Ottiliengrube- poszukuję aktu zgonu.

Strona główna Fora Poszukiwania Ottiliengrube- poszukuję aktu zgonu.

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #4141
  Przemek Pawełczyk
  Użytkownik

  Witam. Mam problem ze zlokalizowaniem ksiąg metrykalnych. Z aktu małżeństwa moich przodków zostało przetłumaczone: „córka w Ottiliengrube pow. Beuthen zmarłego (Gästenarbeiter???)”. Ustaliłem, że kopalnia Ottiliengrube powstała w Nowym Bytomiu w 1830r. Jeżeli tam zginął mój przodek przed 1891 rokiem, to gdzie znajdę metryki? (o ile chodzi o nazwę kopalni)
  Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

  Przemek

  #4142
  Damian Jureczko
  Administrator

  http://www.encyklo.pl/index.php5?title=Parafia_%C5%9Bw._Paw%C5%82a_w_Nowym_Bytomiu
  przeczytaj to
  i to:
  http://www.encyklo.pl/index.php5?title=Parafia_%C5%9Bw._J%C3%B3zefa_w_Zgodzie

  Sam sie uczę. Przydałoby się to wszystko uporządkować…mapa by sę przydała. Może kiedyś zrobimy taką jaką chciał Krzysiu Bulla

  #4143
  Przemek Pawełczyk
  Użytkownik

  Dziękuję.

  #4144
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Krzysiu nadal robi, tylko w pojedynkę zajmuje to dużo czasu i chętnie przyjmę pomoc. A jeżeli dobrze zrozumiałem to poszukujesz zgonu z około 1891 roku z Ottiliengrube Kreis Beuthen ? W takim razie katolicka parafia św. Józefa na Zgodzie lub ewangelicka parafia w Królewskiej Hucie, lub alternatywnie Urząd Stanu Cywilnego w Czarnym Lesie, gdzie są oba wyznania.

  #4145
  Przemek Pawełczyk
  Użytkownik

  Poszukuję zgonu, który miał miejsce przed 1891 rokiem. Zgon ewangelika Wilhelma Hoffmanna, więc poszukam w Królewskiej Hucie i USC- teraz wiem, że w Czarnym Lesie. Dziękuję za pomoc.

  #4147
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Akt urodzenia mojej prababci Franciszki Mikosh urodzonej w 1887 w Ottiliengrube znalazłam w USC Antonienhutte 2534/0. A więc podlegało Wirkowi.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #4149
  Przemek Pawełczyk
  Użytkownik

  Dziękuję, a zatem sprawdzę USC w Wirku i później ewentualnie wszystkie inne podane miejsca, gdyby była potrzeba. Dziękuję wszystkim za bardzo przydatne informacje.

  #4150
  Joachim Walenzyk
  Użytkownik

  Hallo
  Zeby tego szukania bylo troche mniej
  tu bardzo informatywna strona o Slasku-niestety tylko po niemiecku
  http://www.christoph-www.de/kbsilesia2.html

  tu jeszcze jeden bardzo dobry link
  http://kartenmeister.com/preview/html/polska.html

  #4153
  Przemek Pawełczyk
  Użytkownik

  Bardzo dziękuję za interesujące linki.

  Pozdrawiam
  Przemek

  #4166
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Cytat:

  „Akt urodzenia mojej prababci Franciszki Mikosh urodzonej w 1887 w Ottiliengrube znalazłam w USC Antonienhutte 2534/0. A więc podlegało Wirkowi.”

  Faktycznie może być tak jak Pani pisze, że poszukiwany przez Pszemka akt będzie znajdował się w USC w Wirku. Chociaż nie musi tak być. Otóż położenie miejscowości Ottiliengrube jest bardzo ciekawe, a cała sprawa dość charakterystyczna dla przemysłowego obszaru Górnego Śląska. Nie przez przypadek pytałem się Pszemka czy na pewno chodzi mu o „Ottiliengrube Kreis Beuthen”. W szczególności istotny jest ten drugi człon, czyli nazwa powiatu w jakim miała znajdować się ta miejscowość. Należy bowiem zauważyć, iż w 1873 r. kolonia i kopalnia Ottiliengrube została podzielona pomiędzy dwa powiaty, czyli istniejący już wcześniej powiat bytomski i nowo utworzony w 1873 r. powiat katowicki. Od tego momentu doszło do zmiany właściwości miejscowej Urzędów Stanu Cywilnego ze względu na przynależność miejscowości do różnych powiatów. W związku z tym ta część Ottiliengrube, która przynależała do powiatu Bytomskiego miała Urząd Stanu Cywilnego w Czarnym Lesie, a ta część Ottiliengrube, która leżała w powiecie katowickim miała swój Urząd Stanu Cywilnego w Wirku. Muszę przyznać, że najbardziej zaciekawiło mnie to, czy faktycznie dochodziło do takich śmiesznych sytuacji, że sąsiedzi rejestrowali urodzenia dzieci w odrębnych urzędach stanu cywilnego, czy też chodzono tam gdzie było bliżej. W związku z tym Pszemku jak znajdziesz poszukiwany akt to pochwal się jaki jest tam wpisany adres domu (tzn. w jakim powiecie mieszkali i do jakiego urzędu chodzili). Z resztą w załączniku dołączam mapkę przedstawiającą przebieg granicy powiatów, z której wynika że chyba wszystkie domy mieszkalne znajdowały się po stronie powiatu katowickiego, czyli USC Wirek. Oczywiście to wszystko, co tu napisałem będzie poprawne tylko dla końca XIX wieku, gdyż jak pisałem zmiany administracyjne jak i rozwój kolonii i osiedli robotniczych był bardzo dynamiczny, przez co często dochodziło do różnych zmian, które niejednokrotnie trudno jest wychwycić. Sam mam z tym duże problemy, dlatego jeżeli ktoś wie o podobnych sytuacjach to może warto spróbować to opisać, być może przyda się komuś taka informacja.

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.