Ewangelicka zagadka- Tarnowskie Góry / Repty

Strona główna Fora Poszukiwania Ewangelicka zagadka- Tarnowskie Góry / Repty

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #17981
  Adam
  Administrator

  W parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach znalazłem wzmiankę o urodzeniu Franza Wankermanna w parafii katolickiej w Reptach-12.04.1824r, ochrzczony 16.04. Akt zgonu jego matki Rosalie został też tam odnotowany w 1834r.
  Jednak w parafii katolickiej w Reptach nie ma takiego aktu urodzenia Franza Wankermanna. Czyżby pastor ewangelicki aż tak się pomylił czy ja coś przeoczyłem? Akt zgonu USC Franza Wackermanna podaje że urodził się w Reptach około 1825r.

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #17985
  Mirosław Mitrenga
  Administrator

  Adam,

  rozumiem, że ten zapis chrztu Franza masz z ksiąg ewangelickich – przy jakim wydarzeniu jest ta wzmianka? No więc wiesz, kiedy był ochrzczony – to że nie wpisano go do ksiąg katolickich może wynika z tego, że nie był katolikiem. Co prawda widzę, że kolejne dzieci tego małżeństwa są wpisane w księgach chrztów w Reptach, więc już jako katolicy. Może być też tak, że jak pastor robił wzmiankę o jego chrzcie, to wpisał Repty, bo całe jego młodsze rodzeństwo było chrzczone w Reptach i tam pewnie mieszkali – a on akurat mógł być faktycznie chrzczony gdzie indziej.

  Pozdrawiam
  Mirek

  #17986
  Adam
  Administrator

  Mirek

  Tak, zapis chrztu Franza jest w księdze ewangelickiej tak samo jak akt zgonu jego matki . Cała strona jest tutaj:
  Link
  To jest dziwny zapis po prawej stronie gdzie wpisywane są normalnie informacje o płci i pochodzeniu. Akt zgonu Franza podaje że był wyznania katolickiego.
  Znalazłem jeszcze trójkę jego młodszego rodzeństwa w parafii katolickiej w Reptach w 1826, 1828 i 1833r. Nie znalazłem nikogo młodszego więc wygląda no to że był Franz był najstarszy. Ciekawe że nazwisko pisane jest raz Wackermann a raz Wankermann.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 6 months temu przez Adam.
  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #17989
  Mirosław Mitrenga
  Administrator

  Adam, ja w Reptach widzę potem jeszcze urodzenia dzieci Ludwiga z kolejnego zapewne małżeństwa z panną Dittmann.

  Ale fakt, pewnie Franz był najstarszy, ale obstawiam, że mógł jednak chrzczony poza Reptami, Ludwig Wackermann nie był z Rept.

  #17990
  Adam
  Administrator

  Mirek dzięki za odpowiedź. Tak Ludwig ożenił się ponownie w 1834r.
  Jedyny trop jaki jeszcze mam to akt urodzenia Petera Ludwiga Wankermanna z Rept z 1795r https://siliusradicum.pl/wp-content/uploads/2018/05/akt.ur_.fs1795.07.27-peter-ludwig-wackermann_repty-%E2%80%94-kopia.jpg
  Mam teorię że to mój Ludwig który może używał tylko drugiego imienia. Data urodzenia zgadza się z informacjami w akcie drugiego małżeństwa.

  #17998
  Damian Jureczko
  Administrator

  Adam myślę, że to Twój Ludwog. Ja mam ewangelika Martina Heinricha Grundmanna, który w większości pisał się Heinrich Grundmann.
  Damian

  #17999
  Adam
  Administrator

  Damian dziękuję. Mam cały czas wątpliwości ale innych Wackermann w okolicach Tarnowskich Gór nie spotkałem.
  Pozwolę też sobie napisać do Ciebie e-mail w innej sprawie jeśli nie masz nic przeciwko.

  #18020
  Artur Paczyna
  Użytkownik

  IMHO, Fakt odnotowania w księdze chrztów zboru ewangelickiego w TG, zdarzenia, które miało miejsce poza zborem w TG jest uprawnione i spotykane. Nie było przeciwwskazań, aby w kościele katolickim chrzczone były ewangelickie dzieci. Mogło to dotyczyć nie tylko właścicieli miejscowości, ale również osób przejeżdżających przez miejscowość lub sytuacji nadzwyczajnej w obliczu śmierci. Podobnych przypadków jest sporo chociażby w Radzionkowie, czy Sierakowie. Wzmianka o chrzcie powinna być wpisana do księgi chrztów parafii repeckiej, ale skądinąd wiem, że nie wszystkie zdarzenia były tam odnotowywane. Moim zdaniem, proboszcz wystawił dokument potwierdzający ochrzczenie dziecka i na jego podstawie pastor dokonał wpisu w księdze zboru w TG. Na marginesie dodam, że taka praktyka nie była częsta. Częściej spotykamy w księgach adnotację o wyznaniu rodziców dziecka (w formie: Accatholicus, Evangelicus i skróty od tych wyrazów)

  Artur

  Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.

  Wojciech Korfanty

  #18021
  Adam
  Administrator

  Artur dzięki za wiele wyjaśniający post.
  Pytanie jednak co to znaczy ewangelickie dziedzko w przypadku mieszanego małżeństwa? Nie mam 100% dowodów że takie moje było bo nie ma w ewangielickiej parafii ksiąg małżeństw z lat 1820tych. Jednak zgon Rozali został odnotowany tylko w parafii ewangielickiej a mąż Ludwig widnieje jako katolik w akcie zgonu.
  Wiem że w małżeństwach mieszanych obrządku greckiego i katolickiego obowiązywała zasada że chłopcy przejmują wiarę po ojcu a córki po matce. Oczywiście ta zasada bywała łamana. Czy był taki układ między luteranami a katolikami?

  #18032
  Artur Paczyna
  Użytkownik

  Adamie, zerknij do Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917 roku, który był zbiorem przepisów kościelnych obowiązujących co do zasady już wcześniej. W kanonie 1061 par. 1 są wymogi związane z wydaniem dyspensy na ślub katolika z niekatolikiem. Aby ślub mógł być pobłogosławiony w kościele katolickim, niekatolik musiał dać rękojmię, ze nie narazi wiary współmałżonka katolickiego oraz ochrzci i wychowa dzieci po katolicku (1061 par. 1 punkt 2). W Twojej sprawie można powiedzieć, że mamy do czynienia z klasyczną sytuacją. Zdarzały się także inne: chrzty w zborze, pochówek na cmentarzu ewangelickim – pomimo wyznania katolickiego. Stąd do oceny wyznania danej osoby istotne jest, aby sprawdzić, co jest wpisane w rubryce: wyznanie zarówno w księgach katolickich, jak i ewangelickich.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 6 months temu przez Artur Paczyna.

  Artur

  Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.

  Wojciech Korfanty

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.