Nazwisko Opara

Strona główna Fora Poszukiwania Nazwisko Opara

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #3555

    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

    Mój przodek Wojciech Opara urodził się w 1751 roku w Czeladzi z Jana i Katarzyny. Nazwisko pisane jest różnie: Opara, Oparka, Oparska. Niestety nie wiem skąd pochodził Jan. W Czeladzi kolejne takie nazwisko pojawia się raz, jest to urodzony w 1662 roku Marcin Opara. Niestety brak mi połączenia.

    Udało mi się odnaleźć w sieci troszkę informacji o Oparach i tak:
    W 1600 roku w Bytomiu zamieszkuje Wojciech Oparka, w 1636 Grigier Oparka, w 1668 Piotr Oparka. Z kolei w Bobrownikach działa młyn Oparowski postawiony w 1668 roku, którego właścicielem jest w 1674 roku niejaki Opara Wawrzyniec. W Kamieniu (dziś Piekary Śląskie) w latach 1744-1775 również zamieszkuje Opara. I ostatni ślad, to okolice Koziegłów, gdzie w XVII wieku żyje ród młynarzy Oparków/Oparków, dokładnie chyba w Kuźnicy Starej.

    Czy w/w osoby można w ogóle połączyć? Czy ktoś z Was badał dzieje tej rodziny?

    Ponadto gdzieś koło Ożarowic podobno jest jezioro Oparów….

    Pozdrawiam
    Ania Urgacz-Szczęsna

    #3557

    Witam,
    moja babcia pochodzi z Oparow jak na zalaczniku, czyli Martha Opara z Bytomia Karb a najstarszy papradziadek to Simon Opara ur. 1794. Jak pani ma mozliwosc to powiazac to prosze o informacje danych.
    Pozdrawiam
    Werner Bujotzek
    Ur. w Karbiu

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    #3559

    Witam,

    niestety nic nie powiążę.

    Oparowie występują dość licznie również w parafii Wojkowice Kościelne, w ogóle bylo to popularne nazwisko w tamtych czasach, być może wcale nie od jednego Opary.

    Dzięki i pozdrawiam

    #3560
    Teresa Łukasik
    Użytkownik

    Witam!
    Proszę wejść na stronę Częstochowskiego Towarzystwa Genealogicznego i tam się zarejestrować/ zalogować. Następnie wejść na wyszukiwarkę nazwisk ( z lewej strony na ciemniejszym niebieskim pasku) i wpisać Opara. Ukaże się cały wykaz osób o tym nazwisku. Są potomkowie Wojciecha i Marianny Opara z Czeladzi być może osoby które Pani szuka.

    Miłego przeglądania.
    Teresa Łukasik

    #3561
    Przemek Pawełczyk
    Użytkownik

    Witam
    Oparowie od XVII w. zamieszkują tereny Bobrownik, obecnie jest to popularne nazwisko w okolicy. Aby sprawdzić, czy Przodkowie przybyli z tych terenów do Czeladzi należy szukać w księgach metrykalnych parafii Kamień (dziś Piekary Śląskie), które obecnie znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach.

    Pozdrawiam
    Przemek

    #3598

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Stronę genealogów częstochowskich znam i korzystam z niej często. Mnie chodzi bardziej o przodków Wojciecha, nie potomków. Niestety wszystko co wiąże się z AA w Katowicach odkładam na bardziej sprzyjające czasy, bo jak wiadomo dostęp tam jest dość trudny 🙂

    Pozdrawiam serdecznie
    Ania

    #3605
    Przemek Pawełczyk
    Użytkownik

    Ja również ze względu na warunki dostępu niestety nie korzystam z usług AA w Katowicach. W pewnej książce, którą pożyczyłem znajomemu, znajduje się spis mieszkańców Bobrownik (każdej rodziny) z 1792 roku z podanym wiekiem osób. Może tam będzie jakiś trop, choć zdaję sobie sprawę, że interesują Panią lata trochę wcześniejsze. Spis ten postaram się zamieścić w wykazie mieszkańców w najbliższej przyszłości.

    Pozdrawiam
    Przemek

    #3625
    Damian Jureczko
    Administrator

    Rok 1792, wieś Bobrowniki nr domu 85:
    Oppara Andreas lat 50
    Żona Jego Regina lat 48
    Dziatki jego:
    Morcin lat 24
    Anton lat 20
    Stephanus lat 18
    Petrus lat 6
    Jadwiga lat 18
    Petronela lat 16

    w 1668r. młynarzem był m.in. Wawrzyn Opara(młyn znajdował sie przy samej granicy śląskiej)
    XVIII i pocz XIX wieku -wymienione są następujące osoby:
    Jakub i Katarzyna Oparowie
    Wojciech Opara i Andrzej Opara
    Maciej Opara
    Marcin Opara

    w 1790 zagrodnikiem był Stefan Opara
    (żródło: „Bobrowniki do roku 1945” H. Gajdzik)

    #3627

    Bardzo dziękuję. Muszę przejrzeć jeszcze śluby z parafii Czeladź z pierwszej połowy XVIII wieku, może tam na coś trafię.

    Pozdrawiam serdecznie
    Ania

    #3633

    Witam,

    udało mi się sięgnąć jeszcze bardziej w głąb. Znalazłam ślub Jana Opary (Oparczyka), prawdopodobnie syna Błażeja, z Katarzyną Cudak, córką prawdopodobnie Macieja lub Mateusza, zawarty w Czeladzi z 1745 roku. Gdyby ktoś dysponował jakimiś informacjami, proszę o wiadomość.

    Ania

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.