Magia Świąt ……………… a teraźniejszość

Strona główna Fora Historia Magia Świąt ……………… a teraźniejszość

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #3756
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Magia Świąt..
  Święta to magiczny czas, pełen ciepła, radości, wspólnych rozmów. Nikt się nie śpieszy, nikt nigdzie nie goni… To czas, który przywołuje w nas piękne wspomnienia, wspomnienia świąt dzieciństwa, wspomnienia o bliskich którzy odeszli a także o przodkach i ich życiu.

  Na dzień przed Wigilią wypiekaliśmy z mamą świąteczne placki – zawsze musiało być ich minimum trzy jeśli nie więcej. W dzień Wigilii, o poranku ubieraliśmy choinkę. Obowiązkowo na choince były ciastka wcześniej upieczone, długie cukierki, orzechy ozdobione srebrnymi papierkami i łańcuchy ze słomy. Zamiast obiadu pochłaniało się w locie jakąś kanapkę, aby tylko zaspokoić największy głód, bo przecież wieczorem, gdy zaświeci pierwsza gwiazdka czekała wigilia aczkolwiek nie była ona taka tradycyjna jak na Śląsku.
  Gdy dzieci ujrzały pierwszą gwiazdkę zasiadaliśmy do stołu nakrytego świeżo ukrochmalonym obrusem z pasyjką i siankiem pośrodku. Na talerzyku nakrytym koronkową serwetką leżał opłatek. Stół był zastawiony nieco innymi potrawami a mianowicie miód w plastrze prosto z ula, chałka, kompot z suszonych owoców, siemieniotka albo grzybowa zupa z łazankami, ryba z ziemniakami i biała kapusta z fasolą lub kiszona kapusta z grochem. Obowiązkowym elementem wigilijnego i świątecznego stołu był tort makowy.
  To tata zawsze zaczynał wigilijny wieczór biorąc do ręki opłatek, łamiąc go składaliśmy sobie życzenia. Następnie zasiadaliśmy do stołu i pałaszowaliśmy potrawy , które miały niepowtarzalny smak za którym dzisiaj tęsknimy. Po kolacji tata brał opłatek i szedł do zwierząt w gospodarstwie aby się z nimi podzielić. My z siostrą pomagałyśmy mamie posprzątać po kolacji. Obowiązkowo najstarsza z dziewczyn musiała pozamiatać i wyrzucić śmieci na dwór. Wyrzuciwszy śmieci trzeba było nadsłuchiwać z której strony zaszczeka pies to z tej strony przyjdzie kawaler.
  Później siadaliśmy wokół choinki z dziadkiem i śpiewaliśmy kolędy z kantyczek. W przerywnikach dziadek opowiadał nam o swoim dzieciństwie, ciekawych zdarzeniach rodzinnych, swoich ojcach i dziadkach oraz jak zmieniała się jego wieś na przestrzeni czasu.
  W naszym regionie jak i w rodzinnym domu nie było prezentów pod choinką. Prezenty dostawaliśmy w Mikołaja, przychodził do Nas co roku w kożuchu, filcowych butach, długą brodą z konopi, rózgą na dwa metry i miał prezenty w lnianym worku. Gdy byliśmy mali to się go baliśmy ale z czasem odkryliśmy, że to Nasz sąsiad.
  W wigilijny wieczór i czas Świąteczny Nasz dom był domem otwartym i o każdej porze przychodzili krewni, sąsiedzi z życzeniami chcąc połamać się opłatkiem, usiąść pogawędzić, wspólnie świętować czy też pośpiewać kolędy przy taty akompaniamencie na harmonii.
  Był to dom pełen życzliwości, ciepła dla każdego niekoniecznie suto zastawiony.
  Jest mi z tym bardzo dobrze i dalej kultywuję bo to jest właśnie ta magia rodzinnych, tradycyjnych, zwyczajów i bliskości, do której tęsknimy cały rok, nie sposób jej opisać słowami i którą dopiero z czasem tak naprawdę pojmujemy.

  I to właśnie są wspomnienia, których nikt nam nie zabierze. Kochani pielęgnujmy je, wspominajmy czas dzieciństwa, przekazujmy Naszym dzieciom. Nie zatracajmy się w tym aby mieć, wydawać, kupować.
  Celebrujmy ……….tak mało spokoju w Naszym życiu jest na co dzień!

  Pozdrawiam
  Teresa

  • Ten temat został zmodyfikowany 6 years, 10 months temu przez Teresa Łukasik.
  • Ten temat został zmodyfikowany 6 years, 10 months temu przez Teresa Łukasik.
  • Ten temat został zmodyfikowany 6 years, 10 months temu przez Teresa Łukasik.
  • Ten temat został zmodyfikowany 6 years, 10 months temu przez Teresa Łukasik.
  • Ten temat został zmodyfikowany 4 years, 6 months temu przez Krzysztof Bulla.
  #3761
  Damian Jureczko
  Administrator

  Dziękuję, że się z Nami tym podzieliłaś. Miło było czytać przy okazji Świąt.;)

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.