Dokument z WASt

Strona główna Fora Historia Dokument z WASt

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #26010
  Hyno
  Użytkownik

  Witam, jest tutaj może jakiś specjalista od Wehrmachtu który wyjaśni mi te wszystkie skróty.
  Z góry serdecznie dziękuję.
  Hyno

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #26013
  KAPHIS
  Użytkownik

  Witam

  Specjalistą nie jestem. Na pierwszym foto jest opis Erkennungsmarke / Nieśmiertelnika -7218-2/Ld.Schutz.h.LK.8 ( nie jestem pewny tego odczytu )

  Z drugiego foto można odczytać przynależność do jednostki > Landesschützen-Bataillon 552/3/ > stopień wojskowy Schütze i dopisek a) Gefreiter , dosłownie tłumacząc strzelec a potem kapral. Stopnie w Wehrmacht nie były jednak tak tłumaczone, zależało wszystko od czasu służby i tak Obergefreiter/ piąty już stopien dosłownie starszy kapral/ był polskim starszym szeregowym.

  18.08.1942 notatka o pobycie w szpitalu wojskowym z 13.06.1942 z dolegliwościami reumatycznymi(?) i powrót do jednostki jeszcze tego samego dnia.
  Notatki z 05.09.1942 nie umie najpierw rozszyfrować
  Troche Info o jednosce>
  http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/LandschtzBat/Gliederung.htm

  Objaśnienia wielu skrutów używanych w Wehrmacht:
  https://www.bundesarchiv.de/DE/Content/Downloads/Aus-unserer-Arbeit/abkuerzungsverzeichnis-wast.pdf?__blob=publicationFile

  Pozdrawiam Marek

  #26019
  Hyno
  Użytkownik

  Dziękuję piyknie za pomoc, może być że na pierwszym zdjęciu stoi : 2/Ld.Schutz.E.Btl 8? Bo to by miało sens dlatego że na Erkennungsmarke, z tego co dziś wyczytałem, wpisywano jednostkę pierwotną a mój ołpa został powołany w 1942 do Głubczyc -Leobschütz a tam był Landesschützen-Ersatz-Batallion8. Muszę jeszcze pogooglować.
  Pozdrawiam
  Hyno

  #26025
  Pyjter
  Użytkownik

  7218 – 2/Ld.Schtz.E.Btl.8

  Chyba wlasnie tak

  #26051
  KAPHIS
  Użytkownik

  Witam,

  też myśle, że to bedzie zapasowa jednostka. Jak to dotyczy przodka w prostej lini można postarać sie o aktualny odpis służby.Ten powyżej wygląda na lata 50. WASt zostało wcielone do Bundesarchiv.Co jakiś czas zostają odnalezione nowe dokumenty. Z własnego doświadczenia wiem, że opłaca się odnowić podanie. 8 lat poszukiwałem jakiejkolwiek informacji o bracie mojej babci znając tylko imię i nazwisko dane rodziców i adresowe oraz, że zaginął/zginął gdzieś na froncie wschodnim. Przy drugim podejściu do WASt otrzymałęm info z danymi urodzin,i blisko rocznym przebiegiem służby do dnia zaginięcia. Polecono mi również kontakt z Arolsen Archives oraz Deutsches Rotes Kreuz w Monachium gdyż jego dalsze losy nie były znane. Po blisko 2 latach otrzymałem odp. z DRK , że brat babci należy do grupy osób, których losów nadal nie udało sę wyjaśnić oraz info , że krótko przed moim urodzeniem już ktoś go też poszukiwał plus z dane osobowe i adresowe tej osoby. Podaję link do aktualnego podania
  https://www.bundesarchiv.de/DE/Content/Downloads/Benutzen/antrag-persbez-recherche-militaer.pdf?__blob=publicationFile
  który trzeba wypełnić i wysłać na >
  Bundesarchiv
  Abteilung PA
  Eichborndamm 179
  13403 Berlin

  Pozdrawiam
  Marek

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 9 months, 1 week temu przez KAPHIS.
  #26053
  Hyno
  Użytkownik

  Ten dokument dostałem tydzień temu na maila bez żadnych innych informacji, podanie do WASt wysłałem w marcu 2020. W listopadzie otrzymałem potwierdzenie.
  Rozmawiałem ze znajomym który twierdzi że to nie jest jeszcze wszysko i że pozostałe dokumenty jeszcze przyjdą.
  Pozdrawiam
  Hyno

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.