Służba wojskowa dziadka

Strona główna Fora Poszukiwania Służba wojskowa dziadka

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #37838
  Michael81
  Użytkownik

  Dzień dobry,

  czy ktoś z Państwa może określić na podstawie załączonej fotografii, gdzie odbywał służbę wojskową mój dziadek? Poszukuję także informacji o jego ewentualnym udziale w kampanii wrześniowej 1939 r.

  Mój dziadek Hubertus Franz Kaschytza urodził się 12.08.1907 r. w Żytnej, powiat Rybnik, w rodzinie leśniczego Leopolda Kaschytzy (ur. w Bogucicach) i Marii, z dm. Restel (ur. w Kuchelnej). W Żytnej rodzina von Banck z Wojnowic posiadała las, którym właśnie zarządzał mój pradziadek Leopold K.
  Od 1922 r. dziadek nazywał się Hubert Kaszyca, w 1929 r. był podleśniczym w Dębowej Górze, w 1930 r. w Cielcu – powiat Lubliniec. Od 1932 / 1933 r. był książęcym leśniczym w Syryni, leśniczówka Światłowiec, w dobrach księcia Lichnowskiego z Kuchelnej. W 1941 został zaszeregowany do II grupy Volkslisty. W 1943 r. w Syryni poślubił moją babcię Christę Glombitza, córkę ówczesnego sołtysa Johanna Glombitzy (ur. w Krapkowicach, od 1878 mieszkał w Pszowie, emerytowany sztygar kopalni Charlotte z Rydułtów) i KLary, z dm. Steiner (ur. w Raciborzu).
  Z dnia 09.05.1944 r. pochodzi pierwsza informacja o jego służbie w Wehrmachcie – Nachrichten-Ersatz- und Ausbildungskompanie für Panzergrenadier-Einheiten 85. Dnia 08.05.1945 r. w Austrii w Pregarten dostał się do sowieckiej niewoli i trafił do obozu jenieckiego koło Charkowa, skąd w czerwcu 1947 r. powrócił do Syryni. Dzięki znajomości przedwojennego leśniczego Jana Fikusa z Paruszowca, który został nadleśniczym w Sycowie na Dolnym Śląsku, podjął pracę leśniczego w Szczodrowie, następnie w Stradomi WIerzchniej w Nadleśnictwie Syców, gdzie zmarł w 1968 r.

  Pozdrawiam
  Michał Kaschytza

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #37860
  Malinowski
  Użytkownik

  To jest polski mundur i stopien: Kapral 😉
  Co do dalszej sluzby to jest tylko Jednostka ktora szkolila nowych zolnierzy, po szkoleniu mial pewnie przydzial do innej.
  Informacje co do przebiegu sluzby dostaniesz od Archiwum w Niemczech.

  #37861
  Michael81
  Użytkownik

  Dziękuję za informację!

  Informacje odnośnie przebiegu służby dziadka w Wehrmachcie mam udokumentowane dzięki informacjom z Bundesarchiv.
  Natomiast nie mam żadnych informacji o jego służbie w Wojsku Polskim. Zdjęcie wykonano podczas jego zasadniczej służby wojskowej w latach 20-tych XX w., kiedy był polskim obywatelem.

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.