Księgi metrykalne z Wisły Wielkiej

Strona główna Fora Poszukiwania Księgi metrykalne z Wisły Wielkiej

Otagowane: 

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
 • Autor
  Wpisy
 • #4998
  Marek
  Użytkownik

  Dzień dobry,

  poszukuję danych moich przodków z ksiąg metrykalnych (zgonów) z parafii Trójcy Przenajświętszej w Wiśle Wielkiej.
  W archiwum kurii przyjmują zlecenia do 1874 roku, w usc chcą daty których nie znam, a skorowidzów nie ma. Czy może ktoś z regionalistów jest wstanie mi pomóc?

  Pozdrawiam
  Marek

  #4999
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  A czy mógłby Pan napisać jaki dokładnie okres Pana interesuje i czyjego aktu zgonu Pan szuka ? Bez tych informacji trudno coś sensownego podpowiedzieć. Parafia w Wiśle Wielkiej powstała dopiero w 1925 roku. W związku z tym jeżeli to mają być akty wytworzone po 1925 roku to istnieją tylko trzy możliwości USC, archiwum archidiecezjalne i parafia. Jeżeli nie ma skorowidzów w USC to jest pewien problem. Jednak zawsze można zapytać się czy urzędnik USC nie byłby na tyle miły, aby poszukać tego aktu ? Czasami znajdą się jacyś urzędnicy, którym zależy na tym aby pomóc petentowi. Z tego co widziałem na stronie AAD w Katowicach to mają u siebie jakieś księgi z Wisły Wielkiej, ale pozostaje pytanie czy na parafii te księgi też pozostały. Jeżeli na parafii zostały księgi z okresu, który Pana interesuje to można jeszcze zadzwonić na parafie i zapytać o możliwość poszukania odpowiednich aktów.

  #5000
  Marek
  Użytkownik

  Dzwoniłem już wcześniej do kancelarii parafialnej i zgony mają po 1980 roku.
  Wszystkie księgi są już w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach, choć nie mineło jeszcze nawet 100 lat, Chrzty: 1924-1970, Śluby: 1924-1980, Zgony: 1924-1979.
  Niektórym pasjonatom historii udało się zrobić kopie ksiąg metrykalnych, gdy jeszcze księgi były na parafiach i może ktoś ma kopie tych ksiąg z parfii w Wiśle Wielkiej.
  Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 2 months temu przez Marek.
  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 2 months temu przez Marek.
  #5002
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Wydaje mi się, że jeżeli ktoś robił kopie metryk to z okresu późniejszego, niż połowa XX wieku. W takim razie trzeba by zacząć od USC. Nie wiem czy to już Pan robił, ale ja na początku spróbowałbym uzyskać fotokopie aktów stanu cywilnego dotyczących urodzenia Pana pradziadków oraz ich akt ślubu. W tych aktach znajdzie Pan co najmniej informacje na temat daty i miejsca urodzenia Pana prapradziadków. Znając datę urodzenia obu prapradziadków można uzyskać fotokopie ich aktu urodzenia i być może w przypiskach do aktu urodzenia będzie tam jakaś wzmianka na temat zgonu takiej osoby lub ślubu tej pary. Znając datę ich ślubu też warto uzyskać kopie aktu małżeństwa. Chodzi głównie o to by spojrzeć na wszystkie możliwe przypiski jakie znajdują się na akcie, a których nie uwzględnia się w odpisach.

  Jeżeli w przypiskach nie będzie żadnej poszlaki to wtedy można poprosić o poszukanie tych aktów przez urzędnika USC. Jeżeli urzędnik odmówi to wtedy może dałoby się uzyskać jakieś pismo, które można by przedłożyć AAD w Katowicach, gdyż oni szukają po 1874 roku akt tylko wtedy, gdy USC nie znalazł aktu.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 2 months temu przez Krzysztof Bulla.
  #5009
  Marek
  Użytkownik

  Od 1 marca 2015r. kiedy weszła w życie nowa ustawa „Prawo o aktach stanu cywilnego” odwiedziłem kilka usc i jest różnie. W USC Suszec miałem szczęście, bo trafiłem na przemiłą Panią Kierownik, która zgodziła się nie tylko na fotokopie, a nawet poszukała moich przodków choć nie miała skorowidzów zgonów. W dwóch innych usc (których nie chce wymienić z nazwy) wszystko było zależne od woli urzędników. Udało mi się przekonać na fotokopie tych aktów których znałem daty, natomiast nie było można przejrzeć skorowidzów alfabetycznych zgonów. Prapradziadkowie moi urodzili się przed rokiem 1874, więc nie ma ich aktów urodzeń w ewidencji usc. Nie wiem w jakim usc brali ślub, ponieważ nie znam nazwy miejscowości z której pochodziła moja praprababcia. Będę dalej próbował w tym usc dlatego z poprzedniego postu wykasowałem dane personalne moich prapradziadków, gdyż wiadomo o jakim usc piszę, a bardzo zależy mi na tych danych.
  Poruszyłem wątek ksiąg metrykalnych z Wisły Wielkiej, ponieważ jakiś czas temu pomogła mi pewna Pani która ma kopie niespełna 150 lat ksiąg metrykalnych (urodzenia, śluby, zgony) z pewnej parafii archidiecezji katowickiej, jednocześnie zobowiązałem się zachować dyskrecję w tej sprawie.
  W Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach czekałem dwa miesiące na sprawdzenie jednej dokładnej daty z XIX wieku, co mi osobiście jak podejrzewam i również Panu zajęłoby około 5 minut. Dzięki danym które pozyskałem od tej Pani zaoszczędziłem kilka tysięcy złotych patrząc na cennik tego archiwum. To nie pierwsza taka osoba którą miałem szczęście poznać i może jest ich więcej. Wątek o księgach metrykalnych z Wisły Wielkiej dalej zostawiam otwarty.

  #5018
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Witam.

  Pochodzę z Wisły Wielkiej.
  Zna Pan może nazwisko następców na gospodarstwie Pańskich przodków, czy to chodziło o miejsce zwane ,,młynem”?
  Może w inny sposób uda się ustalić daty ich śmierci?
  Pozdrawiam.

  #5019
  Marek
  Użytkownik

  Witaj Józefie, po prapradziadkach gospodarstwo przejął brat mojej prababci, nazywał się Franciszek Szczypka. Jego trzecia żona, a zarazem ostatnia nazywała się Marta. Franciszek nie miał dzieci z żadną ze swoich małżonek. Z tego co słyszałem to Francek lubił sobie golnąć gorzałki i być może cały majątek przeszedł przez gardziołko. Na ojcowiźnie przodków później mieszkali ludzie których zwano „hadziajami”. Mam mało danych, gdyż najstarsi członkowie rodziny zmarli, ale w niedzielę wybieram się do Wisły Wielkiej. Łącze pozdrowienia.

  #5050
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Witaj Marku ,jeśli byłeś w Wiśle Wielkiej, to pewnie wiesz gdzie było gospodarstwo przodków ,znasz też daty śmierci prapradziadków?

  #5130
  Marek
  Użytkownik

  Nie wiem gdzie leżało to gospodarstwo. Nie trafiłem dotychczas na żaden konkretny trop. Będę jednak próbował dalej coś zdziałać.

  #5159
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Według nagrobka na ich grobie ;
  Szczypka Józef zmarł 01.12.1940 r.
  żona Jadwiga zmarła 27.04.1960 r.
  Franciszek Szczypka ur. 04.10.1906 r. – zm .26.06. 1996 r.
  żona Marta ur. 10.07.1925 r. – zm. 13.02.2012 r.
  Gospodarstwo to znajdowało się na tak zwanym ,,drugim końcu , za kościołem po lewej stronie około 0,5 km w kierunku Brzeźc , mówili tam do Pażdziernego.
  Obecnie wchodzi w skład sąsiedniego gospodarstwa .

  #5162
  Marek
  Użytkownik

  Józefie,
  serdecznie dziękuję za bezinteresowną pomoc 🙂
  Czuję wielkie wzruszenie i ogromną radość 😀
  Pozdrawiam serdecznie i wszystkim genealogom życzę udanych poszukiwań. Marek

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 1 month temu przez Marek.
  #5178
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Marku.
  Wejdź na tą stronę od czasu do czasu,może przy okazji znajdę coś więcej o Twoich przodkach?

  #5184
  Marek
  Użytkownik

  OK. Będę o tym pamiętał 🙂

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.