PRZODKOWIE WYZNANIA EWANGELICKIEGO

Strona główna Fora Historia PRZODKOWIE WYZNANIA EWANGELICKIEGO

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #5129
  Damian Jureczko
  Administrator

  W tym wątku prosze wymieniać się informacjami na temat Przodków/osób będących EWANGELIKAMI.

  #5137
  Damian Jureczko
  Administrator

  Moja Babcia Hilda ze strony Mamy nazywała się z domu Gordała. Jej siostry Inga i Małgorzata a także Lusia zawsze będą mi sie kojarzyć z typowymi śląskimi kobietami. Babcia zginęła na kopalni , podobnie jak jej ojciec Ernest. Rodzice Ernesta Jan lub jak to dawniej pisali Johann Gordalla i Agnes Victorie z domu Feist byli dla mnie zagadkowa mieszanką. Jan pochodził z opolszczyzny (Krasiejów) – był powstańcem śląskim, a także radnym Piekar przed II wojną swiatową. Związny był z Chadecją. Natomiast jego żona uważana była za niemkę. Przeciwnicy z lokalnej sceny politycznej w gazetach pisali o Janie jako o :człowieku prawym starej daty”, ale juz o reszcie rodziny „niemiaszki ” itd. Ślub Jana i Agnieszki odbył się 23 stycznia 1897r. w Siemianowicach Ślaskich ( dokł. Huta Laura). Z aktu poznałem rodziców panny młodej i dalsze niemiecko brzmiące nazwiska. Ojcem Agnes był Johann Feist a matką Luiza z domu Arndt. Johann był ewangelikiem . Luiza katoliczką. Ich ślub odbył się w Tarnowskich Górach.

  Louise Albertine Feist z d. Arndt urodziła się 19 kwietnia 1834r. w Tarnowskich Górach. jej ojcem był Wilhelm Arndt-malarz w Tarnowskich Górach i Zuzanna z d. Lebioda. W Tarnowskich Górach nie ma ur. Wilhelma, choć występuje tam rodzina ewangelicka z tym nazwiskiem. Być moze trzeba szukać w Wołowie , z którym w jakiś sposób jest związana ( wiem to z wpisów w księgach)

  Natomiast jeśli chodzi o Johana Feista udało mi się prześledzić jego ewangelickich przodków. Z aktu zgonu z 15 wrzesnia 1885r. dowiedziałem się , że uległ on wypadkowi na kopalni i zmarł.(dok. wskazywał hute Laura jako miejsce zamieszkania) Byłby on zatem kolejną wstecz ofiarą kopalni ( Babcia, jej ojciec i teraz Johann- jej pradziadek). Z aktu zgonu wynika także że miejsca urodzenia Johana należy szukać w Kępnie.
  Udało się i zyskałem kolejnych Przodków. Johann Gottlieb Jacob Feist urodził się 26 maja 1828r. w Kępnie. był synem krawca Friedricha Feista i jego żony Susanny Julianny z domu Grundmann. Ślub tych dwoje miał miejsce 6 listopada 1818r. w Kępnie. Friedrich był już wtedy wdowcem po Susannie z d. Weng z Ostrowa Wielkopolskiego. Julianna Grundmann to córka rzeźnika z Kępna Heinricha Grundmanna i Marii z domu Wabnitz. Julianna urodziła się 5 sierpnia 1793r. w Kepnie.

  O Friedrichu wiem troche mniej. Urodził się ok. 1780 r. -prawdopodobnie w Żarach. jego ojcem był Christian Friedrich Feist, który zapisany był na ślubie syna jako kucharz z Bolesławca.
  Wszyscy oni byli ewangelikami.

  Na chwilę obecną na tym moja wiedza się kończy. Mógłbym teraz oceniać jak ma się śląskość mojej Babci Hildy w stosunku np. do dziadka ze strony Taty, którego w linii prostej przodkowie mieszkali na ziemi Pszczyńskiej przynajmniej od pocz. XVII wieku. I jedna strona i druga uważa się za ślązaków i szczerze nie widzę możliwosci odbierania im tego tytułu. To moja dygresja odnośnie kilku tekstów, m.in. z naszego forum. Szukajmy Przodków i nie klasyfikujmy ich, nie oceniajmy i nie twórzmy sztucznych podziałów.
  Czekam na inne wpisy w tym wątku zwiazane z EWANGELIKAMI
  Damian Jureczko

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 years, 11 months temu przez Damian Jureczko.
  #5139
  Przemek Pawełczyk
  Użytkownik

  Jeżeli chodzi o moich Przodków wyznania ewangelickiego, należą do nich prababka mojej babci od strony mamy i jej rodzina. Maria Karolina Hoffmann urodziła się w Królewskiej Hucie 7.3.1868 roku a zmarła w Chropaczowie 22.3.1948 roku. Pracowała na kopalni. Wyszła za mąż za katolika Tomasza Franciszka Kozika, który urodził się 17.12.1865 w Łagiewnikach Średnich – jego ojciec pochodził z Łąki k. Pszczyny, a matka z Mikołowa.
  Ślub Marii i Tomasza odbył się w Chropaczowie 25.5.1894 roku. Rodzicami Marii byli Wilhelm Hoffmann, który zmarł w Ottiliengrube pow. Beuthen (zawód jego przetłumaczony jako Gastenarbeiter) i Karolina Muras. Tutaj niestety mój trop się urywa. Aktu zgonu Wilhelma niestety nie znalazłem, ponieważ akty są w digitalizacji. W załączniku przesyłam zdjęcie (przepraszam za słabą jakość) komunijne mojej prababci ze swoimi dziadkami- Marią zd. Hoffmann i Tomaszem Kozikiem

  Pozdrawiam
  Przemek

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.