Łagiewniki Śląski

Strona główna Fora Historia Łagiewniki Śląski

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 20)
 • Autor
  Wpisy
 • #7664
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Łagiewniki Śląskie – dzielnica Bytomia, w której się wychowałem, spędziłem dzieciństwo i jeszcze kilka lat więcej.

  Genealogia rodzinna to nic innego jak historia własnej rodziny, postanowiłem więc zainteresować się również historią Łagiewnik Śląskich, miejscem z którego pochodzę. Informacje jakie zdobyłem i jakie posiadam skłoniły mnie do opublikować ich na swojej stronie internetowej (link na końcu posta).

  Strona ruszyła na początku listopada 2015 roku i ku mojemu zdziwieniu ma średnio 180 odsłon w miesiącu. Termin startu trochę nieszczęśliwy, ponieważ zimą nie ma warunków do wykonywania dobrych zdjęć i ujęć, to też w obecnej chwili mam przerwę w aktualizacji strony – ale byle do wiosny, nowe materiały już zbieram.

  Ostatnio pozwoliłem sobie zamieścić krótką informację i link do strony GTG, mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko mojej inicjatywie 😀

  Łagiewniki Śląskie

  PS. Jeśli ktoś byłby zainteresowany założeniem własnej strony, czy to darmowej czy komercyjnej, to mogę służyć pomocą.

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #7668
  Joachim Walenzyk
  Użytkownik

  Do ktorego kosciola kat. nalezaly Lagiewniki od 1875 do 1910 roku?

  #7669
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Na stronie w zakładce karty, jest kilka informacji o kościele i parafii w Łagiewnikach Śląskich (link poniżej).

  Kościół Rzymsko-Katolicki pw. Św. Jana Nepomucena

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 8 months temu przez Michał Walaszek.
  #7672
  Joachim Walenzyk
  Użytkownik

  Dzieki Panie Michale
  moze mogl mi Pan pomoc w nastepujacej kwestii
  ksiegi USC Lagiewnik do roku 1902 znajduja sie w AP w Katowicach, gdzie sa ksiegi z nastepnych lat(interesuje mnie rok 1904)?
  http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index.php?l=pl&mode=show&zespoly_id=17193&word=%A3agiewniki%20G%F3rne%20&word2=
  Drugie pytanie:
  Czy wie Pan czy ksiegi metrykalne z tego okresu znajduja sie jeszcze w parafii i czy ksiadz zezwla na poszperanie w nich? Jakies doswiadczenia w tym kierunku?
  Ojciec mojej mamy Alois Riedel urodzil sie w 1900 roku w Lagiewnikach a jego ojciec August Leo Riedel zginal prawdopodobnie w 1904 w wypadku na kopalni, wlasnie data jego smierci i moze skan z USC pomogl by mi w dalszej kwerendzie.

  #7673
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Jednym z członków GTG jest ks. Jakub Kania z parafii w Łagiewnikach Śląskich, można się do niego zwrócić z pytaniem. Z tego co się orientuję, to wszystkie dokumenty od roku 1940 są w parafiach, natomiast te z przed roku 1940 odsyłane są do archiwum w Katowicach (nie wiem na ile te daty są obecnie aktualne).
  Wracając do nazwiska Riedel, to Bernadetta Setnik Riedel *1938 (Setnik po zmarłym mężu Ryszardzie) jest moją matką chrzestną i obecnie mieszka w Brwinowie pod Warszawą. Niestety nie mieli dzieci. O ile wiem, to krewni Bernadetty mieszkają w Łagiewnikach Śląskich, ale o więcej szczegółów to bym musiał się popytać mojej mamy.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 8 months temu przez Michał Walaszek.
  #7675
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Wracając jeszcze do osoby Bernadetty Setnik Riedel, to załączam zdjęcie szkolne z okresu powojennego, na którym pierwsza dziewczyna od lewej zaraz za kadrą nauczycielską (drugi rząd) to Bernadetta. Na tym zdjęciu jest jeszcze gdzieś moja mama, ale nie mogę jej rozpoznać (muszę się dowiedzieć u źródła 🙂 ).

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #7684
  Joachim Walenzyk
  Użytkownik

  No nazwisko Riedel nie jest az za takie czeste, w Bytomiu bylo paru, moi pochodza prawdopodobnie z okolic Glogowka, moj pradziadek urodzil sie w Urbanowicach to miedzy Gosciecicami/Kozlem a Glogowkiem w 1878 roku,ozenil sie z Rozalia Anastazja Czaja w Lagiewnikach, ich dzieci tez sie w Lagiewnikach urodzily:Hans, Alois , Florentine

  #7685
  Artur Paczyna
  Użytkownik

  Księgi z Łagiewnik są w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach.

  Zespół Łagiewniki św. Jana Nepomucena: KM 1084 (Chrzty 1896 – 1905), KM 1085 (Chrzty 1905 – 1917), KM 1087 (Śluby 1895 – 1961).

  Co do zasady nie są udostępniane

  Artur

  Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.

  Wojciech Korfanty

  #7739
  Jakub Kania
  Użytkownik

  Panie Michale, gratuluję stronki, miło popatrzeć na świadectwa dawnej świetności Łagiewnik… Przy okazji słyszałem ostatnio o pomyśle sadzenia lip w Hohenlinde, może udałoby się zainteresować kogoś tym projektem?
  Niestety potwierdzam, że księgi zostały skasowane przez archiwum, najstarsza – chrzty mamy od połowy 1935r.
  Serdecznie pozdrawiam
  ks. Jakub Kania

  #7741
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Mam pytanie do ks. Jakuba.
  Chciałbym zamieścić na stronie kilka zdjęć kapliczki znajdującej się u zbiegu ulic Armii Krajowej i Tulipanów. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat tej kapliczki. Kapliczka jest, ale nic o nie nie wiadomo, nawet na stronie parafii nic nie znalazłem.

  Plany na najbliższą przyszłość to:
  Jestem umówiony na wywiad z właścicielką ostatniej działającej kuźni w Łagiewnikach Śląskich (obecnie trwa tam remont) oraz planuję spotkać się z Panem ???, który zamienił swoje mieszkanie w Szopkę Krakowska. Mam zamiar opisać przedwojenną rejonizację ludności Łagiewnik Śląskich w pewnym sensie narzuconą przez Hutę “Hubertus”. Jako ciekawostkę to podam, że zanim Królewska Huta otrzymała prawa miejskie to terytorialnie należała do Łagiewnik Śląskich. W Chorzowie Starym przy ul. Siemianowickiej jest Restauracja “Centrum Imprez Okolicznościowych” zlokalizowana w pięknie zachowanym budynku wyciągowym pierwszej kopalni w Łagiewnikach Śląskich zwanej Prinz Karl von Hessen (rok założenia 1791). Już więcej nie piszę, reszta informacji będzie pojawiała się na stronie.

  Oczywiście to są plany na wiosnę, musi się trochę zazielenić, teraz zdjęcia wyszły by zbyt ponure, a przy ostrym niskim słońcu – prześwietlone (mam na myśli filmy i zdjęcia robione z drona). Poza tym jest jeszcze całe mnóstwo tematów związanych z historią Łagiewnik Śląskich.

  #7743
  Joachim Walenzyk
  Użytkownik

  Serdeczne dzieki za informacje dotyczace Lagiewnik, myslalem ze moze przelamie moj “martwy punkt”-ale jeszcze jedno ostanie pytanie: do ktorego USC nalezaly Lagiewniki po 1902 roku, chodz mi osobiscie o ow feralny rok 1904.

  #7752
  Jakub Kania
  Użytkownik

  W sprawie kapliczki polecam kontakt z proboszczem – Seniorem, ks. Szkróbką, mieszka nadal w Łagiewnikach, to chodząca encyklopedia i miłośnik Łagiewnik. W międzyczasie postaram się coś zdobyć. Pan od stajenki to Alfons Ficner z Fytla, stajenka jeszcze jest, ale to obiekt sezonowy 🙂
  xJK

  #8593
  Pyjter
  Użytkownik

  Czy wie Pan cos blizszego o osobie Ryszard Setnik ( maz Pana chrzestnej )?

  #8595
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Z tego co ja wiem, a raczej co pamiętam z opowiadań, rodzice Ryszarda, przed wojną prowadzili w Warszawie jakąś działalność produkcyjną o charakterze spożywczym. Wim, że produkowali musztardę. Gdy wybuchła wojna, większość warszawiaków przeprowadziła się do swoich domów letniskowych poza Warszawą. Rodzice Ryszarda posiadali taki dom w Brwinowie. Po zakończeniu wojny, Warszawa była zrównana z ziemią, nie było do czego wracać, a ludność przyjezdna i ustrój polityczny pozbawił wszelkich praw własności do posiadanych dóbr przedwojennych i w końcu dokończyły żywota, tych prawdziwych warszawiaków.
  Ryszard był z wykształcenia biologiem lub botanikiem. W domu posiadał dużą kolekcję motyli (zasuszonych). Jeździł po różnych wystawach minerałów i handlował kamieniami szlachetnymi.

  #8596
  Pyjter
  Użytkownik

  Dziekuje za odpowiedz choc przyznam ze jej trescia jestem calkowicie zaskoczony !
  Jako ze Panska strona jest o Lagiewnikach wyszedlem z zalozenia iz ow Ryszard rowniez pochodzi z Lagiewnik . Moja matka jest z domu Setnik ale rodzina jej ojca przybyla na teren Lagiewnik z Königshütte !

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 20)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.