśnie na Antonim mężu Petronelli.Chciałbym poznać dalszych przodków. Pozdrawiam i dziękuję!

  #4181
  Jacek Badura
  Użytkownik

  Mam, jeszcze do Pani pytanie z której księgi pochodzą te skany od Pani i czy mogła by mi Pani wysłać rozczytane te skany to znaczy tekst bo ciężko mi idzie czytanie trochę tego pisma starego:) Pozdrawiam!

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 26)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.