Zdigitalizowane księgi metrykalne – podziękowania i uwagi

Strona główna Fora Sprawy organizacyjne Zdigitalizowane księgi metrykalne – podziękowania i uwagi

Ten temat zawiera 6 odpowiedzi, ma 6 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  Joanna Skowron-Szalich 1 rok, 11 miesiące temu.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #8285

  kbochnia
  Użytkownik

  Dzień dobry,
  Chciałem podziękować osobom, które zrobiły digitalizację ksiąg metrykalnych, podejrzewam, że kosztowało to mnóstwo pracy.

  Muszę jednak napisać, że straszne jest fakt, że czasami nie jestem w stanie odczytać co zostało “nakszytrane” w niektórych metrykach. Niektóre czyta się przyjemnie bez wsadzania oczy w monitor, inne zaś to dla mnie katorga. Może ktoś poprowadzi jakieś mini szkolenie na spotkaniu jak odczytywać to pismo lub przedstawi swoją technikę ? 🙂 Chętnie posłucham Waszych doświadczeń.

  • Ten temat został zmodyfikowany 2 lata, 3 miesiące temu przez  Ewa Granieczny.
  #8288

  Yvchen68
  Użytkownik

  Ja znalazlam na http://www.wtg-gniazdo.org tablice pisma staroniemieckiego – mam to zawsze “w zasiegu reki”. Ale na “pasurem pisane” one tez nie pomagaja… Wtedy literke do literki = i wyciagam wniski czy to przeczytane ma sens albo nie. Niekiedy ma sie wiecej szczescia niekiedy mniej. W niemcach jest przyslowie “Niekedy sie przegrywa a niekedy wygrywaja inni”.
  Zycze szczescia w odszyfrowywaniu!
  Yvonne

  #8355

  Adam
  Użytkownik

  Ja mam pytanie powiązane z tematem. Czy zeskanowane tutaj księgi metrykalne to są tylko duplikaty? Jeśli tak czy różnią się od oryginału? Bo wg mojej skromnej wiedzy oryginalne pruskie księgi były spisywane w wydrukowanych pismem gotyckim tabelach.

  #8365

  Niektóre księgi ewangelickie to prawdopodobnie orginały. Katolickie to duplikaty. Żadne druki w XIX wieku nie obowiązywały. Każda księga jest prowadzona w “innym stylu” nawet w obrębie jednej parafii. A od unikatów duplikaty mogą się różnić znacząco, nawet treścią, jak wykazało doświadczenie wielu genealogów.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #13299

  Krzysztof Szyga
  Użytkownik

  Nie działa ASC Parafii Rzymskokatolickiej – Bieruń (Berun) :-/

  https://siliusradicum.pl/ksiegi-metrykalne/asc-parafii-rzymskokatolickiej-w-choniu-berun/

  Czy księgi te zniknęły na stałe, czy to tylko jakiś przejściowy problem?

  #14149

  Jendrysek
  Użytkownik

  Joanna Skowron-Szalich

  > Żadne druki w XIX wieku nie obowiązywały.

  Może odgórnego obowiązku nie było, ale na pewno w KK księgi z nadrukiem na każdej stronie były. Nie trzeba daleko szukać tylko zajrzeć do księgi z Kościoła Piotra i Pawła w T. Górach.

  #14150

  Jendrysek – nie napisałam, że NIE ISTNIAŁY księgi z nadrukiem, a jedynie to, że każda parafia prowadziła ksiegi po swojemu. Niektóre korzystały z drukowanych ksiag z tabelami. Mowa tu o księgach metrykalnych kościelnych. Od 1874 utworzono na terenach Prus USC, w których obowiązywały pisane “gotykiem” formularze. Być może te formularze miał na myśli Adam w poście powyżej.
  W imieniu członków Towarzystwa proszę o podpisywanie postów imieniem i nazwiskiem, o ile nick na forum nie zawiera takich informacji.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.