Sokołowski, Brzoska

Strona główna Fora Poszukiwania Sokołowski, Brzoska

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #7241
  Penelopa
  Użytkownik

  Poszukuję informacji o rodzinach Sokołowskich i Brzoska. Moja prababka Klara, Maria Sokołowska urodziła się 5.8.1894 r. w Mysłowicach. Wiem że miała siostrę Martę, Klarę sokołowską, która urodziła się 7.8.1901 r. w Bytomiu. Ich rodzice to Franciszek Sokołowski i Maria Brzoska. Obie siostry Sokołowskie wyszły za mąż za braci o nazwisku Ociepka z Lipin (lub Chropaczowa), gdzie przez kilka lat mieszkała ze swoim mężem Janem Józefem Ociepka. Pod koniec życia moja prababka mieszkała w Chorzowie. Zmarła w 28.2.1972 r. w Bytomiu. Pochowana została w Chorzowie. Jej siostra zmarła w 30.1.1961 r. i pochowana została w Lipinach. Wiem, że moja prababka miała więcej rodzeństwa ale brak jest jakichkolwiek informacji.

  #7242
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Chcąc dowiedzieć się więcej o rodzinie prababki należy prześledzić metryki urodzenia, ślubów, zgonów w parafiach w których przypuszczalnie mieszkali rodzice. W metrykach tych są podane konkretne fakty dotyczące miejsca urodzenia, ślubu czy też zgonu. Podany jest też wiek osoby i dane o rodzicach. W/w akty zgonu powinny się znajdować w USC tych miejscowości gdzie nastąpił zgon. Można poprosić o kserokopie tych metryk.
  Nazwisko Sokołowski, Ociepka występuje też w par. Koziegłówki. Na przełomie XX wieku była duża migracja za chlebem z okolic tej parafii na Śląsk.

  Pozdrawiam
  Teresa Łukasik

  ps. Na forach genealogicznych jest taka cicha umowa, że podpisujemy posty.

  #7243
  Penelopa
  Użytkownik

  Dziękuję bardzo za podpowiedź. Przeglądałam księgę urodzeń Mysłowic nawet kilka lat przed i po urodzeniu się mojej prababki i księgę urodzeń jej siostry w Bytomiu i nie znalazłam nic, co dałoby się powiązać. W aktach urodzeń wymieni są rodzice, czyli Franciszek Sokołowski i Maria Brzoska ale brak jest informacji o miejscu ich pochodzenia. W akcie zgonu mojej prababki też nie ma informacji, które mogłyby być jakimś punktem zaczepienia. Niestety nie wiadomo gdzie i kiedy zmarł Franciszek.
  Penelopa.

  #7244
  Mirosław Mitrenga
  Administrator

  Proszę się podpisywać imieniem i nazwiskiem

  Pozdrawiam
  Mirosław Mitrenga

  #7289
  Jakub Kania
  Użytkownik

  Czy interesują Panią dane dotyczące Marty Ociepka (Sokołowskiej)?
  Mógłbym przy okazji sprawdzić w Lipinach.
  ks. Jakub Kania

  #7291
  Penelopa
  Użytkownik

  Witam. Jeśli nie byłby to kłopot, byłabym bardzo wdzięczna. Marta Sokołowska brała ślub z Augustem Ociepką 5.11.1929 r. w Lipinach. Klara Sokołowska brała ślub z Janem Ociepką w 1915 r. (niestety nie znam dokładnej daty). Były córkami Franciszka Sokołowskiego i Marii Brzoski. Aby ruszyć dalej z genealogią tej gałęzi mojej rodziny poszukuję informacji o miejscu pochodzenia rodziców Marty i Klary. Moja mama była kiedyś w parafii w Lipinach i chyba tam już nie ma ksiąg z tego okresu, ale może Ksiądz będzie miał więcej szczęścia.
  Pozdrawiam. Anna Ługiewicz.

  #7292
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Mam również problem z Sokołowskimi – rejon podobny. MOja pra-prababcia Marianna Sokołowska urodziła się w 1843 w Wirku (Antonienhutte). Wyszła za mąz za Mikołaja Szkowron – rok i miejsce nieznane – i zamieszkali w Lipinach. Ostatnio przeszukując indeks małżeństwa w Neudorf (Nowa Wieś, obecnie nie istenieje, ale był to również Wirek) znalazłam w 1886 ślub Vincenta Sokołowski. Mógłby być kolejnym pokoleniem mojej Marianny i poprzednim pokoleniem Pani Sokołowkisch. Przeszukam więc Neudorf w najbliższym czasie (poniedziałek?) pod kątem Sokołowskich i dam znać.
  Jeżeli chodzi o parafię – to przychodzi na myśl parafia Kochłowice. Jeszcze w jakiejś innej możnaby szukać? Mamy sfotografowane księgi ślubów 1800-1820 i 1830-1874. Kiedyś już szukałam i nie znalazłam ślubu praprapradziadków Sokołowskich. Może spróbuję jeszcze raz. Niestety poza ślubami w AP nic nie ma. Ale dojrzewam do wizyty w AA, więc myślę, że zlecę kwerendę dotyczącą róniweż Sokołowskiej.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #7294
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  W moim zainteresowaniu jest ród Ociepka. Gdy będzie Pani miała informacje dotyczące rodziców Augustyna i Jana Ociepka to może uda się połączyć z moimi Ociepkami którzy wywodzą się z okolic Siewierza. Część tej rodziny migrowała na Śląsk za pracą.

  Pozdrawiam

  Teresa Łukasik

  #7304
  Penelopa
  Użytkownik
   Witam. Mam obenie zepsuty mój komputer i korzystam z tableta. Mam dość dużą bazę danych o różnych rodzinach o nazwisku Ociepka z Górnego Śląska w swoim komputerze. Jest tam też trochę Sokołowskich. Proszę napisać o jaką parę chodzi to spawdzę czy coś mam. W pszyszłym tygodniu będę mogła sprawdzić.
   Anna
  #15823
  Penelopa
  Użytkownik

  Witam! Co do nazwiska Sokołowski widziałam w księgach metrykalnych Bytomia i Mysłowicach. Niestety nie łączyło się z moimi Sokołowskimi.
  Anna Ługiewicz

  #15826
  Sławomir Brzoska
  Użytkownik

  Dobry wieczór! Przeszukuję księgi w poszukiwaniu swojej gałęzi „Brzoska” i być może chodzi o Mariannę Brzoska ur. w styczniu 1856 (Brzezinka). Jej rodzicami byli Franz Brzoska (ur. ok. 1809, zm. 16.05.1861 Mysłowice), Josepha Knapik (Knopik? ur. ok. 1817, drugi mąż Albert Kapuściok, wdowiec 46 l., ślub 20.06.1862 Brzezinka).
  wynikałoby z tego jednak, że Maria była po „czterdziestce”, kiedy urodziła się Pani prababka. Przesyłam więc też (może się przydać) listę rodzeństwa wyżej wymienionej Marii Brzoska. Moze któryś z jej braci był ojcem Pani praprababki:
  Anna Brzoska ur. 20.07.1840, zm. 3.02.1843 (Brzezinka)
  Stephan Brzoska ur.26.12.1842, zm. 20.01.1844 (Brzezinka)
  Josef Brzoska ur. 8.03.1845 (Brzezinka)
  Anton Brzoska ur. 12.05.1847 (Brzezinka), żona Franciszka Kapuściok ur. ok. 1855 (syn Johann Blazeus Brzoska ur. 3.02.1874, zm. 20.02.1874, Brzezinka)
  Peter Brzoska ur. 6.10.1849 (Brzezinka)
  Jakub ur. 26.04.1852 (Brzezinka)
  Sophia Brzoska ur. 8.05.1859 (Brzezinka)
  Pozdrawiam,
  Sławomir Brzoska

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.