Krzyżowska – Wyry

Strona główna Fora Poszukiwania Krzyżowska – Wyry

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #26182
  jungfrau47
  Użytkownik

  Witam,
  Mam problem z odnalezieniem aktu zgonu Józefy Krzyżowskiej (z domu Duda), urodzonej w 1791 r. w Wyrach, żony Andrzeja Krzyżowskiego. Mieszkała w Wyrach. Mam jej testament z 9 grudnia 1874 r., czyli mogła umrzeć niedługo potem. Dostałam z USC akt zgonu z 1880 r., ale okazuje się, że to nie ta osoba, tylko jej synowa o tym samym imieniu. Bardzo proszę o pomoc, jeżeli to możliwe.
  Pozdrawiam…
  Alicja

  #26213
  Piotrowicki53
  Użytkownik

  Witaj Jungfrau
  W skorowidzu zgonów USC Wyry widzę zgon Krzizowski Josepha , zespół 17/528, pozycja 1777, nr akt 22/1876. Akta z USC z Wyry z tamtego okresu może znajdziesz w AP w Pszczynie.
  Pozdrawiam
  Heniek

  #26214
  jungfrau47
  Użytkownik

  Witam,
  Serdecznie dziękuję za namiary. To będzie prawdopodobnie ten akt. To nazwisko na niektórych dokumentach faktycznie brzmi Krziżowska i tak też mówiła moja mama. Ale już na akcie zgonu jej syna nazwisko “spolszczono” i to może robi zamieszanie. Przed momentem napisałam do Pszczyny i mam nadzieję, że się uda. Jednak, korzystając z Pańskiej uprzejmości, miałabym jeszcze jedno pytanie. Chodzi mi o niejakiego Mathiasa Mansfelda (vel Kroll). Zapisy w duplikatach z parafii Mikołów do 1874 r. wskazują, że mieszkał w Wilkowyjach, jego drugi ślub w 1841 r. jest zapisany pod Tychami. W duplikatach do 1874 r. nie ma jednak aktu zgonu ani pod Mikołowem, ani pod Tychami. Sama nie wiem, gdzie go szukać. Urodzony ok. 1796, mógł jeszcze żyć po 1874.
  Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
  Alicja

  #26216
  Piotrowicki53
  Użytkownik

  Dobry wieczór

  Nie widzę niestety żadnego Mansfelda w skorowidzu zgonów UDC Wyrach. Jak przeglądałem w ubiegłym roku Silius Radicum widziałem to na nazwisko w Parafii MIkołowskiej gdzieś w Wyrach/Gostyni lub Wilkowyjach. Nazwisko jest mi znane, gdyż mama przyjaźniła się po 1945 roku z Kornelią Mansfeld – lekarzem pulmonologii.
  Nie mam jednak kontaktów do tej rodziny.
  Pozdrawiam
  Henryk

  #26217
  jungfrau47
  Użytkownik

  Dobry wieczór,
  Dziękuję za poszukiwania. USC sprawdzało mi też w Tychach i też bez rezultatu. Być może na stare lata zamieszkał u któregoś dziecka. Miał ich dziesięcioro z dwiema żonami, ale sześcioro zmarło w niemowlęctwie, moja pra…babka też zmarła młodo w Wyrach, a losów pozostałej trójki nie udało mi się dotąd namierzyć. Trudno, trzeba się zmierzyć z niewiadomymi. Przynajmniej mam jasność, że te dwie miejscowości są dokładnie przebadane.
  Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
  Alicja

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.