Rodzina Kaszyca / Kaschytza z Wesołej

Strona główna Fora Poszukiwania Rodzina Kaszyca / Kaschytza z Wesołej

Otagowane: 

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 26)
  • Autor
    Wpisy
  • #3972
    ehrenfried81
    Użytkownik

    Witam!

    Poszukuję informacji o rodzinie Kaszyca / Kaschytza z Wesołej.

    Mój przodek Thomas Kaszyca urodził się 13.12.1801 w Wesołej. Był synem chałupnika Adalberta (Wojciecha) Kaszycy i Marianny Mazelon, zmarł 21.02.1865 w Brzezince.

    Niestety w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach brakuje księgi małżeństw z lat 1781-1800 z Parafii Rzymskokatolickiej w Lędzinach. I tutaj utknęły moje badania genealogiczne. W wykazie miejscowości Wesoła, na podstawie księgi robocizn z 1764 r. odnalazłem chałupnika Jonka Kaszyca. Brakuje mi jednakże potwierdzenia, że był on ojcem w/w Adalberta Kaszycy.

    #3974
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Jako, że zajmuje się różnego rodzaju spisami mieszkańców, w tym także księgami robocizn to od razu mogę powiedzieć, że jest duże prawdopodobieństwo, że może być tak jak Pan pisze, choć koniecznie trzeba to sprawdzić, gdyż mieszkańcy ziemi pszczyńskiej mieli dość duże tendencje do używania kilku aliasów. Mógłbym spróbować znaleźć jakieś potwierdzenie na to czy faktycznie Jonek Kaszyca był ojcem Wojciecha, ale najwcześniej będę w stanie to zrobić dopiero w połowie lutego, więc nie wiem czy to Pana interesuje ?

    #3976
    Teresa Łukasik
    Użytkownik

    Witam!
    Proszę spróbować odszukać akt zgonu Wojciecha Kaszycy, tam mogą być podani rodzice lub jeszcze sprawdzić czy przypadkiem nie zawierał drugiego małżeństwa.

    Pozdrawiam
    Teresa

    ps. na wszystkich forach genealogiczny jest taki zwyczaj, że podpisujemy swoje posty

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 9 years, 10 months temu przez Teresa Łukasik.
    #3981
    ehrenfried81
    Użytkownik

    Dziękuję za wszystkie wskazówki.

    Oczywiście jestem zainteresowany ustaleniem pokrewieństwa pomiędzy Jonkiem a Wojciechem Kaszyca. Będę Panu bardzo wdzięczny za sprawdzenie tej informacji.

    Próbowałem także odnaleźć akt zgonu, ale dotychczas bez powodzenia.

    Michał Kaschytza

    #4202
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Zgodnie z tym, co obiecałem postanowiłem sprawdzić czy Jonek Kaszyca był ojcem Wojciecha. Po pierwsze zauważyłem, że w Wesołej, jak i w Krasowach występuje nazwisko Kaczyca i Kaszyca, które czasami występują zamiennie. Nie jestem w stanie powiedzieć czy są to dwie wersje zapisu tego samego nazwiska czy dwa różne nazwiska, ale skłaniał bym się do uznania, że po prostu raz zapisywali Kaczyca, a raz Kaszyca.

    Według ksiąg robocizn na tym samym gospodarstwie, które oznaczyłem w naszym wykazie numerem 13 od około 1764 roku do około 1790 roku siedzi Jonek Kaszyca lub Kaszyca. Od około 1790 do 1797 na tym gospodarstwie siedzi wdowa po Kaczycy, znów około 1797 roku gospodarstwo to obejmuje Wojciech Kaczyca. W związku z tym jeżeli faktycznie te nazwisko było różnie zapisywane, to wtedy Jan Kaczyca (Kaszyca) mógłby być ojcem Wojciecha, czyli Adalberta Kaczycy (Kaszycy). Czy spotkał się Pan już z taką sytuacją by nazwisko Kaszyca było zapisywane jako Kaczyca ?

    Najlepiej będzie jak sam Pan spojrzy na 3 nowe spisy mieszkańców z Wesołej jak z Krasów, które teraz dodałem (tj. rok 1780, 1790, 1797). Być może pomoże to jakoś w dalszych poszukiwaniach, a jak nie, to będę próbował wymyślić, co jeszcze można zrobić.

    #4206
    ehrenfried81
    Użytkownik

    Dziękuję serdecznie za odnalezienie informacji o moich przodkach z Wesołej. Podczas prowadzonych przeze mnie badań genealogicznych ustaliłem faktycznie, że nazwisko Kaszyca zapisywane było również w formie Kaczyca. Czekam jeszcze na wyniki kwerendy metrykalnej prowadzonej w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Prosiłem o odnalezienie aktu urodzenia Wojciecha Kaszycy. Jeszcze raz dziękuję za pomoc!

    Michał Kaschytza

    #6967
    kaszyc
    Użytkownik

    Witam,
    Jak daleko w czasie udało się Panu cofnąć w poszukiwaniach przodków Pana rodziny Kaszyca ?
    Czy odkrył Pan jakieś ślady wskazujące na pochodzenie rodziny/nazwiska ?

    Od pewnego czasu badam losy swojej rodziny, także noszącej to nazwisko i pochodzącej z parafii Włosienica (powiat Oświęcim). Dzięki dobrze zachowanym księgom parafialnym odtworzyłem linię przodków do pierwszej poł. XVIII w. Wszyscy oni pochodzili z terenu parafii lub sąsiednich wsi bez bezpośredniego połączenia z nazwiskiem Kaszyca występującego najpowszechniej w Polsce (przynajmniej na pocz. XXI w) na G. Śląsku.
    Oczywiście pojawia się pytanie, czy udałoby się dowieść związków tych dwóch naszych linii nazwiska Kaszyca cofając się odpowiednio daleko wstecz, na ile oczywiście źródła pozwolą.

    Pozdrawiam licząc na odpowiedz,

    Piotr Kaszyca

    #6969
    ehrenfried81
    Użytkownik

    Witam,

    bardzo ucieszyłem się z Pana wiadomości i chętnie podzielę się informacjami z moich badań genealogicznych.
    Moja rodzina pochodzi z Wesołej koło Mysłowic, parafia Lędziny.
    Najstarszym przodkiem w moim drzewie genealogicznym jest Johannes Kaszyca, chałupnik z Wesołej koło Mysłowic. Nie ustaliłem jego daty urodzenia, przypuszczalnie urodził się około 1725 r. W Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach odnaleziono jego akt ślubu. Dnia 26.09.1745 w Lędzinach zawarł związek małżeński z Reginą Gorniczonk ze Smarzowic. Potomkowie z tej linii rodziny mieszkali nadal w Wesołej, później w Brzezince. Mój prapradziadek Franz Kaschytza przeprowadził się około 1868 r. do Katowic.

    Natomiast zaciekawiły mnie nazwy miejscowości:
    – Kaszyce, gmina Orły, powiat przemyski
    – Kaszyce Wielkie i Kaszyce Milickie na Dolnym Śląsku, do 1945 r. Kaschuetz

    Nazwisko Kaszyca występuje również bardzo często w okolicach Zamościa, Rzeszowa, Łańcuta! Może to właśnie z tych terenów pochodzą nasi przodkowie?
    Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy wspólnego protoplastę rodu. Włosienica jest oddalona od Wesołej około 30 km!
    Natomiast jeżeli chodzi o nazwisko, znam tylko definicję z google.

    Pozdrawiam serdecznie i liczę na dalszą współpracę

    Michał Kaschytza

    #7048
    kaszyc
    Użytkownik

    Witam,

    Mój najstarszy przodek to Wojciech Kaszyca ur.w Monowicach (parafia Włosienica) prawdopodobnie w 1732, zmarł 21.03.1782 w tejże parafii. Tak więc jeśli było jakieś pokrewieństwo między naszymi rodzinami to trzeba będzie się cofnąć w poszukiwaniach poza XVIII w. Wymagać to będzie dalszej kwerendy archiwalnej – planuję taką dla swojej gałęzi, więc jeśli coś nowego ustalę, to oczywiście podzielę się z Panem.
    Największa koncentracja nazwiska Kaszyca na pocz XXI występuje na G. Śląsku oraz w okolicznych powiatach – chrzanowski i oświęcimski. Na tej podstawie można by przypuszczać, że z tych okolic nazwisko się wywodzi -na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie jest ich znacznie mniej.
    Wg Wikipedii początki Wesołej datuje się na XVIII, czyli to dawałoby tam potencjalnie maksymalnie 4 dodatkowe pokolenia przodków odnalezionego przez Pana Johannesa. Natomiast początki Mysłowic, gdzie nazwisko jest najbardziej popularne to pocz. XIV w. Czy wie Pan może, w której części Mysłowic nazwisko to jest najbardziej popularne ?
    Udokumentowane początki Monowic, z których moi przodkowie pochodzą to poł. XV w.
    Można by więc znowu z tego wnioskować, że bardziej prawdopodobne jest pochodzenie nazwiska z Mysłowic zakładając, że jest z naszych okolic Polski.

    Pozdrawiam,

    Piotr Kaszyca

    #7050
    Mirosław Mitrenga
    Administrator

    Panowie, jeżeli nie uda się Panom połączyć swoich drzew na podstawie dokumentów, to polecam badania genetyczne chromosomu Y. Noszą Panowie to samo nazwisko, zakładając, że nie było w Panów drzewach nieślubnych męskich przodków, to powinni Panowie uzyskać bardzo zbliżony wynik testów Y-DNA.

    Polecam stronę http://www.familytreedna.com – mają promocje do końca roku 🙂

    3 osoby w naszym stowarzyszeniu zrobiły te testy – wyniki są bardzo ciekawe.

    #7051
    kaszyc
    Użytkownik

    Panie Mirosławie,

    Dziękuję za sugestię nt badań DNA. Planowałem to zrobić w najbliższym czasie. Czy sugerowana strona i prowadząca ją firma, to najlepszy adres jeśli chodzi o posiadany materiał DNA do porównań z naszej części świata ?

    Pozdr,

    #7052
    Mirosław Mitrenga
    Administrator

    Myślę, że Damian się wypowie, on zna się na tym lepiej. Ja korzystałem z tej firmy. Z tego, co wiem, są różne wyszukiwarki – trzeba gdzieś się przebadać, a potem można porównywać się na różnych stronach.

    pozdr
    Mirek

    #7053
    ehrenfried81
    Użytkownik

    Witam,

    ciekawy pomysł z tymi badaniami DNA! Jeżeli chodzi o moje drzewo genealogiczne, to nie mam już możliwości kontynuowania kwerendy. W AA w Katowicach nie odnaleziono aktu urodzenia mojego przodka Johannesa Kaszycy. Mogę tylko przypuszczać, że przybył do Wesołej w XVIII wieku. Oprócz Wesołej, nazwisko Kaszyca, Kaczyca, występowało także w Brzezince i Krasowych.

    Zastanawia mnie jeszcze znaczenie naszego nazwiska, według google kaszyca oznacza drewnianą skrzynię wypełnioną kamieniami, używaną przy budowaniu umocnień brzegowych itd. Jak można wytłumaczyć fakt przyjęcia tego nazwiska przez naszych przodków?

    #7061
    Mirosław Mitrenga
    Administrator

    Mają Panowie niepowtarzalną szansę sprawdzenia, czy są Panowie spokrewnieni po mieczu. Warto to wykorzystać – dwóch Kaszyców zainteresowanych genealogią! Ja chętnie przebadałbym jakiegoś Mitręgę vel Mitrengę, ale na razie nie udało mi się znaleźć zainteresowanych genealogią 🙁

    #7062
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Jako że trochę znam okolice Wesołej to może napisze kilka moich spostrzeżeń, które być może okażą się przydatne dla dalszych rozważań na temat pochodzenia Państwa przodków. Otóż Wesoła powstała około 1710 roku, a więc stosunkowo niedawno. Przy czym teren, o którym piszę jest to tak zwana Stara Wesoła położona tuż przy granicy księstwa pszczyńskiego. Była to początkowo bardzo słabo zasiedlona okolica na którą składało się zaledwie kilkanaście domów. Charakter tej osady zapewne był rolniczo-leśniczy. Biorąc pod uwagę, że została ona założona w środku puszczy pszczyńskiej pierwsi osadnicy musieli mieć sporo pracy przy zagospodarowaniu tego terenu.

    W związku z tym trzeba przyjąć, że osadnicy mogli przybyć z różnych okolicznych wiosek, dlatego teoria o przybyciu z okolic Włosienicy wydaje się być całkiem prawdopodobna. Przeglądając metryki można zauważyć, że migracje ludzi z Polski na Śląsk następowały właśnie w obrębie do około 30 km. Natomiast odrzucałbym teorie o przybyciu z ziemi przemyskiej, gdyż pokonanie tak dużej odległości na początku XVIII wieku sprawiało duże problemy, a w tym przypadku nie widzę sensu gospodarczego, politycznego czy religijnego, aby ktoś musiał zadawać sobie tak duży trud.

    Z drugiej strony nie można wykluczyć, że gniazdem rodzinnym rodziny Kaszyca są okolice Mysłowic, bo przecież najczęściej bywało tak, że nowe tereny były zasiedlane przez mieszkańców sąsiednich wsi. Myślę, że Pana Michała powinno zainteresować to, że na początku XVIII wieku w Krasowych mieszkał Andrzej Kaszyca, jak i Szymon Kaczyca. To podobieństwo nazwisk być może nie jest przypadkowe, bo jeżeli uznamy że nazwisko Kaszyca to zmodyfikowane nazwisko Kaczyca to wówczas etymologia nazwiska byłaby bardzo prosta, gdyż kaczyca to śląski odpowiednik słowa kaczka.

    Dziwne jest jednak to, że nie udało się Panu znaleźć chrztu Jana Kaszycy, skoro na początku XVIII wieku jednym z pierwszych mieszkańców Wesołej są: Franciszek Sitko, Marek Szygocik, Bartłomiej Sitko, Jan Molek, Grzegorz Bożek, Marcin Szyja, no i właśnie Wojciech Kaszyca. Znów, jak już wspomniałem we wsi obok w Krasowych mieszkał Andrzej Kaszyca i Szymon Kaczyca. Wydaje mi się, że któryś z nich mógłby być ojcem Jana Kaszycy, bo Andrzej i Wojciech już w 1728 roku płacą czynsz za posiadane pole.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 26)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.