Ewangelicka zagadka- Tarnowskie Góry / Repty
Strona główna › Fora › Poszukiwania › Ewangelicka zagadka- Tarnowskie Góry / Repty
- This topic has 9 odpowiedzi, 4 głosy, and was last updated 5 years, 8 months temu by Artur Paczyna.
-
AutorWpisy
-
26 stycznia 2019 o 02:32 #17981AdamAdministrator
W parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach znalazłem wzmiankę o urodzeniu Franza Wankermanna w parafii katolickiej w Reptach-12.04.1824r, ochrzczony 16.04. Akt zgonu jego matki Rosalie został też tam odnotowany w 1834r.
Jednak w parafii katolickiej w Reptach nie ma takiego aktu urodzenia Franza Wankermanna. Czyżby pastor ewangelicki aż tak się pomylił czy ja coś przeoczyłem? Akt zgonu USC Franza Wackermanna podaje że urodził się w Reptach około 1825r.Attachments:
You must be logged in to view attached files.26 stycznia 2019 o 23:06 #17985Mirosław MitrengaAdministratorAdam,
rozumiem, że ten zapis chrztu Franza masz z ksiąg ewangelickich – przy jakim wydarzeniu jest ta wzmianka? No więc wiesz, kiedy był ochrzczony – to że nie wpisano go do ksiąg katolickich może wynika z tego, że nie był katolikiem. Co prawda widzę, że kolejne dzieci tego małżeństwa są wpisane w księgach chrztów w Reptach, więc już jako katolicy. Może być też tak, że jak pastor robił wzmiankę o jego chrzcie, to wpisał Repty, bo całe jego młodsze rodzeństwo było chrzczone w Reptach i tam pewnie mieszkali – a on akurat mógł być faktycznie chrzczony gdzie indziej.
Pozdrawiam
Mirek27 stycznia 2019 o 00:01 #17986AdamAdministratorMirek
Tak, zapis chrztu Franza jest w księdze ewangelickiej tak samo jak akt zgonu jego matki . Cała strona jest tutaj:
Link
To jest dziwny zapis po prawej stronie gdzie wpisywane są normalnie informacje o płci i pochodzeniu. Akt zgonu Franza podaje że był wyznania katolickiego.
Znalazłem jeszcze trójkę jego młodszego rodzeństwa w parafii katolickiej w Reptach w 1826, 1828 i 1833r. Nie znalazłem nikogo młodszego więc wygląda no to że był Franz był najstarszy. Ciekawe że nazwisko pisane jest raz Wackermann a raz Wankermann.- Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 8 months temu przez Adam.
Attachments:
You must be logged in to view attached files.27 stycznia 2019 o 13:46 #17989Mirosław MitrengaAdministratorAdam, ja w Reptach widzę potem jeszcze urodzenia dzieci Ludwiga z kolejnego zapewne małżeństwa z panną Dittmann.
Ale fakt, pewnie Franz był najstarszy, ale obstawiam, że mógł jednak chrzczony poza Reptami, Ludwig Wackermann nie był z Rept.
27 stycznia 2019 o 17:34 #17990AdamAdministratorMirek dzięki za odpowiedź. Tak Ludwig ożenił się ponownie w 1834r.
Jedyny trop jaki jeszcze mam to akt urodzenia Petera Ludwiga Wankermanna z Rept z 1795r https://siliusradicum.pl/wp-content/uploads/2018/05/akt.ur_.fs1795.07.27-peter-ludwig-wackermann_repty-%E2%80%94-kopia.jpg
Mam teorię że to mój Ludwig który może używał tylko drugiego imienia. Data urodzenia zgadza się z informacjami w akcie drugiego małżeństwa.31 stycznia 2019 o 14:50 #17998Damian JureczkoAdministratorAdam myślę, że to Twój Ludwog. Ja mam ewangelika Martina Heinricha Grundmanna, który w większości pisał się Heinrich Grundmann.
Damian31 stycznia 2019 o 18:16 #17999AdamAdministratorDamian dziękuję. Mam cały czas wątpliwości ale innych Wackermann w okolicach Tarnowskich Gór nie spotkałem.
Pozwolę też sobie napisać do Ciebie e-mail w innej sprawie jeśli nie masz nic przeciwko.6 lutego 2019 o 07:38 #18020Artur PaczynaUżytkownikIMHO, Fakt odnotowania w księdze chrztów zboru ewangelickiego w TG, zdarzenia, które miało miejsce poza zborem w TG jest uprawnione i spotykane. Nie było przeciwwskazań, aby w kościele katolickim chrzczone były ewangelickie dzieci. Mogło to dotyczyć nie tylko właścicieli miejscowości, ale również osób przejeżdżających przez miejscowość lub sytuacji nadzwyczajnej w obliczu śmierci. Podobnych przypadków jest sporo chociażby w Radzionkowie, czy Sierakowie. Wzmianka o chrzcie powinna być wpisana do księgi chrztów parafii repeckiej, ale skądinąd wiem, że nie wszystkie zdarzenia były tam odnotowywane. Moim zdaniem, proboszcz wystawił dokument potwierdzający ochrzczenie dziecka i na jego podstawie pastor dokonał wpisu w księdze zboru w TG. Na marginesie dodam, że taka praktyka nie była częsta. Częściej spotykamy w księgach adnotację o wyznaniu rodziców dziecka (w formie: Accatholicus, Evangelicus i skróty od tych wyrazów)
Artur
Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.
Wojciech Korfanty
6 lutego 2019 o 14:32 #18021AdamAdministratorArtur dzięki za wiele wyjaśniający post.
Pytanie jednak co to znaczy ewangelickie dziedzko w przypadku mieszanego małżeństwa? Nie mam 100% dowodów że takie moje było bo nie ma w ewangielickiej parafii ksiąg małżeństw z lat 1820tych. Jednak zgon Rozali został odnotowany tylko w parafii ewangielickiej a mąż Ludwig widnieje jako katolik w akcie zgonu.
Wiem że w małżeństwach mieszanych obrządku greckiego i katolickiego obowiązywała zasada że chłopcy przejmują wiarę po ojcu a córki po matce. Oczywiście ta zasada bywała łamana. Czy był taki układ między luteranami a katolikami?11 lutego 2019 o 08:07 #18032Artur PaczynaUżytkownikAdamie, zerknij do Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917 roku, który był zbiorem przepisów kościelnych obowiązujących co do zasady już wcześniej. W kanonie 1061 par. 1 są wymogi związane z wydaniem dyspensy na ślub katolika z niekatolikiem. Aby ślub mógł być pobłogosławiony w kościele katolickim, niekatolik musiał dać rękojmię, ze nie narazi wiary współmałżonka katolickiego oraz ochrzci i wychowa dzieci po katolicku (1061 par. 1 punkt 2). W Twojej sprawie można powiedzieć, że mamy do czynienia z klasyczną sytuacją. Zdarzały się także inne: chrzty w zborze, pochówek na cmentarzu ewangelickim – pomimo wyznania katolickiego. Stąd do oceny wyznania danej osoby istotne jest, aby sprawdzić, co jest wpisane w rubryce: wyznanie zarówno w księgach katolickich, jak i ewangelickich.
- Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 8 months temu przez Artur Paczyna.
Artur
Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.
Wojciech Korfanty
-
AutorWpisy
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.