Stare mapy

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #7732
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Przeszukując internet, natrafiłem na serwer Mapy Zachodniej Polski. Z serwera za darmo można pobrać mapy z przełomu XIX i XX wieku oraz okresu międzywojennego. Dodatkowo każda mapa wyposażona jest w dodatkowy plik tekstowy służący do kalibracji mapy z urządzeniami GPS. Rozwiązanie to pozwala nam na poruszanie się za pomocą GPS-u po miejscach których już nie ma.
  Ciekawy programem dla tego typu map jest OziExplorer, pracujący pod różnymi systemami. W terenie wystarczy tablet z systemem Android, Windows, WindowsCE i GPS i już można się cieszyć z wycieczki w przeszłość.
  Zamieszczam mapę Bytomia z 1934 roku (zamieszczony plik jest pomniejszony względem oryginału jaki można pobrać)

  • Ten temat został zmodyfikowany 4 years, 9 months temu przez Ewa Granieczny.
  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #7734
  Rafał
  Użytkownik

  Bardzo szczegółowe mapy znajdują się na portalu ORSIP. Szczególnie interesujące są te topograficzne, pochodzące z Archiwum Państwowego w Katowicach. Obejmują m.in. lata 1883, 1901, 1925-26, 1958-61. Portal posiada tzw. pasek czasu, który umożliwia płynne przechodzenie pomiędzy mapami wykonanymi w różnych latach. Bardzo przydatny projekt.

  Interesująca jest również strona Stare Plany Miast , w której zostały umieszczone na współczesnych mapach, szczegółowe, stare plany. Z naszego rejonu są np. Katowice, Zabrze, Bytom, Gliwice czy Rybnik.

  Pozdrawiam, Rafał

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 10 months temu przez Rafał.
Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.