Ciekawe spotkania

Strona główna Fora Sprawy organizacyjne Ciekawe spotkania

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 23)
 • Autor
  Wpisy
 • #2912
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  29.10 Wykład o chorzowskich cmentarzach
  http://www.chck.pl/z-cyklu-przewodnik-opowiada—chorzowskie-cmentarze-1823

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #2938
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Apropos ciekawych spotkań – co Wy na to, aby na naszych spotkaniach pojawił się „ciekawy element”? Do tej pory w głównej mierze spotkania miały charakter organizacyjny.
  Możemy zapraszać wykładowców – jakie tematy byłyby dla Was interesujące? Czy ktoś zna osoby, które mogłyby przedstawić ciekawy temat?
  Zanim jednak kogoś zaprosimy – może sami coś opowiemy? O swoich poszukiwaniach, o rejonach poszukiwań, o powiązaniach z innymi członkami towarzystwa, o zaskakujących znaleziskach, o swoich szczególnych zainteresowaniach…
  Co Wy na to?

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #2940
  Przemek Pawełczyk
  Użytkownik

  Witam Pani Joanno. Uważam, że to świetny pomysł abyśmy sami przygotowywali krótkie prezentacje na temat własnych poszukiwań, miejsc, ciekawych przypadków jak i pokrewnych zainteresowań. Oczywiście mile widziana będzie również kontynuacja w zapraszaniu interesujących wykładowców. To wszystko może stanowić podstawę do późniejszych dyskusji.

  Pozdrawiam
  Przemek

  #2942
  Damian Jureczko
  Administrator

  Wasze pomysły od początku Naszych spotkań były w planach. Sprawy dotyczące funkcjonowania Towarzystwa jednak systematycznie uniemożliwiały ich realizację. Udał się Nam wykład Pana Tyrola, ale już na kolejne, czas nie pozwolił. Teraz dzięki stronie możemy mieć większy kontakt i co za tym idzie Nasze spotkania wreszcie będą mogły zmierzać w odpowiednim kierunku. Biorąc pod uwagę, że Asia i Przemek pierwsi wyszli z inicjatywą prezentacji swoich drzew, proponuję aby na najbliższym spotkaniu dokonali właśnie takiej prezentacji. Jeśli czas pozwoli to oboje , jeśli nie- to najpierw jedna ,a na następnym spotkaniu kolejna osoba.
  Oczywiście to tylko propozycja
  Pozdrawiam
  Damian

  #2966
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Zostałam wezwana do tablicy 🙂
  Nie mam nic przeciwko. Niestety na najbliższym spotkaniu mnie nie będzie.
  W grudniu lub w styczniu, jeśli będę mogła być na spotkaniu, to chętnie wystąpię.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #2969
  Damian Jureczko
  Administrator

  Przemek? Dasz radę?

  #2973
  Przemek Pawełczyk
  Użytkownik

  Ja będę na spotkaniu ale nie wiem, czy jako osoba średnio zaawansowana w poszukiwaniach 😉 mam rozpoczynać nasz cykl prezentacji. Jeżeli nikt się nie zgłosi to oczywiście postaram się i opowiem coś o swoich Przodkach.

  #2976
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Przemku – na początku jest łatwiej, bo nie ma porównania 🙂
  Uważam, że w tym gronie jestem bardzo początkująca i na pewno nie zachwycę nikogo swoimi osiągnięciami. Myślę, że wystąpienia powinny pozwolić członkom towarzystwa wzajemnie się poznać. Gdzie poszukujemy, jakie mamy doświadczenia, co nas zaskoczyło, jakie zagadki mamy do rozwiązania, jakie mamy „uzdolnienia” (znajomość języków, historii, odczytywanie pisma, retusz zdjęć, doświadczenia w indeksacji itd). Jeżeli ktoś „się na czymś zna” – to może tego nas poduczyć? Proponuję przedstawić propozycję rozwoju towarzystwa.
  Dzięki tym wystąpieniom możemy określić co nas jako towarzystwo interesuje i w jakim kierunku będziemy podążać.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #2977
  Damian Jureczko
  Administrator

  Już nie Jesteś początkujący. Mając stały wgląd do Twojego drzewa widzę jaki kawał pracy wykonałeś. Zadzwoń do mnie jutro to porozmawiamy jak mógłbym Ci pomóc. Jak nie dasz rady na teraz to na kolejnym spotkaniu. Spokojnie. Mamy czas…;)
  Damian

  #2980
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Nie chciałbym zaburzać nikomu planów ale tak się zastanawiam czy nie lepiej byłoby żeby taki cykl prezentacji rozpoczął ktoś o naprawdę dużym doświadczeniu. Wtedy osoby mniej doświadczone wiedziałyby jak się przygotować do takiej prezentacji. Wiadomo przecież, że pierwsza osoba ma najtrudniejszą role. Tym bardziej, że często nasze domowe archiwa czy notatki są bardzo nieuporządkowane i nie wiadomo, co może być istotne. W związku z tym może ty Damian zaczął byś cykl naszych prezentacji, zwłaszcza że jesteś prezesem naszego towarzystwa i niejako przysługuje ci pierwszeństwo.

  #2982
  Przemek Pawełczyk
  Użytkownik

  Krzysztofie, Damian zaproponował mnie i Pani Asi wystąpienia jako pierwszym z racji poruszonego tematu. Nikt nie odbiera tutaj prawa do pierwszeństwa. Doskonale rozumiem ideę pomysłu Pani Joanny. Uważam też, że genealog może mówić o swoich Przodkach o każdej porze dnia i nocy niezależnie od posiadanego doświadczenia. Sprawa domowych archiwów i uporządkowywania notatek może być materiałem na osobny wykład. Jak oczywiście się dostosuję, prezentację mogę mieć później. Zacytuję naszego Prezesa
  „Spokojnie. Mamy czas.” 😉

  Pozdrawiam
  Przemek

  #2983
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Krzysztofie, podziwiam Twoje ambicje naukowe (oraz wiedzę) i ambitne wykłady doświadczonych osób są jak najbardziej pożądane. Z niecierpliwością czekam na wystąpienia doświadczonych genealogów z naszego grona i dobrze byłoby gdyby oni ten cykl rozpoczęli. Ale stwierdzenie „spokojnie, mamy czas” trochę niepokoi – bo równie dobrze możemy rozpocząć za rok lub dwa… Proponując te spotkania miałam na myśli, nie tylko pogłębianie wiedzy genealogicznej, ale również wzajemne poznanie się.
  Domyślam się że większość osób w naszym gronie nie ma wykształcenia historycznego, a wręcz zupełnie niezbliżone do tego czym zajmuje się genealogia (patrz – ja) i zakładanie że wystąpienia mają być ambitne, naukowe czy wyszukane większość osób zniechęci i onieśmieli. Zdaję sobie sprawę, że osoby z większą wiedzą i doświadczeniem mogą być stratne. Pewnie nie mam zbyt wiele do opowiedzenia i zaproponowania towarzystwu, ale jeśli moje wystąpienie lub Przemka miałoby „przełamać lody” to chyba lepsze niż zastanawianie się przez kolejny rok kto mógłby i w jakiej formie wystąpić.
  Drodzy doświadczeni – czekamy niecierpliwie na Wasze wystąpienia!
  PS – Czy na sali naszych spotkań można korzystać z rzutnika ?

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #2986
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Nawiązując do pierwszego wpisu w tym temacie – wykładu na temat chorzowskich cmentarzy – uczestniczyłyśmy w nim z Krysią. Prowadził go Pan Adam Lapski, przewodnik PTTK i miłośnik Chorzowa, obecnie doktoryzujący się w tym temacie. Wykład trwał ponad dwie godziny, był bogato ilustrowany zdjęciami. Pan Lapski przedstawił historię wszystkich chorzowskich cmentarzy, w tym ewangelickiego oraz nieistniejącego od 1973 żydowskiego. Pojawiły się również informacje o znanych osobach pochowanych na chorzowskich cmentarzach. Nie zabrakło ciekawostek – jak najstarsze groby na cmentarzach oraz zdjęć współczesnych grobów wyróżniających się w jakiś szczególny sposób. Nie przypuszczałam, że można tak długo i TAK INTERESUJĄCO opowiadać o cmentarzach.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #2987
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Odnośnie wystąpień na spotkaniach Towarzystwa – czy pozostałe osoby mogłyby wyrazić swoje zdanie?

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #2988
  Damian Jureczko
  Administrator

  Hej

  Rzutnik jest dostępny. Nie zamierzałem rok zastanawiać się kto wystąpi;). Pisząc „mamy czas” chciałem zwrócić uwagę, ze jeśli nie na tym spotkaniu to na następnym ktoś może zaprezentować swoje drzewko. Oczywiści, że dobrze by było abym może Ja rozpoczął lub ktoś jak to określiliście „bardziej doświadczony”.
  Pewnie prędzej czy później do tego dojdzie, ale na chwilę obecną mam bardzo dużo na głowie, a prezentacja mojej genealogii wymaga dłuższego przygotowania (Mam dość duże drzewo).Zaproponowałem Asię i Przemka ponieważ Sami rozpoczęli tę dyskusję. Każdy kiedyś zaczynał. Są osoby, które całe długie lata poszukują Przodków , a mają niewielkie drzewa ze względu na brak danych. Wracając do tematu myślę, że warto wprowadzić na nasze spotkania tradycję prezentowania swoich genealogicznych dokonań, ale Ja zaprezentuje się dopiero za jakiś czas.

  I wołając za Asią…miło by było gdyby więcej osób wyraziło swoje zdanie.

  Damian

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 23)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.