Rodzina Kania z rejonów Bytomia

Strona główna Fora Poszukiwania Rodzina Kania z rejonów Bytomia

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #3313
    Michał Walaszek
    Użytkownik

    Poszukuję informacji oraz starych fotografii związanych z górnictwem okresu przełomów XIX i XX wieku oraz okresu międzywojennego, a dokładniej przemysłu górniczego po stronie niemieckiej.

    Mój pradziadek Kania (imienia nie znam) był głównym inżynierem budującym szyby kopalniane. W latach ’70-tych ubiegłego wieku w dzielnicy Bytomia Łagiewnikach stał przy piaskowni, kopalniany szyb wydobywczy, będący częścią nieistniejącej już Kopalni Łagiewniki zwanej Szyby Rycerskie. Mieszkańcy Łagiewnik nazywali szyb potocznie Kaniashaft (kaniaszaft), co mnie jako małemu chłopakowi, kompletnie nie interesowało, ani też nic nie mówiło. Dopiero po latach dowiedziałem się, że szyb ten budował mój pradziadek, a nazwa Kaniashaft wzięła się od jego nazwiska. Zdaje się, że po wojnie szyb ten nazywano Szybem Marta.

    Niestety, szyb ten został w latach ’70 XX wieku zlikwidowany wraz z likwidacją Kopalni Łagiewniki.

    #3315
    Damian Jureczko
    Administrator

    Leon Wostal zna człowieka, który miał pisać o górnictwie naszych terenów. Może on coś by wiedział?

    #3317
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Nie specjalizuje się, aż tak bardzo w górnictwie, ale mogę powiedzieć, co mówią mapy na ten temat. Otóż Kopalnia, o której Pan mówi to najprawdopodobniej kopalnia Florentyna, która powstała 1822 roku. Kopalnia ta w 1855 roku otrzymała nadanie Redensblick, na którym później powstały szyby Redensblick I i Redensblick II. Szyby te na pewno istniały już w 1902 roku i znajdowały się obok Kalksteinbruch (odkrywkowej kopalni wapnia) oraz torów kolejowych prowadzących z Bytomia do Chorzowa. W 1933 roku szyby te nosiły nazwę Reden I i Reden II i znajdowały się na terytorium Polski, ale tuż przy granicy z Niemcami. W 1942 roku szyby ponownie nosiły nazwę Redensblick I i Redensblick II. W 1958 roku szyby te nosiły nazwę Rycerski I i Rycerski II. No i tak jak pan mówi zostały one zniszczone w latach siedemdziesiątych XX wieku. Niestety na nazwę Kaniaschacht nie natknąłem się na żadnej mapie. nie spotkałem się także z nazwą Szyb Maria. Wiem, że w latach międzywojennych do Kopalni Florentyna należał jeszcze Szyb Karwal.

    Jeżeli chodzi o przynależność kopalni to wiem, że była ona własnością Thiele-Wincklerów, a w 1889 roku przeszła do Katowickiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hutnictwa. Znów w 1937 roku stała się częścią Wspólnoty Interesów Górniczo-Hutniczych. Znów pod koniec lat międzywojennych połączono ją z kopalnią Łagiewniki, a w 1971 roku z kopalnią Rozbark.

    W internecie można znaleźć kilka zdjęć z tej kopalni, więc zakładam że już Pan je zna, ale dołączam jak by co:
    http://bytom.fotopolska.eu/Bytom/b40822,Kopalnia_Lagiewniki.html
    http://www.bytom.pl/dbytom/zest9.html
    http://www.bytom.webd.pl/index.php?menu=bytom&podstrona=lagiewniki_kopalnia

    #3318
    Michał Walaszek
    Użytkownik

    Szyb Marta zlokalizowany był między zabudowaniami tzw. familokami w Łagiewnikach, w kwartale pomiędzy ulicami Miczurina (obecna Armii Krajowej) i Ormowców (obecna Cyryla i Metodego). Poniżej zamieszczam mapę z przybliżoną lokalizacją szybu, lokalizację pamiętam z dzieciństwa.
    Co ciekawe, w internacie znalazłem bardzo dużo informacji o historii kopalń w Łagiewnikach i na Rozbarku, natomiast kompletnie nic na temat tego szybu, jedynie gdzieś kiedyś przewinęło mi się zdjęcie piaskowni. To była duża piaskownica, a z mostu rozładunkowego skakaliśmy na zwały nie ubitego piasku.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    #3320
    Michał Walaszek
    Użytkownik

    Kiedyś ktoś z rodziny mówił mi, że w posiadaniu mojej rodziny były stare przedwojenne książki techniczne niemieckojęzyczne i leksykony, w których pisano na temat mojego pradziadka. Trudno jest mi powiedzieć, czy te książki przetrwały, ale postaram się dowiedzieć i dam znać. Wiem, że jedna z tych książek była opracowana na zasadzie publikacji Who is who, gdzie opisy to skrócone życiorysy i kariera zawodowa różnych ludzi.

    #3322
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Faktycznie ma Pan racje, co do położenia tego szybu. W miejscu, w które Pan wskazał w 1902 roku znajdował się tam szyb Wetter III, należący do kopalni Florentyna. Niestety na późniejszych mapach albo nie jest zaznaczmy, albo nie jest podpisywany. Musiał to być szyb pomocniczy, zapewne wentylacyjny. W związku z tym znalezienie jego zdjęć może być dość trudne.

    #3419

    Szyb to po niemiecku Schacht, wiec chodzi o „Kaniaschacht”, Panie Walaszek? Zna Pan ksiazke „Dzielnice Bytomia na starych fotografiach, pocztowkach i planach” po red. Jana Drabiny, Bytom 1998. Na stronach 35 do 40 sa fotografie z Lagiewnik / Hohenlinde m.i. pocztowka i zdjecie kopalni Redensblickschächte z poczatku 20 w. Jakosc odbitek jest zla.

    W Staatsbibliothek w Monachium przegladalam starsza niemiecka literature o gornoslaskim gornictwie. Nie natrafilam jeszcze na glownego inzyniera Kanie (Alfons Perlick, Oberschlesische Berg- und Hüttenleute: Lebensbilder aus dem oberschlesischen Industrierevier, Kitzingen 1953, tez go nie zna). Wie Pan cos wiecej o nim n.p gdzie mieszkal?

    #3603
    Michał Walaszek
    Użytkownik

    Wiem, że jest książka wydana przed drugą wojną światową (w języku niemiecki, czcionka gotyk), w której pisano o moim pradziadku Janie i tym czym się zajmował. Niestety, na chwilę obecną nie wiem, kto z rodziny jest w jej posiadaniu, próbuję do niej dotrzeć.
    Ale mam do Pani pytanie: mój dziadek Jerzy Kania (*1879) miał brata Jana (Hans) Kania, który mieszkał w Niemczech, podobno był jakąś znaną postacią.
    Pamiętam z dzieciństwa, że jako najbliższa rodzina dostaliśmy pocztą klepsydry o śmierci Hansa i jego żony Idy. Samego doręczenia klepsydr nie pamiętam, przypuszczam, że obydwoje zmarli przed rokiem 1970.
    Najprawdopodobniej brat dziadka Hans nie miał dzieci.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 3 months temu przez Michał Walaszek.
    #3626

    Trudno, bez miejscowosci nic w Niemczech nie znajde. Tu link do biblioteki slaskiej z Adressbuch für Beuthen za rok 1910, gdzie chyba Pana pradziadek, dziadek i wojek sa podani:

    http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=78380&from=&dirids=1&ver_id=&lp=1&QI=13F04248EBE8A586C2FF5AC68696E8FE-187

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.