Rodzina Teofila Ociepki.

Strona główna Fora Poszukiwania Rodzina Teofila Ociepki.

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #3483
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Poszukuję informacji o rodzinie Teofila Ociepki – malarza, a zwłaszcza informacji o jego rodzicach.

  Teresa

  #3485
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Mam nadzieje, że myślimy o tym samym Teofilu Ociepce. Malarz z Janowa Teofil Ociepka urodził się 22 kwietnia 1891 roku w Janowie. Jego rodzicami byli Piotr Ocziepka z zawodu górnik oraz Franciszka Ocziepka z domu Schwierczek. Znów zmarł 15 stycznia 1978 roku w Bydgoszczy.

  Swoją drogą był to bardzo ciekawy człowiek. Jeden z najbardziej znanych malarzy naiwnych w Polsce i rozpoznawany w świecie. Zawsze ciekawiła mnie jego twórczość, gdyż jest naprawdę bardzo wyjątkowa i polecam każdemu zapoznać się z jego obrazami. Jeszcze ciekawszy jest jego życiorys, a przede wszystkim to jakimi książkami się interesował. Z resztą cała grupa janowska, której przewodził Teofil Ociepka wykonywała i nadal wykonuje bardzo ciekawy rodzaj malarstwa.

  Myślę, że warto było by prześledzić korzenie Teofila Ociepki, bo jestem ciekaw czy jego przodkowie mieli jakiś wpływ na jego twórczość. Postaram się poszukać jego dalszych przodków.

  #3486
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Dziękuję Krzysiu, tak myślałam, że będziesz wiedział ale nie ma kontaktu przez GTG. Właśnie w tym celu szukałam jego rodziców. Ja mam całą genealogię Ociepków z Parafii Koziegłówki do 1903r. Ociepków jest dużo i emigrowali. Porozmawiamy w poniedziałek na ten temat.
  Dziękuję.

  Teresa Łukasik

  #3487
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Krzysiu gdybyś miał jeszcze ślub Piotra , coś co wskaże jego rodziców. W Koziegłówkach nie ma ślubu Piotra.

  Teresa

  #3489
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Mam nadzieje, że w poniedziałek uda mi się zdobyć ślub rodziców Teofila, a może nawet i śluby jego dziadków o ile takowe zostały zawarte w najbliższej okolicy. Jestem ciekawy czy faktycznie jego rodzina pochodziła z Koziegłówek czy też jest to całkiem inna linia. Zauważyłem, że jest to dość popularne nazwisko, ale największe jego zagęszczenie występuje w naszym województwie. Czy wie Pani może jakie są gniazda rodowe tych nazwisk ?

  #3536
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Tak to Pińczyce, Hucisko w parafii Koziegłówki którą mam rozpracowaną do 1900 roku z nazwiskiem Ociepka. Interesują mnie metryki poza tą parafią jak Sosnowiec, Katowice.

  #3648
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Napisze, co na razie udało mi się ustalić. Rodzicami Teofila byli Piotr Ociepka ur. 10 kwietnia 1865 roku w Janowie i Franciszka Swierczek, która najprawdopodobniej pochodziła spoza parafii Mysłowickiej, bo nie udało mi się natrafić na jakąkolwiek informacje o niej. Rodzicami Piotra Ociepki byli Antoni Ociepka ur. 5 czerwca 1840 roku w Janowie i Julianna Papoń ur. 24 grudnia 1842 w Janowie, ta para ślub wzięła w parafii w Mysłowicach. Ponadto, wiem jeszcze że rodzicami Antoniego Ociepki byli Tomasz Ociepka i Marianna Sieja, niestety z powodu bałaganu w aktach nie udało mi się znaleźć ich aktu ślubu, jednak będę szukał dalej.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 9 years, 2 months temu przez Krzysztof Bulla.
  #3650
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Dziękuję za wiadomości ale na ten moment nie mam połączenia z moimi Ociepkami.

  #3718
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Podaje kolejne informacje, które udało mi się uzyskać. Tomasz Ociepka i Marianna Sieja, wzięli ślub w 1826 roku w Mysłowicach. Oboje byli z Janowa. Niestety, w akcie ślubu nie ma podanego ani wieku młodej pary, ani ich rodziców. Pozostaje się więc domyślać, że Tomasz Ociepka urodził się około 1800 roku w Janowie. I to pojawia się problem, bo na 1800 roku kończą się księgi metrykalne w AP Katowice. Jedyne, co udało mi się odnaleźć to akt urodzenia Agnieszki Ociepki w 1802 roku. Była ona córką Chałupnika Ignacego Ociepki i Anny Mankowny. Nie znalazłem, już więcej dzieci tej pary, więc podejrzewam że Agnieszka była ich ostatnią córką. W związku z tym ich synem mógł być także Tomasz Ociepka. Gdyby faktycznie urodził się około 1795 roku to pasowało by to tego ślubu w 1826 roku. Jednak jak już wspominałem ksiąg z tego okresu w AP Katowice nie ma. Jedyne miejsce, gdzie można by sprawdzić dalsze informacje to AA Katowice.

  Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się to, że rodzina Ociepków skądś przyjechała, gdyż na początku XIX wieku żyje chyba tylko jedna rodzina Ociepków, czyli właśnie rodzina Ignacego Ociepki i Anny.

  Jednakże podczas przeszukiwania ksiąg natknąłem się też na pewną ciekawostkę, która trochę skomplikowała całą sprawę. Otóż okazało się, że w 1822 roku prebendarzem w parafii mysłowickiej był ksiądz Jan Ociepka. Jego krótki biogram znalazłem na stronie parafii mysłowickiej link tutaj: . Zgodnie z tym co tam jest napisane, to ten ksiądz miał się urodzić 11 lipca 1773 roku w Roździeniu. Bardzo prawdopodobne, że mógł to być brat Ignacego Ociepki, gdyż żyją w tym samym czasie. Jednak przeglądając księgi z parafii mysłowickiej nie natknąłem się ani razu na kogoś o nazwisku Ociepka, który pochodziłby z Roździenia, dlatego zastanawia mnie czy nie doszło tu do jakieś pomyłki.

  Oczywiście, mogłem coś gdzieś przeoczyć. Żeby mieć absolutną pewność to należało by przejrzeć wszystkie księgi kartka po kartce, ale obecnie nie jestem w stanie tego zrobić, ze względu na zbyt małą ilość wolnego czasu.

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.