Rosalie Rurainski z Miasteczka Śląskiego

Strona główna Fora Poszukiwania Rosalie Rurainski z Miasteczka Śląskiego

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #16310
  Andrzej Szewczyk
  Użytkownik

  Witam serdecznie!
  To mój pierwszy wpis na tym forum chociaż genealogią mojej rodziny zajmuję się już ponad 2 lata. Co nieco udało mi się już znaleźć – również dzięki Waszej stronie ale często napotykam na przeszkody, które zatrzymują moje poszukiwania. I tak jest w tym przypadku.
  Moja Babcia ze strony Mamy wywodzi się z Miasteczka Śląskiego. Dzięki Familysearch oraz innym stronom sporo gałęzi rodzinnych zidentyfikowałem – ale tu mam problem.
  Otóż 6.10.1895r w Miasteczku Śląskim pobrali się Blasius Lapok i Rosalie Rurainski. Dane z Geneteki.
  Łapoków już mam opanowanych (właśnie moja Babcia była z domu Łapok). Ale z Rurańskimi jest problem. Nazwisko w okolicznych parafiach występuje często i w różnych odmianach pisowni jednak nigdzie nie znalazłem Rosalii Rurainskiej. W metrykach urodzeń w Miasteczku – nie znalazłem. W Żyglinie też nie. Najprawdopodobniej rodzina Rurainskich przycięgnęła skądś do Miasteczka Śl.
  Wpis w Genetece zawiera rodziców Rosalii – Valentin i Josefa Olszok. Znalazłem tylko jednego Valentina Rurainskiego – w parafii Gliwice Łabędy – ur.10.04.1846.
  Ale czy to faktycznie ten?
  Niestety nigdzie nie ma cyfrowej wersji metryki ślubu z 1895r. W Genetece wpis indeksu został dodany przez GTG_Silius_Radicum.
  I stąd moja prośba: Czy ktoś mógłby mi udostępnić scan tego aktu ślubu z 6.10.1895r w Miasteczku Śl. Albo chociaż informację o miejscu i dacie urodzenia Rosalii Rurainskiej – może na tej podstawie ustalę gdzie mam skierować dalsze poszukiwania. Samej Rosalii, jej ojca Valentina i dalszych przodków z tej linii.
  Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

  • Ten temat został zmodyfikowany 5 years, 3 months temu przez Andrzej Szewczyk.

  Andrzej Szewczyk - Tarnowskie Góry

  #16312
  Mirosław Mitrenga
  Administrator

  Dzień dobry,

  proszę podpisywać się prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Rosalie Rurainski urodziła się 13.03.1873 r. w Siemianowicach, tam też zmarli oboje jej rodzice.

  pozdrawiam
  MM

  #16313
  Andrzej Szewczyk
  Użytkownik

  Dziękuję!
  Już mam akt urodzenia! Nigdy bym nie szukał w tym kierunku. Nic nie wskazywało mi na Siemianowice. Ale widocznie do kopalnii Bibiela ściągali ludzie z całego Śląska . I pewnie nie tylko.
  jestem pewien że moi Przodkowie jeszcze mnie nie raz zaskoczą.
  Podpis już zmieniłem – przepraszam, nie zauważyłem tej opcji że można zmienić podpis z loginu na nazwisko.
  Jeszcze raz dziękuję!

  Andrzej Szewczyk - Tarnowskie Góry

  #16314
  Krzysztof Szyga
  Użytkownik

  Szczynś Boże!
  Rurańskich jest więcej w Michałkowicach/Siemianowicach. Jan Rurański (prawdopodobnie bratanek Rosalii) to zmarły powstaniec śląski z 1921.

  http://www.polskie-cmentarze.com/siemianowice/grobonet/start.php?id=detale&idg=11128&inni=0&cinki=3

  Pozdrawiam i życzę szczęścia w poszukiwaniach.

  #16381
  Andrzej Szewczyk
  Użytkownik

  Dziękuję za sugestie!
  Przekopałem się przez dostępne metryki z Siemianowic i Michałkowic – niestety nie znalazłem wiele więcej. okazało się że Rosalia miała jeszcze starsze rodzeństwo – Franza i Philippine. Niestety oboje zmarli we wrześniu 1870r. Mały Franz w wieku 2 a Filipina w wieku 7 lat. Wszystko wskazuje mi że Valentin Rurainski i Josepha Olszok nie pochodzili z Siemianowic. W tym samym okresie w Siemianowicach rodzą się jeszcze dzieci Johanna i Jacoba. jeden z Siemianowic a drugi z Kolonii Wanda.
  Co do Jana Rurańskiego – Powstańca – z zainteresowaniem poczytałem na ten temat i znalazłem spis poległych. Jan mieszkał w Hucie Laura. Mógł być krewnym „mojej” Rosalii ale trzeba byłoby znaleźć jakiś dodatkowych krewnych. Kto wie może się uda 🙂
  Gdyby ktoś w trakcie swoich poszukiwań natknął by się na Valentina Rurainskiego – w granicach 1840-1900 byłbym wdzięczny za informację! Ślub, chrzest, urodzenie dzieci, zgon – wszystko ma dla mnie wartość.
  Dziękuję! I pozdrawiam!

  Andrzej Szewczyk - Tarnowskie Góry

  #16387
  Waldek Szuba
  Użytkownik

  Andrzej

  Szukałeś już w Starych Tarnowicach ? Jest tam dosyć dużo Rurańskich.

  Waldek

  #16388
  Andrzej Szewczyk
  Użytkownik

  Szukałem ale tylko do 1867. We wcześniejsze lata nie zaglądałem gdyż wtedy szukałem jeszcze Rosalii. Tak mi się ładnie układało że Valentin urodził się w Gliwicach potem ożenił się w Sarych Tarnowicach (Piaseczna – tam są Rurańscy), a potem przenieśli się do Miasteczka Śląskiego. Niestety przypuszczenia wxięły w łeb gdy pojawiły się Siemianowice. Ale faktycznie sam Valentin może być z Piasecznej.
  Dziękuję za sugestię! Wrócę tam i poszukam. Potem mam w planach jeszcze Lubliniec. Tam Rurańscy są w Posmyku-Kokotku.

  Andrzej Szewczyk - Tarnowskie Góry

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.