Rodzina Knapik

Strona główna Fora Poszukiwania Rodzina Knapik

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
 • Autor
  Wpisy
 • #4222
  Yvchen68
  Użytkownik

  Witam serdecznie!
  Jestem w trakcie poszukiwan korzeni – tych moich.
  Jestem urodzona i nie wiele wiem o przodkach. Babcia, dziadek i ich rodzenstwo – ale dalsi przodkowie? Pradziad zmarl w 1944 a prababcia w 1950 – obojga niestety nie poznalam, tylko ich grob.
  Moje dotychczasowe znalezienia prowadza mnie z Katowic-Janowa (gdzie mi znana rodzina mieszka i mieszkala) do Ledzin. Pradziad, Jan (Johann) Knapik zostal ochrzczony w kosciele sw. Anny w roku 1871. Jego rodzice to Valentinus i Theresia. W „Wykazach mieszkancow” niestety moich nie znalazlam, ale sa to spisy z ~1800. Widocznie „moi” zawitali tam pozniej.
  Z wielka niecierpliwoscia czekam na Wasze digitalizacje ksiag z Katowic i Myslowic. Ale moze ktos cos wczesniej mi zasugeruje?
  Z gory dzekuje!
  Yvonne

  P.S Prosze o wyrozumialosc – moj polski jest troche zaruscialy!

  #4228
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Nie wiem jak mógłbym Pani doradzić w tej sprawie, bo nie wiem co Pani już wie, a czego jeszcze nie. Ogólnie rzecz biorąc Lędziny znajdują się na terenie przynależnym do pszczyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach, a więc w Pszczynie znajdują się duplikaty ksiąg metrykalnych z Lędzin z lat 1820-1874 oraz księgi urzędu stanu cywilnego z lat 1874-1903

  Jeżeli chodzi o oryginały ksiąg metrykalnych z parafii w Lędzinach to znajdują się one w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Niestety dostęp do ksiąg znajdujących się w Archiwum Archidiecezjalnym jest ograniczony i korzystać z niego mogą niemal wyłącznie pracownicy archiwum. Jednak Archiwum Archidiecezjalne wykonuje płatne kwerendy i to nawet dla osób mieszających poza granicami Polski.

  Nasze towarzystwo dopiero zaczyna z digitalizacją i wydaje mi się, że Lędziny czy Katowice nie będą zbyt szybko zdigitalizowane. Jednak zawsze można liczyć na pomoc członków towarzystwa, w związku z tym warto zadawać pytana czy prośby, a my zobaczymy co da się zrobić.

  #4230

  Witam Pania,
  pod http://www.familysearch.org (Mormoni) mozna znalesc dwa filmy (ksiegi metrykalne 1820-1870) z Lendzin i przegladac je w ich placowkach.
  Pozdrawiam
  Gabriele Mühlenhoff

  #4231
  Yvchen68
  Użytkownik

  Co już wiem:
  Jan (Johann) Knapik urodzony na Wesołej 23 grudnia 1871 roku, rodzice Walenty i Teresa. Ochrzczony w parafii św. Anny w Lędzinach.
  Należała Wesoła wtedy parafialnie pod Lędziny?
  W roku 1871 nie były urodzenia notowane urzedowo, dopiero od 1874 zostal wprowadzony medlunek cywilny (albo jak się to po polsku nazywa, sorry). An wypisie z ksiąg metrykalnych, akt chrztu z Archiwum Archidiecezji w Katowicach widnieją tam tylko rodzice i rodzice chrzestni. Nazwisko panieńskie matki – bez wzmianki.
  Gdzie mogłabym szukać kart meldunkowych, istnieją one dla Wesołej? Chodzi mi o wskazówki na temat dat-/miejsca urodzenia Walentego i Teresy, eventualnie rodzeństwa mojego Johanna…
  W rodzinie opowiadano, że babka i dziadek pracowali na zamku w Pszczynie. Babka – Teresa? Dziadek – Walenty? Na moje zapytanie, czy istnieją akta płacowe/zatrudnienia – była odpowiedź z zamku pszczyńskiego, że wszystkie tego rodzaju dokumenty znajdują się w archiwum państwowym w Katowicach. Napewno kiedyś, jak będę miała rentę to przyjadę do Katowic, żeby „poszperać“… Chciałam w ten sposób potwierdzić, że Walenty i Teresa służyli na zamku i pochodzili z … Także w „rodzinnych legendach“ jest twierdzenie, że z okazji ślubu otrzymali oni od pracodawcy dom (na Wesolej???). Wiecej niepotwierdzonych tez niż konkretów.
  Co bym chciała się dowiedzieć:
  – Skąd przybyli na Śląsk Walenty i Teresa Knapik (Knappik)
  – Daty ich urodzin / ślubu / śmierci
  – Potomstwo
  Najszybciej z karty meldunkowej? Albo inne źródła? Jakie?
  Serdecznie dziękuję za wskazówkę z Mormonami, szkoda że te dokumenty nie są online dostępne. Widziałam na ich stronie, że pewne księgi są już ogólnie dostępne – bez tego „heckmeck“ z wypożyczaniem filmów i czytaniem tylko w „czytelni“.
  Pozdrowienia
  Yvonne

  #4232
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Zaczynając od samego początku Wesoła, aż do 1918 roku przynależała do Parafii św. Klemensa w Lędzinach. Jednak Wesoła była miejscowością przygraniczną. Granica ta jest naprawdę stara i nawet dziś spacerując sobie po tej okolicy można natknąć się na znaki graniczne księstwa pszczyńskiego. Toteż pojedyncze domy położone po drugiej stronie granicy mogłyby zaliczone do Janowa i parafii Mysłowice, ale naprawę są to sytuacje wyjątkowe. W związku z tym należy szukać informacji w parafii w Lędzinach.

  Nie wiem o jakich kartach meldunkowych Pani myśli. Ja nie spotkałem się tego typu dokumentami dla księstwa pszczyńskiego. Zakładam, że jeżeli były one wytwarzane to raczej dla miast, niż dla wsi. Dopiero od momentu powstania urzędów stanu cywilnego zaczęły pojawiać się jakieś spisy, które można by nazwać meldunkowymi. Natomiast wcześniej były wytwarzane różnego rodzaju spisy, ale miały one charakter bardziej prywatny. Jeżeli mógłbym coś jeszcze dodać w temacie spisów, to mogę powiedzieć, że w 1906 roku w Wesołej mieszkał chałupnik (Hausler) Jan Knapik oraz ładowacz (Schlepper) Tomasz Knapik. Domyślam się, że mogli być braćmi. Niestety w 1906 roku nazwisko Knapik jest już dość popularne i występuje w Ligocie, Jankowicach, Jaśkowicach, Mikołowie, Krasowach, Orzeszu, Tychach, Wyrach i oczywiście w Wesołej. W związku z tym spis ten nie jest w stanie dużo podpowiedzieć, jeżeli chodzi o miejsce pochodzenia rodziny Knapik.

  Ta historia z pracą na zamku w Pszczynie jest bardzo ciekawa. Choć wydaje mi się, że prezent ślubny w postaci domu na Wesołej może nie być do końca prawdą. Jeżeli ktoś służył na zamku w Pszczynie to książę raczej dałby mu dom gdzieś w pobliżu swojej siedziby, a nie wysyłał na kraniec swojego księstwa. No, chyba że został tam wysłany w jakimś konkretnym celu, np. pilnowania granicy.

  W przedstawionej przez Panią sytuacji najlepiej i najszybciej byłoby zdobyć księgi metrykalne z Lędzin, ponieważ wszystkie inne źródła które przychodzą mi teraz na myśl nie odpowiadają na pytanie skąd Walenty i Teresa Knapik mogli przyjść do Wesołej. Przede wszystkim należy odnaleźć dokument ślubu tej pary, gdyż jedynie w nim może być napisane, skąd pochodzą państwo młodzi. A jakie nazwisko panieńskie ma Teresa ? Ślub zawierany był zazwyczaj w parafii, skąd pochodziła kobieta, więc ustalenie miejsca urodzenia Teresy jest dość ważne.

  Ja mogę kiedyś zajrzeć do tych ksiąg z Lędzin i poszukać tego ślubu, a także dodać jakiś dodatkowy spis mieszkańców z Wesołej, jednak nie jestem w stanie powiedzieć kiedy będę znowu w Pszczynie, więc może to trochę potrwać. W związku z tym, jeżeli chce Pani szybko uzyskać poszukiwane informację to pozostaje korzystać z pomocy Mormonów lub Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach.

  #4236
  Yvchen68
  Użytkownik

  Na początku serdecznie dziękuję za propozycje zerknięcia w księgi pszczyńskie! Chętnie!

  Na wioskach były Seelenlisten = dla mnie rodzaj ksiąg meldunkowych albo spisu mieszkańcow. Na Wielkopolsce spotyka się ich wiele (np. Online na szukajwarchiwach.pl) – nie wiem czy Śląsk albo księstwo pszczyńskie taki rodzaj Census praktykowało. Myslę że tak, bo książę i ksiądz chcieli wiedzieć ile dusz czy owieczek „posiadają“. Ten wpis z księgi adresowej z roku 1906 znam ale czy to moje Knapiki? Mój Jan mieszał wtedy już na Janowie, w 1907 roku urodził się starszy brat mojego dziadka i on zostal cywilnie zarejestrowany w Mysłowicach-Zamku. Dwóch Janów – braci w jednej rodzinie? Zdecydowanie NIE. Ale może Thomas to brat mojego Jana… Lt. Archidiecezja Katowicka z aktu śmierci mojego Jana czytam, że urodzony był on na Wesołej, potwierdzenie Wesołej mam także w cywilnym akcie ślubu z roku 1893. Zawarty cywilnie na Roździeniu, kościelny w Mysłowicach w parfii NSPJ, Rodzice Heausler Valentin Knapik i Teresia rodzona Knapik (wohnhaft zuletzt in Wesola). Wychodzi na to, ze rodzice zmarli także na Wesołej?
  Na Wesołej i Lędzinach musiało byc wiecej Knapików, bo w ksiegach z Murcek z tego samego czasu natrafiłam na Franciszka, syna Franciszka i Józefy Knapik – jednym ze świadków byl Johann Knapik… A może w archiwum archidiecezji wydano mi dokumenty nie mojego Jana i ten moj z Lędzinami nic nie ma wspólnego.
  Straszny balagan! Ale mam nadzieję, że to posprzatąm.
  Yvonne

  #4266
  Yvchen68
  Użytkownik

  Cytat: „Ta historia z pracą na zamku w Pszczynie jest bardzo ciekawa. Choć wydaje mi się, że prezent ślubny w postaci domu na Wesołej może nie być do końca prawdą. Jeżeli ktoś służył na zamku w Pszczynie to książę raczej dałby mu dom gdzieś w pobliżu swojej siedziby, a nie wysyłał na kraniec swojego księstwa.“

  W tym może coś być…
  Żona Jana Knapik, Zofia Jacek (Jatzek) urodziła się w Starej Wsi (Altdorf)! Może to jej rodzice pracowali/służyli na zamku? Jej rodzice to Grzegorz Jatzek i Jadwiga Gonschior…

  #5375
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Obiecałem, że zajrzę do ksiąg z parafii Lędzińskiej, więc pisze co udało mi się znaleźć.

  Faktycznie tak jak Pani napisała w 1871 roku w parafii w Lędzinach ochrzczony został Jan Knapik syn Walentego i Teresy, a dokładne 23 grudnia 1871, a chrzest był 24 grudnia 1871 roku. Poszukałem trochę dalej i cała sytuacja nie jest taka prosta, więc najlepiej wypisze w kolejności dzieci tej pary.

  Walenty Knapik i Teresa Knopik
  dzieci:
  Jan – ur. 1871
  Józefa – ur. 1868
  Maria – ur. 1863
  Franciszek – ur. 1861
  Zuzanna – ur. 1857

  Ślub

  24 sierpień 1856 – Wdowiec i chałupnik Walenty Knopik bierze ślub z Teresą Knopik córką chałupnika Baltazara Knopika i Heleny Dery z Wesołej. Jak widać Walenty w momencie ślubu był już wdowcem, więc szukałem dalej jego dzieci z pierwszego małżeństwa. 11 marca 1856 roku umiera Maria Stolarz w wieku 29 lat (ur. około 1827 roku) jako żona Walentego Knopika, a więc Walenty bierze drugi ślub 5 miesięcy po śmierci swojej pierwszej żony.

  Walenty Knopik i Maria Stolorz
  dzieci:
  Marianna – ur. 1856 zm. 1856 w wieku jednego dnia
  Mateusz – ur. 1854 zm. 1856 w wieku dwóch lat
  Klemens – ur 1851

  Co ciekawe początkowo nazwisko zarówno Walentego jak i Teresy brzmi Knopik, a dopiero z czasem dochodzi do rozróżnienia na Knapik i Knopek. Nie znalazłem, żadnego wpisu żeby ta para miała jakieś dzieci przed 1851 rokiem, stąd przypuszczam, że Walenty swój pierwszy ślub wziął około 1850 roku. Zapewne jego żona Maria Stolorz pochodziła z innej parafii, bo metryki ślubu też nie znalazłem. Natomiast znalazłem, że w 1823 roku w Wesołej rodzi się Walenty syn komornika Wojciecha Knopika i Jadwigi Rychlik. Stąd bardzo prawdopodobne, że jest on tożsamy z Walentym Knopikiem, który żeni się z Marią Stolorz.

  Na początku XIX wieku w tym samym czasie, co Wojciech Knopik i Jadwiga Rychlik żyje w Wesołej także chałupnik Baltazar Knopik, a więc ojciec od Teresy Knopik. W metryce ślubu nie było podanego wieku małżonki, więc w celu określenia daty urodzenia trzeba by przejrzeć wszystkie dzieci Baltazara.

  Na podstawie tego, co napisałem stwierdzam, że rodzina Knapików/Knopików znajduje się w Wesołej co najmniej od początku XIX wieku. W związku z tym ta legenda o pracy na zamku w Pszczynie mocno odsuwa się w czasie i pojawia się pytanie czy faktycznie kiedykolwiek tam pracowali. Z drugiej strony Walenty Knopik prawdopodobnie brał ślub poza parafią Lędzińską oraz to, że mógł być synem komornika, a więc osoby bez domu, co dawałoby jakieś podstawy do tego, aby ta rodzinna legenda o nadaniu domu miała jakieś ziarnko prawdy. No chyba że ta legenda odnosi się do innej rodziny, ale to już Pani powinna najlepiej wiedzieć.

  #5395
  Yvchen68
  Użytkownik

  Serdecznie dziekuje!!!!

  Po powrocie z urlopu i tu taka bardzo mila niespodzianka!
  Jak juz wczesniej pisalam, przez panska sugestje: „…ksiaze nie dawalby darowizny na koncu swoich posiadlosci tylko w poblizu…” – mysle ze to nie byla rodzina Knapikow, ktorzy na zamku pszczynskim pracowali tylko Jacki (Gregor Jatzek – „przy koniach”) i Gonsiorka (Jadwiga Gonschior – „na pokojach”). Ich slady znalazlam w Starej Wsi (Altdorf)!
  Bardzo dziekuje za Recherche. Bedac w przyszlym roku w Polsce pojade do Pszczyny i sprobuje sama cos znalezc!

  Yvonne

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 8 years, 7 months temu przez Yvchen68.
  #7240
  Penelopa
  Użytkownik

  Witam. Mój pradziadek nazywał się Karol Knapik i urodził się w 1893 r. w Lipinach (dziś dzielnica Świętochłowic).Jego ojciec Franciszek Knapik i dziadek też Franciszek Knapik pochodzili z Kotulina. Szukając przodków o tym nazwisku zauważyłam, iż dużo rodzin o tym nazwisku występowało też na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej i Zabrza.

  #8101
  Yvchen68
  Użytkownik

  ślub Walentego Knapik z Marianną Stolorz został zarejestowany 08.10.1850 roku w Mysłowicach. On (27 lat) z Wesołej, ona (23 lata) z Brzezinki. Czwarty wpis – bardzo niewyraźny! 16.11.1858 żeni się jej brat (?) Jakub Stolorz (z Janowa) z Katarzyna Pawlik także w parafii mysłowickiej. Świadkiem tego ślubu był Walenty Knapik, było to 2 lata po śmierci swojej pierwszej żony, Marianny Stolorz.

  INFO dla tych, ktorzy sie rodzinami Knapik / Knappik / Knopik interesuja.
  Yvonne z Knapikow

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #36242
  Yvchen68
  Użytkownik

  Aktualizacja nazwisk mojego drzewa:
  1. Linia Baltazar Knopik i Helena Derra z Myslowice, Wesoła, Krasowy, Brzezinka, Brzęczkowice:
  Moll
  Knapik
  Banaś
  Bracik
  Geppert (2x)
  Skutnik
  Kaminski

  Linie boczne
  Grzybek
  Hasnik/Haschnik
  Swiergot (2x)
  Wrona (2x)
  Patalong
  Klima
  Moll
  Rozmus
  Kowalski
  Bartetzki
  Faska
  Ociepka
  Wincowski
  Philippek/Filipek
  Kapusciok
  Sikora
  Kolendowicz
  Dudek
  Lyttko

  2. Linia Woitek Knopik i Hedwig Szeja/Rychlik z Janów, Stawiska (teraz Katowice):
  Jamrozy
  Knapik
  Linie boczne
  Jatzek
  Sorek
  Bitner
  Kosma
  Jarczyk
  Kawala
  Goy (2x)
  Borowka
  Szemczyk
  Malik
  Depta
  Jamrozy
  Hochul
  Cieplik
  Sowa

  3. Linia Woitek Knopik i Kaska Stańczyk
  Goy

  Moje Recherche są na podstawie Online-Archive i ich publikacji ksiąg metrykalnych.
  Pozdrwiam
  Yvonne

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.