Sylwester

Strona główna Fora Historia Sylwester

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Autor
  Wpisy
 • #3780
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Sylwestrowa noc.
  W chwili zadumy nad mijającym rokiem, rozmyślań co się wydarzyło bo przecież Sylwester to czas w którym powinniśmy oddać się refleksji. Wspominając tak w gronie rodzinnym miniony rok i czas , chwile pełne radości a i też smutku po utracie bliskich przyszła pora na ciekawe, zabawne zdarzenia, sytuacje z życia.
  Tym razem opowiem o Sylwestrze z przełomu 1975/1976 roku. Mój przyszły mąż zaprosił mnie na Sylwestra do jego rodzinnej miejscowości. Na wsiach Sylwestry odbywały się w remizach, szkołach. Organizatorzy oferowali tylko stolik i orkiestrę. Przy stoliku zasiadaliśmy z rodzeństwem męża i znajomymi. Każdy przyniósł coś do zjedzenia i alkohol. Była świetna atmosfera, mnóstwo żartów, radości, wspólnej zabawy. Nie ubłaganie zbliżała się północ, światło przygasło, z zaułku sali wyszedł „Stary Rok” – staruszek zgarbiony, pod laską z dużym workiem na plecach. W worku tym znajdował się dorobek jego życia…., mówił o zdarzeniach mijającego roku tych złych i tych dobrych. Na horyzoncie błyszczała bladym światłem gwiazdka. „Staruszek Rok” żegnał się ze wszystkimi biesiadnikami oznajmiając, że musi ustąpić miejsca „Nowemu Roku”. Wybiła północ i w tym momencie zaświeciła blaskiem jasności gwiazdka na horyzoncie i rozległ się śpiew kolędy „Nowy Rok bieży….” wszedł na salę młodzieniec „Nowy Rok” niosąc przesłanie i życzenia na nadchodzący rok. W blasku zapalonych zimnych ogni śpiewamy Sto lat, składamy sobie życzenia.
  Był to niezapomniany Sylwester do dziś, który nie powtórzył się przez prawie 40 lat. Bywałam na różnych Sylwestrach, tych w mieście i na wsi w różnych rejonach Polski ale nigdzie nie spotkałam się z taką atmosferą gościnności, pielęgnowania tradycji. Muszę dodać, że chociaż pochodzimy z mężem z dwóch sąsiednich miejscowości a jak inne są tam zwyczaje obce dla mojej miejscowości. Kolęda „Nowy Rok bieży…” też jest nie znaną kolędą na Śląsku ani w innych rejonach Polski.

  Serdeczne życzenia zdrowia,wytrwałości w poszukiwaniach,sukcesów w odkrywaniu nieznanych dziejów i przodków, szczęśliwych podróży do miejsc z przeszłość i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2015.

  Teresa

  • Ten temat został zmodyfikowany 7 years, 4 months temu przez Teresa Łukasik.
  • Ten temat został zmodyfikowany 5 years, 1 month temu przez Krzysztof Bulla.
Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.