Ottiliengrube- poszukuję aktu zgonu.
Strona główna › Fora › Poszukiwania › Ottiliengrube- poszukuję aktu zgonu.
- This topic has 9 odpowiedzi, 5 głosów, and was last updated 10 years, 1 months temu by
Krzysztof Bulla.
-
AutorWpisy
-
10 lutego 2015 o 19:11 #4141
Przemek Pawełczyk
UżytkownikWitam. Mam problem ze zlokalizowaniem ksiąg metrykalnych. Z aktu małżeństwa moich przodków zostało przetłumaczone: „córka w Ottiliengrube pow. Beuthen zmarłego (Gästenarbeiter???)”. Ustaliłem, że kopalnia Ottiliengrube powstała w Nowym Bytomiu w 1830r. Jeżeli tam zginął mój przodek przed 1891 rokiem, to gdzie znajdę metryki? (o ile chodzi o nazwę kopalni)
Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.Przemek
10 lutego 2015 o 19:49 #4142Damian Jureczko
Administratorhttp://www.encyklo.pl/index.php5?title=Parafia_%C5%9Bw._Paw%C5%82a_w_Nowym_Bytomiu
przeczytaj to
i to:
http://www.encyklo.pl/index.php5?title=Parafia_%C5%9Bw._J%C3%B3zefa_w_ZgodzieSam sie uczę. Przydałoby się to wszystko uporządkować…mapa by sę przydała. Może kiedyś zrobimy taką jaką chciał Krzysiu Bulla
10 lutego 2015 o 19:55 #4143Przemek Pawełczyk
UżytkownikDziękuję.
10 lutego 2015 o 20:07 #4144Krzysztof Bulla
AdministratorKrzysiu nadal robi, tylko w pojedynkę zajmuje to dużo czasu i chętnie przyjmę pomoc. A jeżeli dobrze zrozumiałem to poszukujesz zgonu z około 1891 roku z Ottiliengrube Kreis Beuthen ? W takim razie katolicka parafia św. Józefa na Zgodzie lub ewangelicka parafia w Królewskiej Hucie, lub alternatywnie Urząd Stanu Cywilnego w Czarnym Lesie, gdzie są oba wyznania.
10 lutego 2015 o 20:12 #4145Przemek Pawełczyk
UżytkownikPoszukuję zgonu, który miał miejsce przed 1891 rokiem. Zgon ewangelika Wilhelma Hoffmanna, więc poszukam w Królewskiej Hucie i USC- teraz wiem, że w Czarnym Lesie. Dziękuję za pomoc.
-
Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 1 months temu przez
Przemek Pawełczyk.
10 lutego 2015 o 22:57 #4147Joanna Skowron-Szalich
AdministratorAkt urodzenia mojej prababci Franciszki Mikosh urodzonej w 1887 w Ottiliengrube znalazłam w USC Antonienhutte 2534/0. A więc podlegało Wirkowi.
-
Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 1 months temu przez
Joanna Skowron-Szalich.
Z poważaniem
Joanna Skowron-Szalich
joannask@tlen.pl10 lutego 2015 o 23:10 #4149Przemek Pawełczyk
UżytkownikDziękuję, a zatem sprawdzę USC w Wirku i później ewentualnie wszystkie inne podane miejsca, gdyby była potrzeba. Dziękuję wszystkim za bardzo przydatne informacje.
10 lutego 2015 o 23:27 #4150Joachim Walenzyk
UżytkownikHallo
Zeby tego szukania bylo troche mniej
tu bardzo informatywna strona o Slasku-niestety tylko po niemiecku
http://www.christoph-www.de/kbsilesia2.htmltu jeszcze jeden bardzo dobry link
http://kartenmeister.com/preview/html/polska.html-
Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 1 months temu przez
Joachim Walenzyk.
10 lutego 2015 o 23:35 #4153Przemek Pawełczyk
UżytkownikBardzo dziękuję za interesujące linki.
Pozdrawiam
Przemek11 lutego 2015 o 21:58 #4166Krzysztof Bulla
AdministratorCytat:
„Akt urodzenia mojej prababci Franciszki Mikosh urodzonej w 1887 w Ottiliengrube znalazłam w USC Antonienhutte 2534/0. A więc podlegało Wirkowi.”
Faktycznie może być tak jak Pani pisze, że poszukiwany przez Pszemka akt będzie znajdował się w USC w Wirku. Chociaż nie musi tak być. Otóż położenie miejscowości Ottiliengrube jest bardzo ciekawe, a cała sprawa dość charakterystyczna dla przemysłowego obszaru Górnego Śląska. Nie przez przypadek pytałem się Pszemka czy na pewno chodzi mu o „Ottiliengrube Kreis Beuthen”. W szczególności istotny jest ten drugi człon, czyli nazwa powiatu w jakim miała znajdować się ta miejscowość. Należy bowiem zauważyć, iż w 1873 r. kolonia i kopalnia Ottiliengrube została podzielona pomiędzy dwa powiaty, czyli istniejący już wcześniej powiat bytomski i nowo utworzony w 1873 r. powiat katowicki. Od tego momentu doszło do zmiany właściwości miejscowej Urzędów Stanu Cywilnego ze względu na przynależność miejscowości do różnych powiatów. W związku z tym ta część Ottiliengrube, która przynależała do powiatu Bytomskiego miała Urząd Stanu Cywilnego w Czarnym Lesie, a ta część Ottiliengrube, która leżała w powiecie katowickim miała swój Urząd Stanu Cywilnego w Wirku. Muszę przyznać, że najbardziej zaciekawiło mnie to, czy faktycznie dochodziło do takich śmiesznych sytuacji, że sąsiedzi rejestrowali urodzenia dzieci w odrębnych urzędach stanu cywilnego, czy też chodzono tam gdzie było bliżej. W związku z tym Pszemku jak znajdziesz poszukiwany akt to pochwal się jaki jest tam wpisany adres domu (tzn. w jakim powiecie mieszkali i do jakiego urzędu chodzili). Z resztą w załączniku dołączam mapkę przedstawiającą przebieg granicy powiatów, z której wynika że chyba wszystkie domy mieszkalne znajdowały się po stronie powiatu katowickiego, czyli USC Wirek. Oczywiście to wszystko, co tu napisałem będzie poprawne tylko dla końca XIX wieku, gdyż jak pisałem zmiany administracyjne jak i rozwój kolonii i osiedli robotniczych był bardzo dynamiczny, przez co często dochodziło do różnych zmian, które niejednokrotnie trudno jest wychwycić. Sam mam z tym duże problemy, dlatego jeżeli ktoś wie o podobnych sytuacjach to może warto spróbować to opisać, być może przyda się komuś taka informacja.
Attachments:
You must be logged in to view attached files. -
Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 1 months temu przez
-
AutorWpisy
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.