Służba wojskowa
Strona główna › Fora › Historia › Służba wojskowa
Otagowane: wojsko
- This topic has 15 odpowiedzi, 7 głosów, and was last updated 3 years, 7 months temu by Marzena A.M..
-
AutorWpisy
-
29 kwietnia 2015 o 10:57 #4836Anna PojdaUżytkownik
Chciałam się dowiedzieć czy było ( oprócz Nysy) jakieś miejsce, gdzie młodzież męska odbywała w XIX wieku słuźbę wojskową?
Brat mojego pradziadka prawdopodobnie zginął w czasie odbywania służby. Nie mogę
znaleźć jego aktu zgonu. W USC Źory jest wymieniony w rejestrze zmarłych w roku
1881, jest podany nr aktu, ale przekreślony.Sprawdziłam dokładnie cały rocznik, ale nie ma tego aktu. Sądzę, że wojsko przesłało informację o zgonie do miasta,skąd zmarły był rekrutowany, ale tam nie mieli gdzie odnotować tej informacji, ponieważ on urodził się w sąsiedniej miejscowości w Boguszowicach.
Czy moje rozumowanie jest słuszne, czy moźe jest inne wytłumaczenie?30 kwietnia 2015 o 02:53 #4837Krzysztof BullaAdministratorPrecyzując trochę pytanie żołnierz pruski/niemiecki od 1813 roku był zobowiązany do służby od 20 do 39 roku życia, a w razie potrzeby nawet dłużej. Natomiast w czasie pokoju w szeregi armii wcielany był obowiązkowo na 3 lata po ukończeniu 20 roku życia, a potem pozostawał w czynnej rezerwie, aż do ukończenia 25 roku życia. Nim ktoś został wysłany na szkolenie musiał najpierw zostać przydzielony do jakiejś konkretnej jednostki. O tym gdzie ktoś został przydzielony decydowały m.in względy fizyczne, miejsce zamieszkania. Różne jednostki wojskowe miały swe garnizony w różnych częściach Śląska, dlatego poza Nysą istniały inne miejsca szkoleń i wydaje mi się że można je powiązać z konkretną jednostką wojskową do jakiej trafił rekrut.
Górny Śląsk znajdował się na obszarze funkcjonowania VI Korpusu Armijnego z dowództwem we Wrocławiu, choć spośród podległych mu jednostek Górnoślązacy najczęściej trafiali do 12 Dywizji w Nysie, choć znam przypadki że Górnoślązacy trafiali też do 11 Dywizji we Wrocławiu.
Skład 12 Dywizji zmieniał się w czasie, ale w 1914 roku składała się ona z
23 Brygady Piechoty ze sztabem w Gliwicach
24 Brygady Piechoty ze sztabem w Nysie
78 Brygady Piechoty ze sztabem w Brzegu
12 Brygady Kawalerii ze sztabem w Nysie
44 Brygady Kawalerii ze sztabem w Gliwicach
12 Brygady Artylerii Polowej ze sztabem w NysieW związku z tym, by odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie mógł znajdować się nasz przodek, najpierw trzeba by znać nazwę oddziału w którym służył. Choć spotkałem się ze stwierdzeniem, że o ile pobór do kawalerii nie był jakoś związany z miejscem zamieszkania to o tyle do piechoty rekrutowano do garnizonu położonego najbliżej miejsca zamieszkania.
Natomiast jeżeli chodzi o wykreślenie z rejestru zmarłych to trochę nie rozumiem sytuacji. Rozumiem, że w rejestrze zgonów jest imię i nazwisko przodka, oraz przekreślony numer, ale czy w księdze pod takim numerem aktu fizycznie nie ma, czy też pod tym numerem znajduje się inna osoba ?
Jeżeli aktu nie zdecydowano się wpisać do akt USC w Żorach, to może znajduje się on w USC w Gotartowicach, bo chyba tam przynależały Boguszowice. A jak tam nie ma to może warto sprawdzić miejscowość, gdzie mogła służyć dana osoba.
30 kwietnia 2015 o 06:35 #4838Anna PojdaUżytkownikDziękuję za wyjaśnienia. Niestety w ksiedze zgonów pod tym numerem jest inne
nazwisko, a w sąsiednich USC sprawdzałam również i nie ma tego aktu zgonu.
Dlatego sądziłam, że znajduje się on w miejscu gdzie był garnizon.Sadzę, że był
w piechocie, ale nie mam już możliwości sprawdzenia tego faktu.30 kwietnia 2015 o 22:35 #4841Jozef SpekUżytkownikPozwolę sobie przedstawić dość ciekawy dokument dotyczący służby wojskowej jednego z moich przodków, nie pozwoli on w prawdzie wyjaśnić rozważanego tu problemu ,ale może coś nowego wniesie do sprawy ,nigdy nie zastanawiałem się gdzie moi przodkowie odbywali służbę wojskową
Attachments:
You must be logged in to view attached files.1 maja 2015 o 01:04 #4845Krzysztof BullaAdministratorNie wiem czy zawsze tak przebiegała rejestracja zgonów osób zmarłych podczas służby wojskowej, ale ja spotkałem się z sytuacją, gdzie informacje o zgonie przesyłano do urzędu stanu cywilnego, w obrębie którego znajdowała się miejscowość, w której narodził się zmarły. Bardzo nietypowe i dziwne jest to wykreślenie ze skorowidza. Trudno powiedzieć czym mogło być podyktowane. Być może już wcześniej został gdzieś wystawiony akt zgonu.
Jeżeli chodzi o rekrutacje, to jeżeli Pani krewny dostał się do piechoty to mógł znaleźć się w 23 Brygadzie Piechoty w Nysie, w 1 Górnośląskim Pułku Piechoty, bo w jego okręgu wojskowym (Landwehrbezirk) znajdował się powiat rybnicki. Natomiast pojawia się pewien problem, bo 1 Górnośląski Pułk Piechoty po zakończeniu oblężenia Paryża w 1871 roku, aż do 1888 roku znajdował się w garnizonie w Rastatt w Badenii. A Pani twierdzi, że brat pradziadka zmarł w 1881 roku. Toteż nie wiem czy, aż tak daleko wysyłano by żołnierzy ze Śląska, choć może brak aktu zgonu spowodowany jest tym, że został on wystawiony w Rastaat. Po drugie w grę może wchodzić też Nysa, bo tam znajdowało się dowództwo wielu oddziałów z Górnego Śląska. Może gdyby podała Pani jakieś bardziej szczegółowe dane na temat poszukiwanej osoby, to łatwiej byłoby coś ustalić, a przynajmniej przydała by się data urodzenia.
Panie Józefie faktycznie bardzo ciekawy dokument, choć szkoda że zdjęcie jest tak mało wyraźne, bo na jego podstawie można by spróbować ustalić, do jakiego oddziału w latach 30 XIX wieku trafiali Górnoślązacy z ziemi pszczyńskiej, a zapewne i jeszcze większego obszaru, bo w 1830 roku organizacja wojskowa nie była tak rozbudowana. jak w XX wieku.
1 maja 2015 o 08:37 #4847Anna PojdaUżytkownikTen mój krewny nazywał się Vincent Poida ( Boida) i urodził się 24.06.1857 w Vorbriegen ( Folwarki, obecnie dzielnica Żor), syn Johana i Marianny.Nie jestem
pewna, czy nie zmarł wcześniej, poniewaz jego brat nadał swemu synowi w grudniu
1879 roku imie Franz Vincent, a w lutym 1882 następnemu dziecku nadano imie Vincent.Z kolei ten Vincent urodzony w 1882 został stracony w 1941 roku w Berlinie
Charlottenburgu i ten fakt został odnotowany w akcie urodzenia w USC Żory.1 maja 2015 o 09:27 #4848Damian JureczkoAdministratorW tej chwili opracowuję genealogię Pojdów (Poidów) z Suszca, czyli bardzo blisko Żor. Niedługo wrzucę na stronę.
1 maja 2015 o 14:26 #4851Krzysztof BullaAdministratorJeżeli urodził się w 1857 roku, to do armii trafił by w 1877 roku, więc w szeregach armii znajdował się co najmniej do 1879 roku, a w czynnej służbie do 1881 roku. A czy sprawdziła Pani wszystkie zgodny z USC Rogoźna z lat 1877-1881 ? Jeżeli tam nie trafił ten akt zgonu to pozostaje szukać informacji po miejscowościach w, których znajdowały się garnizony.
1 maja 2015 o 17:39 #4857Jozef SpekUżytkownikNiestety to jest zdjęcie z ksero wykonanego 20 lat temu , oryginał prawdopodobnie zaginął .
5 maja 2015 o 13:16 #4885Artur PaczynaUżytkownikNa początku XX wieku, Ślązacy odbywali służbę wojskową także poza Śląskiem.
Przykładowo, przydzieleni do kawalerii, odbywali służbę wojskową w Ostrowie Wielkopolskim w 3 Eskadrze 1 Pułku Ułanów (Zachodniopruskim) im. Aleksandra III Cara Rosji, który był częścią 10 Brygady Kawalerii 10 Dywizji V Korpusu Armii w Poznaniu.
W czasie I Wojny Światowej byli mobilizowani do 3 Eskadry 4 Rezerwowego Pułku Ułanów z Gliwic 12 Rezerwowej Dywizji VI Rezerwowego Korpusu Armii 5 Armii Niemieckiej [3 Eskadron Reserve-Ulanen-Regiment Nr. 4, 12 Reserve-Division, VI Reserve-Korps, 5 Armee].Odrębnym tematem jest służba wojskowa w czasie Wojen Napoleońskich i w XVIII w.
Artur
Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.
Wojciech Korfanty
15 lutego 2021 o 02:57 #26269Marzena A.M.Użytkownikjeżeli chodzi o wojsko to trzeba szukać w linkach ze spisem wojskowych
wiem że było tak
był zabór chłopak dostał pobór pojechał spakowany do ówczesnego wku i tam został przydzielony do jednostki co dla niego wybranoMarzenia 🙂
15 lutego 2021 o 03:02 #26270Marzena A.M.UżytkownikŚlązacy , Zagłębie odbywali służbę gdzie dostali przydział
wiem że dla zagłębia wku było w Częstochowie
było też albo wojsko zaborcze czyli Niemcy lub Rosja albo polskieMarzenia 🙂
19 lutego 2021 o 10:28 #26299Joachim WalenzykUżytkownik„Ślązacy , Zagłębie odbywali służbę gdzie dostali przydział
wiem że dla zagłębia wku było w Częstochowie
było też albo wojsko zaborcze czyli Niemcy lub Rosja albo polskieMarzenia 🙂”
Jakos bardzo tajemniczy ten Pani wpis-nie wiem co Pani ma mysli , jaki okres i jakie tereny ? Co ma Zaglebie wspolnego z poborem do wojska w XIX w z pruskim slaskiem?Czy poddani cara rosyjskiego mogli sluzyc w pruskim lub niemieckim wojsku?
Z osttniego zdania mozna wnoskowac ze wojsko polskie bylo wojskiem zaborczym -kiedy? po 21 lub 45 roku?
N.b
Na Slasku nie bylo zaboru niemieckiego!!!!20 lutego 2021 o 08:09 #26304Marzena A.M.UżytkownikZagłębie to część historyczna Małopolski a obecnie podlega pod Śląsk
Przez krótki czas Zagłębie było pod zaborem Niemieckim , później był zabór Rosyjski .
Prawda panowie szli tam gdzie był akurat przydział , czyli gdzie im wyznaczyli jednostkę , służba trwała 2 lata w wojsku później wracali do domu , wyjątek był jak do niewoli trafiali to dłużej ich w domu nie było .
WKU Częstochowa to zgłaszali się panowie urodzeni np w 1892 , 1883 itp a były to tereny dawnego Księstwa Siewierskiego a w szczególności dawnych parafii a mowa tu o parafii Siewierz oraz Koziegłowy Koziegłówki czyli panów w wieku między 188 a 22 rokiem życia co dostali wezwanie i stawili się do do jednostki aby dostać przydział . Wiem że to prawda bo dzwoniłam do WKU w Częstochowie z zapytaniem czy mają teczki poborowych z tych terenów i potwierdzili ze wku tam było w tych latach a akta dali do archiwum wojskowego do Warszawy . Później WKU dla dawnych parafii np Siewierz było w Zawierciu i to też potwierdziłam , tam np panowie co się zgłosili szli do wojska też na 2 lata i jednostka nazywała się Służba Ochrony Granicy lub Służba Ochrony Pogranicza i stacjonowali nad morzem koło granicy z Niemcami i byli to panowie urodzeni np w 1930 roku .
Wojsko Polskie też było tzw legiony Polskie na śląsku i w zagłębiu takim przykładem była stacjonująca jednostka w Wojkowicach Komornych zwana 11p.p. czyli nieoficjalnie 4 Batalion Ciężkich Karabinów Maszynowych tzw Grupa Bobrowniki . Tam szli ochotnicy w młodym wieku czasem przed poborem do normalnego wojska zaborczego .
Marzenia 🙂
21 lutego 2021 o 11:43 #26308Joachim WalenzykUżytkownikok , moj blad , dla mnie Czestochowa i Zaglebie nigdy do Slaska nie nalezaly
-
AutorWpisy
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.