Parafia Piekary Śląskie – prośba o pomoc

Strona główna Fora Poszukiwania Parafia Piekary Śląskie – prośba o pomoc

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Autor
  Wpisy
 • #28529
  Andrzej Szewczyk
  Użytkownik

  Mam gorącą prośbę o pomoc w sprawdzeniu czy w księdze ślubów z Piekar Śląskich występuje ślub takiej pary:
  Florian Andrasz – Josepha Świerk

  Zgodnie z moimi dotychczasowymi ustaleniami akt ich ślubu może być w parafii Piekarskiej w okresie 1815 – 1820. Niestety Piekar Śląskich nie ma na Familysearch, a na stronie Silius Radicum śluby zaczynają się od 1826r. Pech!
  Florian Andrasz i Josepha Świerk mieszkali i rodziły im się dzieci na Bibieli. Pierwsze dziecko – Valerian urodziło się 15.12.1820r. Ostatnie – Johanna 3.03.1841.
  Co ciekawe w parafii Żyglin nie ma ani metryk urodzenia Floriana i Josephy, ani ich zgonów. Są tylko akty zgonów dzieci, które zmarły szybko w dzieciństwie. Kolonia Bibiela powstała na początku XIX wieku i wiele małżeństw tam się sprowadziło – teraz już chyba mogę stwierdzić iż moja para Andraszów też.
  Długo szukałem Andraszów i Świerków po okolicznych parafiach – bez rezultatów.
  W końcu trafiłem na księgi piekarskie i tam znalazłem akty ich zgonu:
  Florian Andrasz zmarł 2.09.1848r w Brzozowicach w wieku ok. 60 lat.
  Josepha Andrasz geb. Świerk (wdowa) zmarła w Piekarach 25.06.1864 w wieku 65 lat zostawiając dorosłe dzieci – Franciszkę, Antona i Józefa – czyli wszystko mi się zgadza!
  Franciszka wyszła za mąż na Bibieli, natomiast Anton i Joseph ożenili się w Piekarach.
  Stąd też moja koncepcja, iż Josepha Świerk pochodziła z Piekar – jest tu rodzina Stephana Schwirk w tym okresie i mógł on mieć córkę Josephę około 1799r.
  Florian Andrasz na pewno nie pochodził z Piekar (szukam dalej) – ale ich ślub powinien być w Piekarach! No i na starość powrócili (a przynajmniej Josepha) w rodzinne strony.
  Bardzo proszę o pomoc – może ktoś ma dostęp do piekarskich metryk i mógłby sprawdzić czy dobrze “kombinuję”. Wyprawa do Archiwum Archidiecezjalnego by sprawdzić jeden niepewny akt jest chyba mało racjonalna 🙂
  Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

  Andrzej Szewczyk - Tarnowskie Góry

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.