Nazwiska w moim drzewie

Strona główna Fora Nasze drzewa Nazwiska w moim drzewie

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #11453
  Szymon Pławecki
  Użytkownik

  Witam, nazywam się Szymon Pławecki, jestem nowym członkiem forum. Poniżej lista nazwisk z mojego drzewa. Terytorialny zasięg to zachodnia część Ziemi Pszczyńskiej: Łąka (Lonkau), Wisła Wielka (Polnisch Weis), Stara Wieś (ALtdorf). Pozdrawiam
  Pławecki (Plawetzki)
  Grzib
  Masny
  Wala
  Kotas
  Jazowy
  Bartecki (Bartetzki)
  Balcar
  Cop
  Spek
  Dzida

  #11544
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Witam.
  Przeoczyłem ten wpis.
  Maria Spek ,a raczej Speck raczej taka pisownia przeważała była siostrą mojego pradziadka Józefa ur. w w 1856r. Ich rodzicami byli tak jak Pan Pisze Jan Speck i Zofia Bielecka (Bieletzka).
  Maria Speck wyszła za mąż za Andrzeja Kotasa syna Ludwika Kotasa i Jadwigi z domu Dzida z Goczałkowic.
  Ślub Ludwika Kotasa i Jadwigi Dzida był około 1861 , po 12 latach małżeństwa Ludwik Kotas zmarł , Jadwiga wyszła ponownie za mąż za Mateusza Specka z sąsiedniego gospodarstwa, brata Marii , to małżeństwo trwało także 12 lat, w 1885 Mateusz Speck zmarł, wdowa Jadwiga ponownie wyszła za mąż tym razem za Pawła Białasa.
  Jadwiga Białas zmarła w 1906 roku.
  Gdyby Pana interesowało coś więcej , to jak możliwe, t to proszę przyjść jutro po 14 do Muzeum Militarnych Dziejów Sląska Pszczyna ul. Katowicka 1
  Pozdrawiam

  #11547
  Szymon Pławecki
  Użytkownik

  Dziękuję Panie Józefie za odpowiedź i zaproszenie do Muzeum na jutro ale niestety wyjazd służbowy nie pozwala mi z niego skorzystać. Jeśli będzie taka możliwość chętnie wpadłbym kiedyś w celu zapoznania się z Pana badaniami.
  Pana informacje pokrywają się z moimi, które mam od rodziny. Problem w tym, że nie potrafię znaleźć dowodów w księgach metrykalnych. Znalazłem akt urodzenia Jana Speka, akt małżeństwa z Zofią Bielecki oraz akt urodzenia Marii Spek, ale nie ma w księgach zamieszczonych tu na stronie żadnej wzmianki o Ludwiku Kotasie. Natomiast znalazłem akty urodzenia dzieci Jonka Kotasa i Hadwigi Dzida ( dlatego moja obawa czy aby to na pewno był Ludwik, a nie Jonek), nie znalazłem także aktu urodzenia Andrzeja, nie ma też aktu małżeństwa Jadwigi z Mateuszem Spek ( wg obliczeń musiałby to być rok 1873). O ile dane na temat rodziny Spek się pokrywają, to o Kotasach nic się nie zgadza.

  #11548
  Jozef Spek
  Użytkownik

  W przypadku Kotasow opieram się na przekazie pisanym z 1984r. Według inych źródeł dom w roku 1851 wybudowal Jan Kotas , dzieci z tego małżeństwa miały być Andrzej Józef i Jozefa.
  Ślub Marii i też mógł być w innym czasie.
  Pozdrawiam

  #11553
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Przepraszam Panie Szymonie, Mateusza pomyliłem z Maciejem ,Tak to jest jak się pisze z pamięci.
  Dokładnie powinno być: Mathias ur 19.03.1855, zmarły 07.05.1885.
  Co to Ludwika Kotasa , to nikt tych danych raczej nie weryfikował , Andrzej Kotas występuje w dwóch moich źródłach, i też pamiętam go z opowieści dziadka.

  Według Katalogu zabytków Sztuki w Polsce , dom Kotasa Jana Kotasa miał być wybudowany w 1852 roku .Według podań rodzinnych wcześniejszy drewniany miał się spalić w czasie pieczenia kołoczy weselnych, ale na czyj ślub ? czy Jana?
  Szerzej między innymi o Kotasach , Speckach pisze Jan Szpek maszynopisie z 1984 roku ,,Z dziejów Wisły Wielkiej i jej mieszkańców”
  Dla autora Andrzej Kotas jest dziadkiem.
  Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.

  #11554
  Szymon Pławecki
  Użytkownik

  Miałem wgląd do tego maszynopisu i nim się dotychczas posługiwałem jednak brak danych w księgach metrykalnych budzi moje wątpliwości w stosunku do przodków z lini Kotas. Bardzo ciekawa jest także teoria, a raczej ludowa przypowieść jakoby Kotasy mieli być potomkami dezerterów z wojska węgierskiego z 15 wieku choć wątpię czy do udowodnienia.
  Pozostaje mi teraz wizyta w archiwum w Pszczynie i kolejna próba znalezienia powiązania Józefa Kotas z rodzina w Wiśle Wielkiej. Ostatnim razem nie udało się znaleźć wpisów z Wisły ( szukałem w USC Studzionka i USC Pszczyna ) Może Pan wie pod jaki urząd należała Wisła?
  Co do samego ślubu Ludwika lub Janka Kotas z Jadwiga Dzida to przypuszczam ze akt ten będzie w księgach metrykalnych w Goczałkowicach albowiem Jadwiga pochodziła z goczalkowic, a śluby zazwyczaj odbywały się w miejscowości panny młodej.
  Pozdrawiam

  #11557
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Wtedy to były Czarnedoły, teraz to Stidzionka, dawniej to mogł być Mizeróe, teraz tak i tak i tak powinne być w archiwum.

  #11558
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Sprawdzałem to jeszcze raz dokładnie z aktów mojej rodziny wynika;
  Akt zgonu 1897- wystawiony Wisła Wielka
  Akt Zgonu 1918- wystawiony Wisła Wielka
  Kopia aktu urodzenia z 1902, wypisana w 1924 w Wiśle Małej, jest dokładnie przepisana z oryginału, nawet na niemieckim druku w nagłówku Czarnedoły, a dotyczy Augusta Smieji z Wisły Wielkiej z dopiskiem: ,,Zgodność powyższego wyciągu z główną księgą urodzeń urzędu stanu cywilnego Wiśle. Potwierdza się miniejczem Wisła Mała 25 go marca 1924 r”.

  Co do uciekinierów z wojska węgierskiego , to raczej pozostanie w sferze legend, no bo jaki sposób to potwierdzić, nie było jeszcze wtedy ksiąg metrykalnych.
  Gdyby byli ze szlachty , albo przynajmniej był dla nich jakiś przywilej, może by coś udało się ustalić,ale ani na jedno ani na drugie nie natrafiłem.
  Co do pochodzenia może nie tereny dzisiejszej Słowacji, a raczej szeroko pojętego Sląska Cieszyńskiego , tam to nazwisko często występuje.
  Może warto porozmawiać z rodzina, z córką Franciszka Kotasa, może ona zna jakieś szczegóły dotyczących przodków.
  Pozdrawiam.

  #11559
  Jan Lubos
  Użytkownik

  Nie wykreślałbym możliwości węgierskiej proweniencji nazwiska Kotas, szczególnie, gdyby udało się odnaleźć w starszych źródłach pisowni z „sz” na końcu (z węgierskiego wymowa „s”, Kotasz -> Kotas). już w początkach XVIII w w niektórych rejonach Śląska dość powszechne były nazwiska o ewidentnie madziarskim pochodzeniu, np. Segeth, Haiduk, być może ślady panowania Maciej Korwina, szczególnie przy sympatii dla tego władcy na Morawach i Śląsku.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 1 month temu przez Jan Lubos.
  #11563
  Szymon Pławecki
  Użytkownik

  Oczywiście nie wykluczam madziarskiego czy tez słowackiego pochodzenia nazwiska Kotas, jednak sam fakt udowodnienia graniczy z cudem.
  Można oczywiście szukać wcześniejszych wersji nazwiska z forma Sz na końcu, co będzie już jakimś pośrednim dowodem.
  Sama legenda rodzinna mówi o dwóch braciach, uciekinierach z armii węgierskiej, którzy osiedlili się w Wiśle Wielkiej w 15 wieku. Jeden na imię miał Mateus i aby ich nie mylić na jednego mówiono do Kotasa, a drugiego Matuszka,stad też ponoć drugie nazwisko w Wiśle tj. Matuszek. Faktem jest, ze w latach bodajże 40stych 15 wieku ziemia pszczyńska byla najpierw oblegana przez Macieja Korwina,a następnie wcielona do Królestwa Węgierskiego.

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.