Gaszowice

Strona główna Fora Poszukiwania Gaszowice

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #11068
  AdamKropek
  Użytkownik

  Witam dzisiaj ponownie,
  kuje żelazo póki gorące i liczę na ogromną wiedzę Forumowiczów.

  Poszukuje możliwej parafii dla Gaszowic. Gaszowice w XIX wieku przynależne były do parafii w Lyskach.

  W okresie 1810-1813 r. urodził się tam mój po mieczu pra(x3)dziadek. Z otrzymanej informacji z AA z Katowic wynika, że nie odnaleziono aktu chrztu ani w księgach parafii Lyski, ani MBB w Rybniku a także Pstrążnej. AA Katowice odyłają mnie do AA w Gliwicach celem poszukiwania w metrykach z Rud Raciborskich.

  Po zajrzeniu jeszcze na stronę:

  Mapa parafii rzymsko-katolickich


  myślę jeszcze o parafii św. Jerzego w Rydułtowach.

  Może ktoś z Państwa miał do czynienia z metrykami dot. Gaszowic lub Rydułtów lub ma inny pomysł.

  #11070
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Raczej wszystko wskazywałoby na na to, że Gaszowice były wówczas przynależne do parafii w Lyskach, a przynajmniej około 1820 roku tak było. Czy wcześniej była jakaś inna przynależność trudno jest mi na razie to stwierdzić.

  Może warto jeszcze raz przyjrzeć się aktom, które zawierają jakieś informacje o 3xpradziadku. Czy jest Pan pewien, że faktycznie miał urodzić się w Gaszowicach ? Skoro nie odnaleziono aktu chrztu nawet w sąsiednich parafiach to być może przybył z dalszej okolicy. Zazwyczaj na ślubie powinna być jakaś adnotacja o pochodzeniu. W szczególności trzeba ustalić czy dane nazwisko występowało wcześniej w tej parafii. No chyba, że sytuacja wygląda w ten sposób, że pozostałe rodzeństwo Pana 3xpradziadka rodzi się w Gaszowicach, a tylko jego aktu chrztu nie ma. Wówczas faktycznie warto przeszukiwać wszystkie okoliczne parafie, a zwłaszcza Rydułtowy i Rudy Raciborskie. Myślę, że jakby podał Pan więcej informacji na temat Pana przodka i jego rodziny to może udało by się coś wspólnie ustalić.

  #11078
  AdamKropek
  Użytkownik

  witam,
  na jednej budowie miałem inspektora który często powtarzał: “czytać, czytać i jeszcze raz czytać” miał na myśli dokumentację 🙂 ale tu też bardzo się sprawdza.

  Mam odpis ślubu jego rodziców z Chwalęcic z 1813 r. (MMB Rybnik) oraz odpis jego ślubu z 1837 z Chwałowic (też MBB Rybnik) gdzie zapisano jego wiek 24 lata oraz “Ist aus Gaschowitz der Junggesell und Brautigam ….”

  Wszystko wskazuje na te właśnie okolice i że akt chrztu powinien być albo w Lyskach albo w Rybniku oraz że się urodził “na legalu”.

  Czekam jeszcze na wynik poszukiwań z AA z Gliwic dot. Rud. Byłbym pewny gdybym mógł osobiście przeszukać księgi, ale niestety nie mam takiej możliwości z powodów logistycznych.

  #21700
  AdamKropek
  Użytkownik

  Dzień dobry,
  wrzucam link do katastru karolińskiego dot. Gaszowic. Prośba o przetłumaczenie. Może ktoś znajdzie swoich przodków.

  https://www.szybkiplik.pl/K7iX5FV4Lt

  hasło: jaNyjyre

  od teraz czas pobrania do 7 dni

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 year, 1 month temu przez AdamKropek.
  #21704
  Maciej Makula
  Użytkownik

  Dzień dobry

  Mam pytanie poboczne odnośnie samego katastru. Czy to zbiory własne (skan z AP Wrocław) czy też gdzieś w czeluściach internetu jest całość online?

  #21737
  AdamKropek
  Użytkownik

  Dzień dobry,
  zbiory własne ;-), mam jeszcze Chwalęcice.

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.