Służba wojskowa

Strona główna Fora Historia Służba wojskowa

Otagowane: 

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
 • Autor
  Wpisy
 • #4836
  Anna Pojda
  Użytkownik

  Chciałam się dowiedzieć czy było ( oprócz Nysy) jakieś miejsce, gdzie młodzież męska odbywała w XIX wieku słuźbę wojskową?
  Brat mojego pradziadka prawdopodobnie zginął w czasie odbywania służby. Nie mogę
  znaleźć jego aktu zgonu. W USC Źory jest wymieniony w rejestrze zmarłych w roku
  1881, jest podany nr aktu, ale przekreślony.Sprawdziłam dokładnie cały rocznik, ale nie ma tego aktu. Sądzę, że wojsko przesłało informację o zgonie do miasta,skąd zmarły był rekrutowany, ale tam nie mieli gdzie odnotować tej informacji, ponieważ on urodził się w sąsiedniej miejscowości w Boguszowicach.
  Czy moje rozumowanie jest słuszne, czy moźe jest inne wytłumaczenie?

  #4837
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Precyzując trochę pytanie żołnierz pruski/niemiecki od 1813 roku był zobowiązany do służby od 20 do 39 roku życia, a w razie potrzeby nawet dłużej. Natomiast w czasie pokoju w szeregi armii wcielany był obowiązkowo na 3 lata po ukończeniu 20 roku życia, a potem pozostawał w czynnej rezerwie, aż do ukończenia 25 roku życia. Nim ktoś został wysłany na szkolenie musiał najpierw zostać przydzielony do jakiejś konkretnej jednostki. O tym gdzie ktoś został przydzielony decydowały m.in względy fizyczne, miejsce zamieszkania. Różne jednostki wojskowe miały swe garnizony w różnych częściach Śląska, dlatego poza Nysą istniały inne miejsca szkoleń i wydaje mi się że można je powiązać z konkretną jednostką wojskową do jakiej trafił rekrut.

  Górny Śląsk znajdował się na obszarze funkcjonowania VI Korpusu Armijnego z dowództwem we Wrocławiu, choć spośród podległych mu jednostek Górnoślązacy najczęściej trafiali do 12 Dywizji w Nysie, choć znam przypadki że Górnoślązacy trafiali też do 11 Dywizji we Wrocławiu.

  Skład 12 Dywizji zmieniał się w czasie, ale w 1914 roku składała się ona z
  23 Brygady Piechoty ze sztabem w Gliwicach
  24 Brygady Piechoty ze sztabem w Nysie
  78 Brygady Piechoty ze sztabem w Brzegu
  12 Brygady Kawalerii ze sztabem w Nysie
  44 Brygady Kawalerii ze sztabem w Gliwicach
  12 Brygady Artylerii Polowej ze sztabem w Nysie

  W związku z tym, by odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie mógł znajdować się nasz przodek, najpierw trzeba by znać nazwę oddziału w którym służył. Choć spotkałem się ze stwierdzeniem, że o ile pobór do kawalerii nie był jakoś związany z miejscem zamieszkania to o tyle do piechoty rekrutowano do garnizonu położonego najbliżej miejsca zamieszkania.

  Natomiast jeżeli chodzi o wykreślenie z rejestru zmarłych to trochę nie rozumiem sytuacji. Rozumiem, że w rejestrze zgonów jest imię i nazwisko przodka, oraz przekreślony numer, ale czy w księdze pod takim numerem aktu fizycznie nie ma, czy też pod tym numerem znajduje się inna osoba ?

  Jeżeli aktu nie zdecydowano się wpisać do akt USC w Żorach, to może znajduje się on w USC w Gotartowicach, bo chyba tam przynależały Boguszowice. A jak tam nie ma to może warto sprawdzić miejscowość, gdzie mogła służyć dana osoba.

  #4838
  Anna Pojda
  Użytkownik

  Dziękuję za wyjaśnienia. Niestety w ksiedze zgonów pod tym numerem jest inne
  nazwisko, a w sąsiednich USC sprawdzałam również i nie ma tego aktu zgonu.
  Dlatego sądziłam, że znajduje się on w miejscu gdzie był garnizon.Sadzę, że był
  w piechocie, ale nie mam już możliwości sprawdzenia tego faktu.

  #4841
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Pozwolę sobie przedstawić dość ciekawy dokument dotyczący służby wojskowej jednego z moich przodków, nie pozwoli on w prawdzie wyjaśnić rozważanego tu problemu ,ale może coś nowego wniesie do sprawy ,nigdy nie zastanawiałem się gdzie moi przodkowie odbywali służbę wojskową

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #4845
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Nie wiem czy zawsze tak przebiegała rejestracja zgonów osób zmarłych podczas służby wojskowej, ale ja spotkałem się z sytuacją, gdzie informacje o zgonie przesyłano do urzędu stanu cywilnego, w obrębie którego znajdowała się miejscowość, w której narodził się zmarły. Bardzo nietypowe i dziwne jest to wykreślenie ze skorowidza. Trudno powiedzieć czym mogło być podyktowane. Być może już wcześniej został gdzieś wystawiony akt zgonu.

  Jeżeli chodzi o rekrutacje, to jeżeli Pani krewny dostał się do piechoty to mógł znaleźć się w 23 Brygadzie Piechoty w Nysie, w 1 Górnośląskim Pułku Piechoty, bo w jego okręgu wojskowym (Landwehrbezirk) znajdował się powiat rybnicki. Natomiast pojawia się pewien problem, bo 1 Górnośląski Pułk Piechoty po zakończeniu oblężenia Paryża w 1871 roku, aż do 1888 roku znajdował się w garnizonie w Rastatt w Badenii. A Pani twierdzi, że brat pradziadka zmarł w 1881 roku. Toteż nie wiem czy, aż tak daleko wysyłano by żołnierzy ze Śląska, choć może brak aktu zgonu spowodowany jest tym, że został on wystawiony w Rastaat. Po drugie w grę może wchodzić też Nysa, bo tam znajdowało się dowództwo wielu oddziałów z Górnego Śląska. Może gdyby podała Pani jakieś bardziej szczegółowe dane na temat poszukiwanej osoby, to łatwiej byłoby coś ustalić, a przynajmniej przydała by się data urodzenia.

  Panie Józefie faktycznie bardzo ciekawy dokument, choć szkoda że zdjęcie jest tak mało wyraźne, bo na jego podstawie można by spróbować ustalić, do jakiego oddziału w latach 30 XIX wieku trafiali Górnoślązacy z ziemi pszczyńskiej, a zapewne i jeszcze większego obszaru, bo w 1830 roku organizacja wojskowa nie była tak rozbudowana. jak w XX wieku.

  #4847
  Anna Pojda
  Użytkownik

  Ten mój krewny nazywał się Vincent Poida ( Boida) i urodził się 24.06.1857 w Vorbriegen ( Folwarki, obecnie dzielnica Żor), syn Johana i Marianny.Nie jestem
  pewna, czy nie zmarł wcześniej, poniewaz jego brat nadał swemu synowi w grudniu
  1879 roku imie Franz Vincent, a w lutym 1882 następnemu dziecku nadano imie Vincent.Z kolei ten Vincent urodzony w 1882 został stracony w 1941 roku w Berlinie
  Charlottenburgu i ten fakt został odnotowany w akcie urodzenia w USC Żory.

  #4848
  Damian Jureczko
  Administrator

  W tej chwili opracowuję genealogię Pojdów (Poidów) z Suszca, czyli bardzo blisko Żor. Niedługo wrzucę na stronę.

  #4851
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Jeżeli urodził się w 1857 roku, to do armii trafił by w 1877 roku, więc w szeregach armii znajdował się co najmniej do 1879 roku, a w czynnej służbie do 1881 roku. A czy sprawdziła Pani wszystkie zgodny z USC Rogoźna z lat 1877-1881 ? Jeżeli tam nie trafił ten akt zgonu to pozostaje szukać informacji po miejscowościach w, których znajdowały się garnizony.

  #4857
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Niestety to jest zdjęcie z ksero wykonanego 20 lat temu , oryginał prawdopodobnie zaginął .

  #4885
  Artur Paczyna
  Użytkownik

  Na początku XX wieku, Ślązacy odbywali służbę wojskową także poza Śląskiem.
  Przykładowo, przydzieleni do kawalerii, odbywali służbę wojskową w Ostrowie Wielkopolskim w 3 Eskadrze 1 Pułku Ułanów (Zachodniopruskim) im. Aleksandra III Cara Rosji, który był częścią 10 Brygady Kawalerii 10 Dywizji V Korpusu Armii w Poznaniu.
  W czasie I Wojny Światowej byli mobilizowani do 3 Eskadry 4 Rezerwowego Pułku Ułanów z Gliwic 12 Rezerwowej Dywizji VI Rezerwowego Korpusu Armii 5 Armii Niemieckiej [3 Eskadron Reserve-Ulanen-Regiment Nr. 4, 12 Reserve-Division, VI Reserve-Korps, 5 Armee].

  Odrębnym tematem jest służba wojskowa w czasie Wojen Napoleońskich i w XVIII w.

  Artur

  Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.

  Wojciech Korfanty

  #26269
  Marzena A.M.
  Użytkownik

  jeżeli chodzi o wojsko to trzeba szukać w linkach ze spisem wojskowych
  wiem że było tak
  był zabór chłopak dostał pobór pojechał spakowany do ówczesnego wku i tam został przydzielony do jednostki co dla niego wybrano

  Marzenia 🙂

  #26270
  Marzena A.M.
  Użytkownik

  Ślązacy , Zagłębie odbywali służbę gdzie dostali przydział
  wiem że dla zagłębia wku było w Częstochowie
  było też albo wojsko zaborcze czyli Niemcy lub Rosja albo polskie

  Marzenia 🙂

  #26299
  Joachim Walenzyk
  Użytkownik

  „Ślązacy , Zagłębie odbywali służbę gdzie dostali przydział
  wiem że dla zagłębia wku było w Częstochowie
  było też albo wojsko zaborcze czyli Niemcy lub Rosja albo polskie

  Marzenia 🙂”
  Jakos bardzo tajemniczy ten Pani wpis-nie wiem co Pani ma mysli , jaki okres i jakie tereny ? Co ma Zaglebie wspolnego z poborem do wojska w XIX w z pruskim slaskiem?Czy poddani cara rosyjskiego mogli sluzyc w pruskim lub niemieckim wojsku?
  Z osttniego zdania mozna wnoskowac ze wojsko polskie bylo wojskiem zaborczym -kiedy? po 21 lub 45 roku?
  N.b
  Na Slasku nie bylo zaboru niemieckiego!!!!

  #26304
  Marzena A.M.
  Użytkownik

  Zagłębie to część historyczna Małopolski a obecnie podlega pod Śląsk

  Przez krótki czas Zagłębie było pod zaborem Niemieckim , później był zabór Rosyjski .

  Prawda panowie szli tam gdzie był akurat przydział , czyli gdzie im wyznaczyli jednostkę , służba trwała 2 lata w wojsku później wracali do domu , wyjątek był jak do niewoli trafiali to dłużej ich w domu nie było .

  WKU Częstochowa to zgłaszali się panowie urodzeni np w 1892 , 1883 itp a były to tereny dawnego Księstwa Siewierskiego a w szczególności dawnych parafii a mowa tu o parafii Siewierz oraz Koziegłowy Koziegłówki czyli panów w wieku między 188 a 22 rokiem życia co dostali wezwanie i stawili się do do jednostki aby dostać przydział . Wiem że to prawda bo dzwoniłam do WKU w Częstochowie z zapytaniem czy mają teczki poborowych z tych terenów i potwierdzili ze wku tam było w tych latach a akta dali do archiwum wojskowego do Warszawy . Później WKU dla dawnych parafii np Siewierz było w Zawierciu i to też potwierdziłam , tam np panowie co się zgłosili szli do wojska też na 2 lata i jednostka nazywała się Służba Ochrony Granicy lub Służba Ochrony Pogranicza i stacjonowali nad morzem koło granicy z Niemcami i byli to panowie urodzeni np w 1930 roku .

  Wojsko Polskie też było tzw legiony Polskie na śląsku i w zagłębiu takim przykładem była stacjonująca jednostka w Wojkowicach Komornych zwana 11p.p. czyli nieoficjalnie 4 Batalion Ciężkich Karabinów Maszynowych tzw Grupa Bobrowniki . Tam szli ochotnicy w młodym wieku czasem przed poborem do normalnego wojska zaborczego .

  Marzenia 🙂

  #26308
  Joachim Walenzyk
  Użytkownik

  ok , moj blad , dla mnie Czestochowa i Zaglebie nigdy do Slaska nie nalezaly

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.