Nazwisko de Stillarski

Strona główna Fora Poszukiwania Nazwisko de Stillarski

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Autor
  Wpisy
 • #19049
  Historyk85
  Użytkownik

  Witam!

  Minęło blisko 5 miesięcy odkąd zamieściłem na forum wątek odnośnie rodziny de/von Stolarski z okolic Tarnowskich Gór, niemniej poczynione w międzyczasie ustalenia, niejako zmuszają mnie do pewnych korekt.

  Mianowicie nazwisko de/von Stolarski to w istocie „oboczność” nazwiska/nazwisk de Stillarski, Stylarski, Stelarski. Geneza nazwiska jest odmiejscowa od wsi Stolarzowice, po niemiecku Stillarzowitz (obecnie dzielnica Bytomia), i wiąże się bezpośrednio z rodziną Stillarski von Cent, do której ta wieś, a później jej części należały od początku XVII wieku do 1726 r.

  O rodzinie napisał artykuł L. Igalffy, ale w zasadzie ograniczył się do metryk z parafii Repty sprzed 1765 r., obecnie zaginionych. Natomiast w toku poszukiwań okazało się, że Stillarscy pojawiają się także w metrykach z Wieszowej, Łubia, Zbrosławic oraz w parafiach Ziemięcice, Wiśnicze, Stare Tarnowice, Tarnowskie Góry, czy Toszek.

  Na razie ograniczyłem się do dostępnych on-line metryk na FS, i przeglądam parafię po parafii, ale mam wrażenie, że w pewnym momencie – około połowy XVIII w. – część rodziny po prostu znika z badanego obszaru, stąd zakładam że przenieśli się do innych miejscowości. Ale czy było tak w rzeczywistości?, a jeśli tak, to gdzie konkretnie?

  Dlatego postanowiłem odświeżyć temat, z nadzieją, że może ktoś w trakcie swoich poszukiwań zetknął się z nazwiskiem Stilarski, i zechce podzielić się swoją wiedzą na ten temat. Oczywiście interesują mnie również wszelcy de/von Stolarscy, ale ta pisownia nazwiska pojawia się zdecydowanie rzadziej.

  Pozdrawiam:
  Andrzej

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.