Zdigitalizowane księgi metrykalne – podziękowania i uwagi

Strona główna Fora Sprawy organizacyjne Zdigitalizowane księgi metrykalne – podziękowania i uwagi

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 17)
 • Autor
  Wpisy
 • #8285
  kbochnia
  Użytkownik

  Dzień dobry,
  Chciałem podziękować osobom, które zrobiły digitalizację ksiąg metrykalnych, podejrzewam, że kosztowało to mnóstwo pracy.

  Muszę jednak napisać, że straszne jest fakt, że czasami nie jestem w stanie odczytać co zostało “nakszytrane” w niektórych metrykach. Niektóre czyta się przyjemnie bez wsadzania oczy w monitor, inne zaś to dla mnie katorga. Może ktoś poprowadzi jakieś mini szkolenie na spotkaniu jak odczytywać to pismo lub przedstawi swoją technikę ? 🙂 Chętnie posłucham Waszych doświadczeń.

  • Ten temat został zmodyfikowany 4 years, 8 months temu przez Ewa Granieczny.
  #8288
  Yvchen68
  Użytkownik

  Ja znalazlam na http://www.wtg-gniazdo.org tablice pisma staroniemieckiego – mam to zawsze “w zasiegu reki”. Ale na “pasurem pisane” one tez nie pomagaja… Wtedy literke do literki = i wyciagam wniski czy to przeczytane ma sens albo nie. Niekiedy ma sie wiecej szczescia niekiedy mniej. W niemcach jest przyslowie “Niekedy sie przegrywa a niekedy wygrywaja inni”.
  Zycze szczescia w odszyfrowywaniu!
  Yvonne

  #8355
  Adam
  Administrator

  Ja mam pytanie powiązane z tematem. Czy zeskanowane tutaj księgi metrykalne to są tylko duplikaty? Jeśli tak czy różnią się od oryginału? Bo wg mojej skromnej wiedzy oryginalne pruskie księgi były spisywane w wydrukowanych pismem gotyckim tabelach.

  #8365
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Niektóre księgi ewangelickie to prawdopodobnie orginały. Katolickie to duplikaty. Żadne druki w XIX wieku nie obowiązywały. Każda księga jest prowadzona w “innym stylu” nawet w obrębie jednej parafii. A od unikatów duplikaty mogą się różnić znacząco, nawet treścią, jak wykazało doświadczenie wielu genealogów.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #13299
  Krzysztof Szyga
  Użytkownik

  Nie działa ASC Parafii Rzymskokatolickiej – Bieruń (Berun) :-/

  https://siliusradicum.pl/ksiegi-metrykalne/asc-parafii-rzymskokatolickiej-w-choniu-berun/

  Czy księgi te zniknęły na stałe, czy to tylko jakiś przejściowy problem?

  #14149
  Jendrysek
  Użytkownik

  Joanna Skowron-Szalich

  > Żadne druki w XIX wieku nie obowiązywały.

  Może odgórnego obowiązku nie było, ale na pewno w KK księgi z nadrukiem na każdej stronie były. Nie trzeba daleko szukać tylko zajrzeć do księgi z Kościoła Piotra i Pawła w T. Górach.

  #14150
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Jendrysek – nie napisałam, że NIE ISTNIAŁY księgi z nadrukiem, a jedynie to, że każda parafia prowadziła ksiegi po swojemu. Niektóre korzystały z drukowanych ksiag z tabelami. Mowa tu o księgach metrykalnych kościelnych. Od 1874 utworzono na terenach Prus USC, w których obowiązywały pisane “gotykiem” formularze. Być może te formularze miał na myśli Adam w poście powyżej.
  W imieniu członków Towarzystwa proszę o podpisywanie postów imieniem i nazwiskiem, o ile nick na forum nie zawiera takich informacji.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #19168
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Dobry wieczór
  Przeglądając skany ASC Parafii Ewangelickiej w Królewskiej Hucie zauważyłem że skan oznaczony numerem 12_674_0_0_699_0172 umieszczony w zbiorze Sygn – 699 Pogrzeby 1836-1866 jest zdigitalizowaną kartką z innej katowickiej księgi i prawdopodobnie zaistniała pomyłka.
  Przy okazji mam pytanie czy w tym zbiorze (sygnatura jak wyżej) są umieszczone skany z lat 1861 i 1860 a jeśli tak to jakie mają oznaczenie.
  Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

  #19172
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Dzień Dobry
  Dzisiaj przeglądałem kolejne skany z zbioru Sygn – 699 Pogrzeby 1836-1866 Królewska Huta – ASC Parafii Ewangelickiej i nie znalazłem następujących roczników 1861,1860 ( prawdopodobnie nie ma też 1859 roku) w związku z tym mam propozycję aby ułatwić poszukiwania wśród wielu innych plików zgrupowanych w tym zbiorze warto by napisać dokładnie jakie są w nim roczniki a których nie ma. Przykładowo 1836-1866 ( oprócz roku … )
  Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

  #19189
  Mirosław Mitrenga
  Administrator

  Opisy katalogów są zgodne z inwentarzem z archiwum. Faktycznie zdarzają się błędy – dziękujemy za zwrócenie uwagi. Nie dysponujemy jednak czasem, by przejrzeć każdą stronę po kolei – jeżeli zatem przegląda Pan całą księgę, to proszę o podanie, jakich lat brakuje, wtedy zaktualizujemy opis.

  #19191
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Dzień Dobry Panu Panie Mirosławie

  Przeglądałem strona po stronie zapisy w tym zbiorze od 1866 roku wstecz do roku 1862 po którym jest przerwa w latach, brakuje (proszę to sprawdzić) lat 1861,1860 i jak wspomniałem poprzednio prawdopodobnie 1859 r.
  Szukałem w księdze adnotacji o moim pra – pradziadku Mikołaju Matuszek który był ewangelikiem i zmarł w Wirku ( Antonienhütte ).
  Nazwiska zmarłych ewangelików z Antonienhütte są wymieniane w księdze parafii ewangelickiej w Królewskiej Hucie.
  Mikołajowi w wieku około 39 lat urodził się w dniu 2 lipca 1860 r. syn i ten rok jest dla mnie datą do której chciałem kontynuować przegląd zapisów.
  W Archiwum Państwowym w Katowicach odnaleziono jedynie akt zgonu jego żony Leopoldine Matuszek z 1878 roku która zmarła w Antonienhütte,napisano w nim że była wdową.

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  #20697
  tilotilo
  Użytkownik

  Dzien dobry!
  (nie wiem czy pisze we własciwym miejscu -moze trzeba by było przeniesc ten wątek do działu zródła genealogiczne)
  Na stronie Silius Radicum pokazała się informacja ze zdigitalizowano księgi z parafii Dziergowice. A to tak nie do końca prawdziwa informacja! Te księgi nie dotyczą parafii Dziergowice tylko wioski Solarnia ktora (w przeszłości) zawsze pod ta parafie należała, o samych Dziergowicach ni ma tam niestety nic
  Dziergowice to akurat teren moich poszukiwan genealogicznych. Duplikaty Ksiag z parafii Lany do której należał kościół w Dziergowicach, a potem tez te z parafi dziergowickiej ( jak powstała osobno) znajdują sie w Archiwum Państwowym w Opolu,
  Nie wiem do kogo by się w tyj sprawie zwrócić i kto mógłby ten wpis sprostowac bo wprowadza w błąd
  Może by wystarczyło dopisać w nagłówku parafia Dziergowice – wyłącznie Solarnia ( tak jak to jest przy księgach z Debienska dotyczących Orzesza)?

  #20698
  Gabriela z d. Marek
  Użytkownik

  Witam,

  A kogo Pan ma w Dziergowicach? tam urodziła się babcia męża. Generalnie to tereny związane z rodziną i przodkami męża.

  Pozdrawiam

  Gabrysia

  #20717
  tilotilo
  Użytkownik

  Jedna gałąź z drzewa mojej zony “wyrosła” w Dziergowicach i Sackenhoym (Grabowka) niedaleko Bierawy , ale to początek XIX w. pozniej przodkowie wywedrowali do Rybnika i Raciborza. Nazwiska: Biadacz, Zachlod, Skupien, Imiela, Gwoźdź
  pozdrawiam
  JE

  #20749
  Pyjter
  Użytkownik

  Hallo Tilo !
  Informacja ( bledna ) powielana jest za Familysearch ! Archiwum prezentuje zjecia dokonane przed laty przez Mormonow i falszywie przez nich opisane .
  Mialem do czynienia z bardzo podobna sytuacja w Archiwum Krakow. Ale i tam Info nie zostalo sprostowane.
  Pozdrowienia. Pyjter

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 17)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.