Nazwisko Opara

Strona główna Fora Poszukiwania Nazwisko Opara

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #3555

  Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

  Mój przodek Wojciech Opara urodził się w 1751 roku w Czeladzi z Jana i Katarzyny. Nazwisko pisane jest różnie: Opara, Oparka, Oparska. Niestety nie wiem skąd pochodził Jan. W Czeladzi kolejne takie nazwisko pojawia się raz, jest to urodzony w 1662 roku Marcin Opara. Niestety brak mi połączenia.

  Udało mi się odnaleźć w sieci troszkę informacji o Oparach i tak:
  W 1600 roku w Bytomiu zamieszkuje Wojciech Oparka, w 1636 Grigier Oparka, w 1668 Piotr Oparka. Z kolei w Bobrownikach działa młyn Oparowski postawiony w 1668 roku, którego właścicielem jest w 1674 roku niejaki Opara Wawrzyniec. W Kamieniu (dziś Piekary Śląskie) w latach 1744-1775 również zamieszkuje Opara. I ostatni ślad, to okolice Koziegłów, gdzie w XVII wieku żyje ród młynarzy Oparków/Oparków, dokładnie chyba w Kuźnicy Starej.

  Czy w/w osoby można w ogóle połączyć? Czy ktoś z Was badał dzieje tej rodziny?

  Ponadto gdzieś koło Ożarowic podobno jest jezioro Oparów….

  Pozdrawiam
  Ania Urgacz-Szczęsna

  #3557

  Witam,
  moja babcia pochodzi z Oparow jak na zalaczniku, czyli Martha Opara z Bytomia Karb a najstarszy papradziadek to Simon Opara ur. 1794. Jak pani ma mozliwosc to powiazac to prosze o informacje danych.
  Pozdrawiam
  Werner Bujotzek
  Ur. w Karbiu

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #3559

  Witam,

  niestety nic nie powiążę.

  Oparowie występują dość licznie również w parafii Wojkowice Kościelne, w ogóle bylo to popularne nazwisko w tamtych czasach, być może wcale nie od jednego Opary.

  Dzięki i pozdrawiam

  #3560
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Witam!
  Proszę wejść na stronę Częstochowskiego Towarzystwa Genealogicznego i tam się zarejestrować/ zalogować. Następnie wejść na wyszukiwarkę nazwisk ( z lewej strony na ciemniejszym niebieskim pasku) i wpisać Opara. Ukaże się cały wykaz osób o tym nazwisku. Są potomkowie Wojciecha i Marianny Opara z Czeladzi być może osoby które Pani szuka.

  Miłego przeglądania.
  Teresa Łukasik

  #3561
  Przemek Pawełczyk
  Użytkownik

  Witam
  Oparowie od XVII w. zamieszkują tereny Bobrownik, obecnie jest to popularne nazwisko w okolicy. Aby sprawdzić, czy Przodkowie przybyli z tych terenów do Czeladzi należy szukać w księgach metrykalnych parafii Kamień (dziś Piekary Śląskie), które obecnie znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach.

  Pozdrawiam
  Przemek

  #3598

  Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Stronę genealogów częstochowskich znam i korzystam z niej często. Mnie chodzi bardziej o przodków Wojciecha, nie potomków. Niestety wszystko co wiąże się z AA w Katowicach odkładam na bardziej sprzyjające czasy, bo jak wiadomo dostęp tam jest dość trudny 🙂

  Pozdrawiam serdecznie
  Ania

  #3605
  Przemek Pawełczyk
  Użytkownik

  Ja również ze względu na warunki dostępu niestety nie korzystam z usług AA w Katowicach. W pewnej książce, którą pożyczyłem znajomemu, znajduje się spis mieszkańców Bobrownik (każdej rodziny) z 1792 roku z podanym wiekiem osób. Może tam będzie jakiś trop, choć zdaję sobie sprawę, że interesują Panią lata trochę wcześniejsze. Spis ten postaram się zamieścić w wykazie mieszkańców w najbliższej przyszłości.

  Pozdrawiam
  Przemek

  #3625
  Damian Jureczko
  Administrator

  Rok 1792, wieś Bobrowniki nr domu 85:
  Oppara Andreas lat 50
  Żona Jego Regina lat 48
  Dziatki jego:
  Morcin lat 24
  Anton lat 20
  Stephanus lat 18
  Petrus lat 6
  Jadwiga lat 18
  Petronela lat 16

  w 1668r. młynarzem był m.in. Wawrzyn Opara(młyn znajdował sie przy samej granicy śląskiej)
  XVIII i pocz XIX wieku -wymienione są następujące osoby:
  Jakub i Katarzyna Oparowie
  Wojciech Opara i Andrzej Opara
  Maciej Opara
  Marcin Opara

  w 1790 zagrodnikiem był Stefan Opara
  (żródło: „Bobrowniki do roku 1945” H. Gajdzik)

  #3627

  Bardzo dziękuję. Muszę przejrzeć jeszcze śluby z parafii Czeladź z pierwszej połowy XVIII wieku, może tam na coś trafię.

  Pozdrawiam serdecznie
  Ania

  #3633

  Witam,

  udało mi się sięgnąć jeszcze bardziej w głąb. Znalazłam ślub Jana Opary (Oparczyka), prawdopodobnie syna Błażeja, z Katarzyną Cudak, córką prawdopodobnie Macieja lub Mateusza, zawarty w Czeladzi z 1745 roku. Gdyby ktoś dysponował jakimiś informacjami, proszę o wiadomość.

  Ania

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.