Pomoc w poszukiwaniach – myśliwy z Mokre.

Strona główna Fora Poszukiwania Pomoc w poszukiwaniach – myśliwy z Mokre.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #17991
  manorasek
  Użytkownik

  Dzień dobry, poszukując informacji o prapradziadku natrafiłem na jego akt ślubu z Huty Jerzy w którym to znajdowała się informacja o jego urodzeniu w miejscowości Mokre, jednocześnie odnalazłem również w USC Huta Jerzy, akt ślubu jego brata Józefa, gdzie znajdowała się informacja o urodzeniu w miejscowości Miotek. Po odnalezieniu ich aktów urodzenia (Robert Wistel, ur. 27.05.1850 w Mokre, syn Roberta Wistel (myśliwy) i Franciszki Branisch). Następnie dzięki Józefowi (w/w brat Roberta) znalazłem miejscowość gdzie żyli w kolejnych latach oraz akty zgonów ich rodziców. Niestety nie jest napisane gdzie się Oni (rodzice) urodzili. Próbowałem znaleźć w Mokre akt ślubu Roberta i Franciszki lub akt urodzenia któregoś z nich, jednak niczego takiego tam nie ma oraz nie znalazłem nawet osób o podobnych nazwiskach w tej miejscowości.

  Dzięki uprzejmości dowiedziałem się, że myśliwych wybierali zarządcy wsi, jednocześnie stwarza to prawdopodobieństwo, że rodzina Wistel mogła dostać się do miejscowości Mokre z każdego miejsca. Moje pytanie jest następujące, czy możliwe jest dotarcie do jakiś dokumentów dotyczących wyboru myśliwych przez zarządców wsi? Być może z nich dowiedziałbym się, gdzie mógł urodzić się Robert Wistel i gdzie szukać przodków.

  Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam Marcin.

  #17995
  Adam
  Administrator

  A Ci rodzice gdzie i kiedy zmarli? Możesz zapytać w urzędzie stanu cywilnego może mają jakieś informacje.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 6 months temu przez Adam.
  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 6 months temu przez Adam.
  #18001
  manorasek
  Użytkownik

  Rodzice zmarli w Zielone (okolice Kalet), Robert (senior) 23.02.1871, Franciszka 30.03.1872. Sęk w tym, że jest to przed 1874 i w aktach zgonów nie ma informacji o miejscu ich urodzenia.

  Tak jak wcześniej pisałem, dzięki uprzejmości uzyskałem informację, że myśliwych wybierali zarządcy wsi i dlatego myślałem, by iść tą drogą i znaleźć jakieś dokumenty na ten temat (o ile takowe istnieją) i gdzie można ich ewentualnie szukać dla miejscowości Mokre?

  #18005
  Historyk85
  Użytkownik

  Cześć;

  W odpowiedzi na twój post, radziłbym Ci udać się do Archiwum Państwowego w Pszczynie. Szczęśliwie zachował się zbiór Książąt Pszczyńskich i to w nim powinieneś poszukać interesujących Cię informacji.

  Szczególnie powinieneś przejrzeć dział 6 tego zespołu, mianowicie Akta dotyczące leśnictwa:

  https://szukajwarchiwach.pl/17/53/6/?q=XARCHro:17+XTYPEro:zesp&order=syg_order&wynik=59&rpp=15&page=4#tabSerie

  a tam: 15. Akta socjalno – bytowe pracowników leśnictw

  https://szukajwarchiwach.pl/17/53/6/106#tabJednostki

  Słusznie zauważyłeś, że Twoi przodkowie mogli przybyć skądkolwiek, ponieważ Książęta pszczyńscy rekrutowali pracowników leśnych – w tym i myśliwych – w głębi Niemiec, a nawet we Francji.

  Wiem, że z okresu późniejszego koniec XIX w., początek XX w., zachowały się nawet podania, wraz ze zdjęciami ubiegających się o pracę u Księcia!

  Podsumowując, wcześniej możesz spróbować dowiedzieć się pod jakie leśnictwo, względnie obszar dworski podlegało Mokre, i koniecznie wybierz się do Pszczyny.

  Pozdrawiam:
  Andrzej

  #18006
  manorasek
  Użytkownik

  W akcie ślubu Roberta (juniora) w miejscu urodzenia napisane jest „Mokrau, Kreis Pless”, że też wcześniej nie połączyłem tego w taki sposób.

  #18007
  manorasek
  Użytkownik

  Dziękuję ślicznie za te cenne informacje!

  Pozdrawiam Marcin.

  #18022
  Matthias Major
  Użytkownik

  Mokre kolo Mikolów? Mom familyjo (korzynie) tyz tam, takze w Lazisk Górnych jak w Mikolowie a w Mokrach.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.