Teatry amatorskie na Górnym Śląsku w okresie Powstań i Plebiscytu

Strona główna Fora Historia Teatry amatorskie na Górnym Śląsku w okresie Powstań i Plebiscytu

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #3175
  Rafał Jurowski
  Użytkownik

  Kilkanaście lat temu w książce „Śląska Kronika Teatralna 1914-1922” autorstwa Kazimierza Olszewskiego ku mojemu wielkiemu zdziwieniu odnalazłem reprodukcję zdjęcia przedstawiającego m.in. aktorów amatorskich teatrów, którzy działali na Górnym Śląsku w okresie Powstań i Plebiscytu. Wśród nich znalazł się mój pradziad Józef Rassek (Rasek) wtedy kierownik Górnośląskiego Teatru Ludowego. Niestety jakość reprodukcji była bardzo słaba a próby odnalezienia oryginału niestety skazane były na porażkę z uwagi na to, że autor książki nie podawał gdzie oryginalne zdjęcie się znajduje a jedynie odsyłał do artykułu w przedwojennym czasopiśmie „Świat” z 1921 roku, jednak i tam zdjęcie było równie mizernej jakości. No i w zasadzie to byłby koniec moich poszukiwań, gdyby nie nasz Paweł (prywatnie mój daleki kuzyn 🙂 Kilka tygodni temu wybrał się do nowo otwartego Muzeum Powstań Śląskich znajdującego się w Świętochłowicach, tam na jednej z muzealnych ścian, dostrzegł doskonałą reprodukcję tego zdjęcia, którego kiedyś poszukiwałem !

  W ten weekend znalazłem chwilę i odwiedziłem z kolegą to muzeum. Faktycznie, na ścianie znajduje się zdjęcie grupy amatorów a wśród nich mój pradziadek, dekoratorzy zrobili mi nieświadomie wielki prezent… 🙂 Okazuje się, że zdjęcie jest niestety nie podpisane (zostało także mocno zmodyfikowane). Teraz mam nadzieję, że uda się dotrzeć do oryginału zdjęcia…pierwsze kroki zostały już wykonane… 🙂

  Być może wśród czytelników Naszego forum znajdują się potomkowie osób, których krewni brali udział także w tym amatorskim ruchu z okresu Powstań i Plebiscytu i być może dysponują jakimiś pamiątkami ? Mnie szczególnie interesują osoby związane z teatrzykami z którymi był związany mój pradziad „Wesołość”, „Czarny Kot” oraz „Górnośląski Teatr Ludowy”, choć pamiątki mogą się znajdować nie tylko u nich.

  Na zdjęciu na pewno znajdują się następujące osoby i w pierwszej kolejności może odezwie się ktoś z tych rodzin:

  Jan Wierzbica – kierownik zespołu „Gwiazda”
  Henryk Kopiec – kierownik teatrzyku „Fredro”
  dr Ignacy Nowak – Kierownik wydziału kultury przy komisariacie
  Zofia Wójcicka Chylewska – referentka teatralna tegoż wydziału
  Józef Walke – kierownik trupy „Wesołość”

  Pani Zofia Wójcicka Chylewska w swym artykule „Teatry amatorskie na Górnym Śląsku” wspomina jeszcze o następujących osobach, niestety nie potrafię obecnie znaleźć ich imion:

  Henryk Cepnik, ? Chludziński, ? Mandrysz, ? Zolochówna(Zoloch), ? Szymiczkówna (Szymiczek), ? Mrozkówna (Mrozek)

  Zapewne osób, które z tymi teatrami byli związani było znacznie więcej.

  Odnośnie mojego pradziadka to po Powstaniach zajął się zawodowo pracą w Kabaretach jako humorysta… występował często m.in. w Bydgoszczy, Poznaniu tam przez pewien czas był kierownikiem artystycznym znanego kabaretu Pawie Pióro. Posiadam jeszcze kilka dodatkowych zdjęć, ale większość osób na zdjęciach to znaki zapytania. Jedno z ciekawe zdjęcie z pradziadkiem odnalazłem w gazecie „Trubadur Warszawy” (http://polona.pl/item/7983645/0/).

  Bardziej genealogicznie to pradziadek urodził się w Łabędach w 1881 i był synem Józefa i Albertyny Schultz. Rodziny rodziców pochodziły z Kotlarni (Jackobswalde), która znajduje się na terenach parafii Sławęcice obecne woj.opolskie. Pradziadek zginął w 1942 roku w obozie w Oświęcimiu. Więcej o tym co wiem o moich przodkach Rasskach napiszę w osobnym wątku.

  Poza tym wszystkim mieszkańcom Śląska i innych części kraju, bardzo polecam odwiedziny w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, które opowiada o trudnych czasach naszego regionu.

  Tutaj zdjęcia z Muzeum i z mojego domowego archiwum

  https://plus.google.com/photos/114854894540813824500/albums/6083071743955207761?authkey=CP-SmsvUrozsggE

  #3190
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Niesamowita historia. Niezwykły człowiek i Twoje nieoczekiwane spotkanie z nim oczy w oczy! Jak tu się nie dopatrywać działania przodków z zaświatów 🙂 Uderzające podobieństwo do pradziadka swoją drogą…

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #3227
  Rafał Jurowski
  Użytkownik

  Zapewne jakoś przodkowie pomagają w poszukiwaniach, bo często trudno uwierzyć w różnego rodzaju zbiegi okoliczności 🙂

  Co do podobieństwa to ja osobiście nie widzę, jednak być może coś jest – w sumie rodzina 🙂

  Dodałem do albumu jeszcze jedno, zdjęcie zresztą też odkryte przez Pawła.

  Zdjęcie przedstawia amatorów teatru „Wesołość”. Teatr został podobno założony przez Józefa Piernikarczyka …. tak w ogóle pra-pradziad Pawła – Mateusz Piernikarczyk był ojcem chrzestnym mojego pradziadka Józefa Rasska… może to jakaś była rodzina z tym Józefem Piernikarczykiem ?

  Zdjęcia pochodzi z książki „Tarnowskie Góry – Zarys rozwoju powiatu” w opracowaniu: Henryka Rechowicza. No i znów ten sam problem – brak źródeł i opisu zdjęcia.

  Nazwiska amatorów też niestety nieznane.

  #3230
  Damian Jureczko
  Administrator

  Ja też mam wrażenie, że czasem Przodkowie sami nam pomagają. Co do podobieństwa to jest ono widoczne. Trochę się na tym znam…..

  #3231
  Rafał Jurowski
  Użytkownik

  Jak już ty mówisz, że jestem podobny to wierzę 🙂

  #4485
  Rafał Jurowski
  Użytkownik

  Witajcie,

  Niedawno z Muzeum Powstań Śląskich dostałem namiar na zdjęcie o którym pisałem powyżej.
  Na zdjęciu osób jest dużo więcej niż wskazują na to reprodukcje

  http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/62926/acb02d42f8c67db5aa979208b66fdd7b/

  Niestety zdjęcie nie jest podpisane…

  Pozdrawiam
  Rafał

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.