prośba o odczytanie fragmentu z księgi metrykalnej

Strona główna Fora Tłumaczenia prośba o odczytanie fragmentu z księgi metrykalnej

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #28211
  Sławomir Brzoska
  Użytkownik

  Będę bardzo wdzięczny za odczytanie informacji dotyczących ojca ww. Błażeja ochrzczonego w parafii mysłowickiej.

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #28216
  Historyk85
  Użytkownik

  Z metryki chrztu Błażeja dowiadujemy się, że był pogrobowcem, przyszedł na świat po śmierci swojego ojca, którym był NN. Nyga, nauczyciel z Krasowy. Błażej urodził się wieczorem 30 o godzinie 6, a został ochrzczony 31.

  Andrzej

  #28221
  Sławomir Brzoska
  Użytkownik

  Bardzo dziękuję! Założyłem, że nazwisko Nyga to kapłan który udzielał chrztu, ponieważ to nazwisko pojawia się tez później. Przykłady w załączniku.

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #28225
  Historyk85
  Użytkownik

  Teraz mam wątpliwości co do nazwiska ojca Błażeja, faktycznie z kolejnego skanu wynika, że najpierw mamy nazwisko kapłana podkreślone czerwoną kredką, a później dane rodziców podkreślone ołówkiem. Nie wiem tylko czemu w takim razie w metryce nie podano pełnych danych ojca, a jedynie napisano, że był nauczycielem? Czyżby był osobą tak „znaną”, że uznano to za zbędne?

  No i dlaczego przed Nyga „brakuje” słowa Probst (wł. Propst) – tj. prepozyt, jak na kolejnym skanie, wskazującego, że mamy do czynienia z duchownym? Nie miałem okazji przeglądać ksiąg z Mysłowic, stąd nie wiem jak wyglądały tam poszczególne wpisy na przestrzeni lat.

  Tak czy inaczej ojcem Błażeja był zmarły nauczyciel z Krasowy.

  Może monografia L. Musioła „Parafia Krasowy. Monografia historyczna miejscowości Krasowy, Kosztowy, Wesoła, Ławki” coś by tutaj rozjaśniła.

  Andrzej

  #28226
  Sławomir Brzoska
  Użytkownik

  Dziękuję! Zajrzę do Ludwika Musioła.
  Pozdrawiam!
  Sławek
  p.s. Drążę ten temat, bo być może ów Błażej to mój przodek, którego poszukuje od tak dawna… Nie znalazłem jednak jego matki w kolejnych zapisach. Może wyszła za mąż ponownie za jakiegoś Brzoskę lub Chroboka i dziecko przyjęło nazwisko po ojczymie?

  #28227
  Sławomir Brzoska
  Użytkownik

  Andrzeju,
  Miałeś rację: w Krasowach nauczycielem był Andrzej Oleś, po nim zaś od 1799 Kaspar Ptaszek. Musioł nie podaje innych szczegółów, nie znalazłem też na razie zgonu Olesia. Niemniej to chyba wystarczające dane by uznać, że ojcem poszukiwanego przeze mnie Błażeja był Andrzej Oleś. Brak wzmianek, by zmarł. Poszukam go jeszcze w księgach ślubów.
  Jeszcze raz dziękuję za pomoc!
  Sławek

  #28229
  Pyjter
  Użytkownik

  Szanowni Panowie , jak zwykle diabeł „ czai sie w szczegółach „ . O ile faktycznie niezwykły jest brak danych o ojcu dziecka ( nawet pomimo jego wyeksponowanej pozycji jako nauczyciel ) , to sam zapis podaje czarno na białym : …vom Nyga dem … getauft .
  Co oczywiście niewiele wnosi jeżeli chodzi o nazwisko owego nauczyciela…

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.