Sieroty (pow. Gliwice)

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Sieroty (pow. Gliwice)

Otagowane: ,

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #19223
  Jaqub
  Użytkownik

  Dzień dobry!
  Przeglądając akta metrykalne parafii w Sierotach wielokrotnie pojawiało się określenie Collonist w odniesieniu do niektórych osób. Czy ktoś znający historię tego regionu mógłby mi wskazać z jakimi wydarzeniami jest ono związane?
  Jakub

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #19230
  Jan Proski
  Użytkownik

  To jest po prostu osadnik (kolonista albo pionier).

  #19232
  To_Jo
  Użytkownik

  Chodzi pewnie o tzw. kolonizację fryderycjańską, czyli akcję osadniczą zainicjowana przez Fryderyka Wielkiego mającą na celu zagospodarowanie nieużytków we wschodniej części Prus i zwiększenie w ten sposób dochodów państwa. Kolonizacja trwała mniej więcej od drugiej połowy XVIII do początku wieku XIX. Na Górnym Śląsku osiedliło się w wyniku tej akcji ok. 100 -150 tys. ludzi, głównie na terenie między Opolem i Raciborzem. Koloniści pochodzili z głębi Niemiec, w dużej części też z Czech i Moraw, wielu wywodziło się również spośród miejscowej ludności nieposiadającej dotąd własnych gospodarstw.

  pzdr. Stefan

  #19241
  Jaqub
  Użytkownik

  Dziękuję bardzo za odpowiedź! Też miałem takie przypuszczenie, że określenie to odnosi się do kolonizacji fryderycjańskiej. Będę musiał zebrać więcej informacji z materiałów źródłowych. Pozdrawiam, Jakub

  #19243
  Krzysztof Szyga
  Użytkownik

  Czy ktoś może posiada listę (a jeszcze lepiej nazwiska “kolonistów” 😉 ) kolonii ustanowionych w XVII i XVIII wieku na Górnym Śląsku w okolicach Gliwic – Tarnowskich Gór?

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.