Akt urodzenia Pszczyna – Zamek

Strona główna Fora Poszukiwania Akt urodzenia Pszczyna – Zamek

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 17)
 • Autor
  Wpisy
 • #10844
  TomaszM
  Użytkownik

  Witam, mam akt urodzenia prapradziadka wydane w 1937 roku, w akcie jest napisane, że dziadek urodził się w 1875 w Pszczynie Zamku, dodatkowo na akcie jest pieczęć Urząd Stanu Cywilnego Ćwiklice. Może mi ktoś wytłumaczyć co znaczy urodzony w Pszczynie-Zamku? i dlaczego USC Ćwiklice?

  • Ten temat został zmodyfikowany 5 years, 6 months temu przez TomaszM.
  #10846
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Chodzi tu o to, że w 1874 roku, gdy powstawały na Śląsku Urzędy Stanu Cywilnego stworzono osobny USC dla miasta Pszczyny. Do niego weszły ponadto kolonia Christian i Skotnica. Osobny USC stworzono także dla majątku przynależnego do zamku, a więc pałacu wraz z folwarkiem Kempa i leśniczówką Neuefasanerie. Do obszar działania tego USC należały także majątek Stara Wieś, Ćwiklice wraz z młynem Zarzyną i majątkami w Dolnych i Górnych Ćwiklicach, majątek Grzebłowice, majątek Mleczko w Łące, Luisenhof, majątek Dolne Goczałkowice, majątek Poręba, Siedlice wraz z folwarkiem Neuhof i kolonią Chuchułką, a także Siedlice-Kalus.

  Zakładam, że do 1937 roku USC w Pszczynie-Zamku został przekształcony w USC Ćwiklice stąd takie pomieszanie w dokumentach. W związku z tym można stwierdzić, że Pana przodek powinien się urodzić w jednej z wymienionych przeze mnie miejscowości, natomiast żeby dokładnie wskazać gdzie to było to najlepiej byłoby załączyć treść aktu.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 6 months temu przez Krzysztof Bulla.
  #10849
  TomaszM
  Użytkownik

  Panie Krzysztofie dziękuję za szerokie wyjaśnienia. Przesyłam zdjecia aktu urodzenia.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 6 months temu przez TomaszM.
  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #10854
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  W takim razie mogę nawet Panu podpowiedzieć gdzie szukać. Ja także ostatnio poszukuje przodków w USC Pszczyna-Zamek. Księgi stanu cywilnego znajdują się w Archiwum Państwowym w Katowicach Oddział w Pszczynie. Ze skorowidza do akt wynika, że oryginalny akt urodzenia ma numer 31 i faktycznie jako miejsce urodzenia podane jest Schloss Pless, a więc Pana przodek musiał zamieszkiwać gdzieś w majątku przypałacowym. Jako że był stróżem młyna parowego to zapewne zamieszkiwał tuż obok miejsca pracy. Być może w oryginalnym akcie będzie podane sprecyzowane miejsce.

  Jednak ze względu na to, że USC powstały dopiero w 1874 roku, to informacji o ślubie lub wcześniejszych dzieciach Józefa Malika i Ewy z Hoschków będzie już trzeba szukać w księgach metrykalnych parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie. Duplikaty tych ksiąg są obecnie digitalizowane przez nasze towarzystwo i przez to niedostępne w archiwum, ale po zakończeniu digitalizacji pojawią się na naszej stronie w zakładce „Księgi metrykalne”.

  #10859
  TomaszM
  Użytkownik

  Witam, dziękuje za cenne wskazówki. Już kiedyś nawet dzwoniłem do Archiwum Państwowym w Katowicach Oddział w Pszczynie, ale Pani z która rozmawiałem była niechętna do współpracy, tłumacząc to tym ze mało obsługi w archiwum i nawet jak przyjadę to nie berdzie miał mi kto pomóc.
  Miałem też braki co do wspomnianego Pawła z z aktu urodzenia. Nie wiedziałem ile miał dzieci gdzie mieszkał itd. Ale wiedziałem ze na pewno miał jednego syna, Gerarda który urodził się w Kunzendorf Katowittz – taki zapis mam na karcie pracy z kopalni Boże Dary. Pierw myślałem ze to Miedźna ale w końcu dotarłem do tego ze to Kończyce Zabrze. W końcu udało mi się ustalić wg strony ancestry.com, kilka faktów.
  Czyli nie pozostaje mi nic innego jak zaczekać aż Towarzystwo zarchiwizuje księgi.

  #10860
  TomaszM
  Użytkownik

  Panie Krzysztofie gdzie Pan znalazł że oryginalny akt urodzenia ma numer 31? to dotyczy aktu urodzenia mojego przodka?

  #10892
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Tak chodzi dokładnie o akt urodzenia Pawła Jana Malika. Jak pisałem wcześniej informacje o tym, że chodzi o akt 31/1875 znalazłem w skorowidzu alfabetycznym, który można znaleźć w archiwum. Mogę go nawet Panu sfotografować, bo i tak jeszcze będę przeszukiwał USC Pszczyna-Zamek w poszukiwaniu swoich krewnych.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 6 months temu przez Krzysztof Bulla.
  #10894
  TomaszM
  Użytkownik

  Panie Krzysztofie jeśli to możliwe to bardzo proszę o zdjęcie oryginału aktu. Bardzo dziękuję za pomoc i wyjaśnienia. A co do informacji o Józefie Malik i Ewie Hoszek jego zonie, jeśli Panu coś wpadnie w oko to proszę tez pamiętać o mnie. Czekam z niecierpliwością 🙂

  #10899
  Agata Pajak
  Użytkownik

  Witam serdecznie!

  Panie Krzysztofie, jeśli to możliwe to chciałabym bardzo poprosić pana o sfotografowanie skorowidza alfabetycznego zgonów z USC Pszczyna-Zamek (litery K, P, S, Ż).

  Z których miejscowości i z jakiego okresu są jeszcze dostępne księgi stanu cywilnego z USC Pszczyna? Interesują mnie: Łąka, Wisła Wielka i Rudołtowice.

  pozdrawiam 🙂

  Agata Pająk

  #10900
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Postaram się wszystko sfotografować, tylko jeszcze nie wiem kiedy pojawię się w archiwum, więc proszę o odrobinę cierpliwości. Co do miejscowości to zarówno Łąką, Rudołtowice, jak i Wisła Wielka są już w pszczyńskim archiwum, tylko każda z tych miejscowości jest w innym zespole, gdyż dawniej liczba USC była większa, więc jeżeli dobrze pamiętam w grę wchodzą USC Miedźna/Wisła Wielka dla Wisły Wielkiej, USC Goczałkowice dla Łąki, USC Rudołtowice dla Rudołtowic. Jeżeli chodzi o zakres czasowy to rozpoczyna się on od 1874 roku i kończy gdzieś na początku XX wieku około 1910 roku.

  #11141
  TomaszM
  Użytkownik

  Witam Panie Krzysztofie, wiadomo już coś w sprawie wspomnianego skorowidza? 🙂

  #11174
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Tak coś udało się znaleźć. Załączam poniżej akty urodzenia Pawła Jana Malika oraz jego brata Ludwika Jana. Wynika z nich, że w 1875 roku Józef Malik wraz z rodziną mieszkał, gdzieś w obrębie Schloss-Pless i był stróżem młyna parowego. Natomiast do 1877 roku przeniósł się z rodziną do Chuchółki. W Chuchółce też dawniej znajdował się młyn, ale był to młyn wodny i nie wiem kiedy został zlikwidowany. Raczej wątpię, aby pracował aż do końca XIX wieku, ze względu na to, że młyny parowe były bardziej ekonomiczne. Na pewno w Chuchólce z czasem zaczęło powstawać osiedle mieszkalne.

  Biorąc pod uwagę fakt, że po 1877 roku nie zawuażyłem aby pojawiało się w USC Schloss Pless nazwisko Malik to zakładam, że Pana przodek wyjechał szukać pracy w inne miejsce. Być może już wtedy dotarł w okolice Alt Zabrze (Starego Zabrza) lub Dorotheendorf (Doroty), ale żeby to potwierdzić to najlepiej byłoby sprawdzić, czy w Archiwum Państwowym w Gliwicach w zespole zawierającym akta USC Małe Zabrze (Klein Zabrze) lub USC Stare Zabrze (Alt Zabrze) nie ma czasem jakiś urodzeń dzieci pary Józef Malik i Ewa Hoschek. Ewentualnie można jeszcze przejrzeć po kolei metryki kościelne od 1877 w górę. Indeksów chyba jeszcze do nich nie ma, ale są dostępne w internecie, więc przynajmniej problemu z dostępem nie powinno być.

  Bardzo przydatne może się okazać odnalezienie zgonów tej pary, gdyż nie biorą oni ślubu w USC Schloss Pless, stąd albo wzięli ślub przed 1874 rokiem (czyli przed tym, gdy powstały USC w Niemczech), albo wzięli go w innym USC.

  Co do zgonów to jeżeli wie Pan, iż Jan Malik zmarł w 1911 roku w Zabrzu to koniecznie powinien Pan odnaleźć w archiwum ten akt, gdyż w ten sposób będzie Pan w stanie prosto i szybko dowiedzieć się gdzie prowadzić dalsze poszukiwania. Jednak jeszcze ważniejsze wydaje się odnalezienie aktu zgonu Ewy Hoschek zmarłej w 1917, gdyż na tej podstawie prawdopodobnie uda się określić miejsce ślubu tej pary. Jednak nie wiem czy akta z tego okresu będą już w archiwum czy jeszcze będzie trzeba udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w Zabrzu.

  Poza tym mam sfotografowany skorowidz z USC Schloss-Pless dla kilku liter, w tym dla A, M, H, K, P, S, Ż. Jeżeli Pan lub Pani Agata Pająk nadal jesteście zainteresowani tymi zdjęciami to mogę je przesłać, ale na e-maila bo na forum nie zmieszczę tych plików.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 5 months temu przez Krzysztof Bulla.
  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 5 months temu przez Krzysztof Bulla.
  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #11179
  TomaszM
  Użytkownik

  Wielkie dzięki Panie Krzysztofie 🙂 mnóstwo informacji się dowiedziałem 🙂 mój emil to czornym@gmail.com, Dzięki jeszcze raz 🙂

  #11180
  TomaszM
  Użytkownik

  W księgach parafialnych w kościele Św. Andrzeja w Zabrzu odnalazłem daty zgonów Józefa 25.04.1911 żył 64 lata i Ewy Malik 8.05.1917 żyła 74 lata i 9 miesięcy. Czyli już wiem ze Józef urodził się w 1847 a Ewa w okolicach września 1840. Przy wpisie Józefa jest wzmianka ze pozostałą żona Ewa i syn, a przy wpisie Ewy ze postał syn. Wiec albo Ludwig zmarł przed 1911 albo Józef i Ewa przyjechali do Zabrza w okolicach 1899 (data ślubu ich syna Pawła) a Ludwig pozostał w Pszczynie. Proszę mnie poprawić jedli źle rozumuje 🙂

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 5 months temu przez TomaszM.
  #11184
  Anna Pojda
  Użytkownik

  Panie Krzysztofie, ja również mam prośbę o przesłanie skorowidzu z USC Pszczyna, ale tylko na litere P. Mój adres aszotowska@gmail.com
  Dziękuję i pozdrawiam

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 17)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.