Pomoc w dopasowaniu

Strona główna Fora Poszukiwania Pomoc w dopasowaniu

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #10173
  Jaqub
  Użytkownik

  Witam,
  Udało mi się znaleźć metrykę ślubu mojego przodka, która jest potwierdzona, jednak mam problem z dopasowaniem metryki urodzenia. Czy mógłby ktoś mi powiedzieć, czy ten akt urodzenia faktycznie dotyczy mojego przodka czy to tylko zbieg okoliczności?
  /JR

  • Ten temat został zmodyfikowany 7 years, 6 months temu przez Jaqub.
  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #10180
  Damian Jureczko
  Administrator

  Jeśli 5 lat w jedną i drugą stronę nie było innego o tym imieniu to znalazł Pan swojego Przodka. Nie wiem jak długo Pan zajmuje się genealogią, ale z czasem przekona się Pan, że lata podane przy ślubach i zgonach trzeba brać z dużym przymrużeniem oka. W tym przypadku 1 rok to wręcz idealne dopasowanie. Jestem przekonany,ze to ta sama osoba;)
  Pozdrawiam
  Damian Jureczko

  #10181
  Marek Szastok
  Użytkownik

  Warto przeczytać: http://archiwum.archidiecezja.katowice.pl/pl/index/content/21/

  Przytoczę fragment dotyczący tego tematu:
  „Daty, wiek i informacje w dokumentach należy TRAKTOWAĆ z ostrożnością. Warto uwzględniać okoliczności ich sporządzenia oraz mieć na uwadze kto je wystawił. Nie zawsze są one zgodne z rzeczywistością, a czasami celowo zapisywano je błędnie.

  Najczęstsze błędy:

  Niekiedy okazuje się, że proste wyliczenie matematyczne – odjęcie od daty ślubu wieku nupturientów – nie zgadza się z datami urodzenia przodków. Trzeba wziąć pod uwagę, że starszy wdowiec starał się czasami odmłodzić i deklarował, że jest o kilka lat młodszy niż w rzeczywistości. Z kolei panna młoda dodawała sobie czasami lat. Ważne jest, aby pamiętali Państwo, że normą było zaokrąglanie wieku zaślubionych do pełnych dziesiątek (np. 20 lat, 30 lat, 50 lat). Dwudziestolatkowie według aktów urodzenia często mieli 18 lub 22 lata. Takie sytuacje znajdujemy także w metrykach pogrzebów. Osoba która zgłaszała zgon (czasami sąsiad lub lekarz), nie znała wieku zmarłego i określała go na podstawie wyglądu zewnętrznego, a to mogło prowadzić do pomyłek (np. zmarły ok. 80 lat).”

  #10182
  Jaqub
  Użytkownik

  Dziękuję bardzo za pomoc i radę ! Już kilka razy zdarzyło mi się, że podany wiek i data urodzenia były rozbieżne. Do tej pory wszystko miało jednak miejsce w obrębie jednej parafii.
  Pozdrawiam i życzę miłego dnia 🙂
  /JR

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.