Archiwum Diecezjalne w Gliwicach – prośba o pomoc dot. Parafii Wielowieś

Strona główna Fora Poszukiwania Archiwum Diecezjalne w Gliwicach – prośba o pomoc dot. Parafii Wielowieś

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #40370
  nataliahaha
  Użytkownik

  Dzień dobry, na stronie geneteka.genealodzy.pl znalazłam zapis dot. urodzenia oraz małżeństwa moich pra…dziadków.
  Może ktoś posiada do nich dostęp?

  Dziadek Eduard Klak/ Kłak/ Klack urodził się w 1866r., a w tym samym roku – 15.10.1866 jego matka – Victoria Klack zawarła małzeństwo z Peterem/Piotrem Strzelczyk w Wielowsi -Langendorf.

  Chciałabym dotrzeć do tych aktów, być może będzie w nich zapis kto był ojcem Eduarda – mimo że posiadał nazwisko matki, a urodził się w tym samym roku co odbyło się małżeństwo jego matki czy istnieje możliwość że ojcem był mąż Viktorii?.

  Niestety pomimo usilnych maili i telefonów z archiwum diecezjalne w Gliwicach nadal pozostaje nieczynne, a zgodnie z wykazem metryki obejmujące interesujący mnie rok znajduje się tam.

  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam,
  Natalia

  #40387
  eulenspiegel
  Użytkownik

  A w którym roku zmarł? Bo na familysearch są księgi zgonów z Wielowsi do roku 1944 i widzę że jest tam rubryka ” rodzice zmarłego”

  #40453
  nataliahaha
  Użytkownik

  Niestety nie wiem kiedy zmarł, wiem jedynie że mieszkał wraz ze swoją żoną w Toszku. A ostatni ślad po nim to akt małżeństwa najmłodszej córki z listopada 1930r. W którym jest informacja że jeszcze żył. Z otrzymanych metryk zgonu z Parafii Toszek niestety nie znalazlam nic (mam do 1932). Obawiam się że te akta nie zostały jeszcze przekazane do archiwum. Czy usc wyda akt zgonu znając jedynie rok urodzenia? Bo niestety nawet we wpisie małżeństwa Eduarda (z listopada 1891) nie ma jego dokładniej daty urodzenia a jedynie inf. Że miał wtedy 25 lat…
  Za każdą wskazówkę i odpowiedź także mailową bardzo dziękuję. Mam nadzieję że kiedyś uda się rozwiązać zagadkę:)

  #40456
  eulenspiegel
  Użytkownik

  A może przejrzeć księgi kościelne i poszukać jego chrztu? I przeszukasz cały 1866. Jeżeli jego mama brała ślub we Wielowsi to duża szansa że tam też go chrzciła.

  #40458
  eulenspiegel
  Użytkownik

  Na parafiach są te stare księgi, wiem bo sama korzystałam.

  #40493
  Beuthen_OS
  Użytkownik

  Na poczatek warto rozwazyc uzyskanie skanu aktu małżeństwa Eduarda z 1891 roku z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Gliwicach (Urząd Stanu Cywilnego w Toszku, sygnatura 15/280/0, email: apgliwice@katowice.ap.gov.pl), tam będzie więcej informacji niż w kościelnej ksiedze małżenstw. Z zapytaniem do USC dot. zarejestrowania tam zgonu Eduarda też mozna spróbować…

  Sprzed 1874 – zostaja ksiegi koscielne.

  Pozdrawiam
  Mateusz

  #40502
  nataliahaha
  Użytkownik

  Tak, występowałam do AP w Gliwicach o akt małżeństwa i otrzymalam informacje, że nie posiadają rocznika bo z uwagi na działania wojenne uległy spaleniu.
  Chciałabym przejrzeć księgi z Wielowsi ale niestety z uwagi na odległość nie jestm w stanie:( może ktoś ma u siebie mikrofilmy?
  Wysle jeszcze wniosek o wydanie przez usc aktu zgonu, ale jestem ciekawa czy po samej przybliżonej dacie urodzenia coś uda się znaleźć?

  #40509
  eulenspiegel
  Użytkownik

  Natalia a masz konto na familysearch? Tam są księgi z Wielowsi, przynajmniej zgony.

  #40644
  grazyna gogolok
  Użytkownik

  Metryki

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #40647
  nataliahaha
  Użytkownik

  Dziękuję bardzo za metryki. Zagadka nadal pozostaje zagadką 🙂

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.