Śląsk na Genetycznej Mapie Polski

Strona główna Fora Genealogia genetyczna Śląsk na Genetycznej Mapie Polski

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #14308
  Artur Paczyna
  Użytkownik

  Z uwagi na przygotowywaną mapę genetyczną Polski i planami związanymi z zamieszczeniem na niej wyników badań próbek osób pochodzących ze Śląska, proponuję nowy wątek, w którym będzie można wymienić opinie na ten temat.

  Jako wprowadzenie, nakreślę parę zdań dotyczących pytań badawczych związanych z powstającą mapą, aby w momencie, gdy ona powstanie, nie było zastrzeżeń, czy wątpliwości.
  Sam pomysł utworzenia genetycznej mapy Polski oceniam pozytywnie.
  Możliwość zamieszczenia na niej także wyników próbek osób pochodzących ze Śląska, może okazać się inspirujące.

  W moim przekonaniu, najważniejsze w projekcie są założenia i cele badawcze.

  Odnośnie tej pierwszej grupy zagadnień należy wskazać, że istotne będzie zapewnienie wiarygodności badań. Stąd postulat, aby były one wykonywane w renomowanych firmach i najlepiej krzyżowo (w dwóch różnych firmach). Z uwagi na koszty z tym związane, będzie ten warunek niezmiernie trudny do spełnienia. Czy wyniki badań DNA uzyskane tylko od jednego usługodawcy będą wiarygodne? Czy już teraz nie warto pomyśleć o doborze próbki (jej wielkości) do weryfikacji uzyskanych wyników badań? (mam na myśli tutaj badania kontrolne)

  Kolejnym zagadnieniem, dodam decydującym o powodzeniu projektu, jest dobór i wielkość próbki.
  Założenie o podmiot badany i warunki, które musi spełnić, jak również planowana liczba próbek, to klucz do spełnienia warunku naukowego charakteru badań, bez których może się on spotkać z uzasadnioną krytyką naukową.
  Stąd, na przykładzie Śląska należy odpowiedzieć na pytania:
  1. Jakie terytorium ma obejmować obszar nazywany Śląskiem?
  2. Jakie są wstępne założenia dotyczące okresu zamieszkiwania na Śląsku podmiotu badanego, tj. ile pokoleń wstecz takiego zamieszkiwania będzie brane pod uwagę?
  3. Czy projekt przewiduje dodatkowe kryteria związane z badaną próbką, np. deklaracja lub dowody (ASC, inne) wskazujące, że badany podmiot jest z prawego łoża i nie ma zagrożenia zniekształcenia wyniku końcowego z powodu niewierności żony?
  4. Czy wielkość badanej próbki (200) jest oparta na metodach statystycznych, czy dowolnie dobraną wielkością organizatora projektu?
  5. Czy w przypadku niespełniania warunku związanego z metodologią opartą na statystyce w doborze wielkości próby, projekt nie zostanie narażony na zasadny zarzut braku cech naukowości, a tym samym jego wynik zakwestionowany?
  6. Jakie są założenia w doborze próby, tj. czy do projektu brane są pod uwagę próbki przypadkowych podmiotów, czy też określi się na podstawie metod statystycznych próbkę, która będzie reprezentować całą populację Śląska (odpowiednia próbka ludności miejskiej, wiejskiej, z każdego zakątka Śląska, itp.)

  Odpowiedzi na tak zadane pytania, umożliwią właściwe podejście do projektu.
  Jeżeli będzie on oparty na metodach statystycznych, jego wyniki będzie można obronić jako naukowe, a jeżeli nie, będzie to tylko forma zabawy lub hobby, na podstawie której nie będzie można prowadzić naukowej dysputy, że o wnioskach nie wspomnę.

  W kontekście sporu kulturowego i narodowościowego, którego zarzewie wciąż tli się na Śląsku, istotne jest, aby mapa genetyczna Śląska była przygotowana profesjonalnie. W przeciwnym razie może stać się paliwem do rozniecenia kolejnej odsłony konfliktu. Stąd tak ważne są odpowiedzi na wyżej zadane pytania.

  Artur

  Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.

  Wojciech Korfanty

  #14309
  Damian Jureczko
  Administrator

  Trochę za wcześnie aby dyskutować na temat związany z naszym udziałem w projekcie Genetyczna Mapa Polski, gdyż na ostatniej konferencji otrzymaliśmy tylko deklaracje zwrócenia się do nas w chwili pozyskiwania próbek pochodzących ze Śląska o pomoc. Czy faktycznie tak będzie z czasem się okaże. Wtedy oczywiście przy ustalaniu szczegółów będzie można ustalić warunki pozyskiwania próbek. O samym projekcie niewiele na tę chwilę wiemy. Warto więc poczekać z dyskusją , która może być źle odebrana przez autorów projektu. W końcu to nie nasz projekt i nie my ustalaliśmy jakie będą jego założenia. Autorzy projektu nie muszą się do nas zwrócić i doceniamy to, że wstępnie wzięto nas pod uwagę. Prawdopodobnie gdyby nie ostatnia konferencja nikt nie pomyślałby o projekcie SILESIA. Trzeba zatem czekać. Gdy dojdzie do rozmów administratorzy projektu SILESIA z pewnością profesjonalnie podejdą do tematu pozyskania próbek.Jeśli będzie coś wiadomo w tej sprawie to na na naszej stronie pojawi się stosowna informacja. Wtedy też podamy wszystkie szczegóły dotyczące metodyki badań.

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.