W Michałkowicach

Strona główna Fora Poszukiwania W Michałkowicach

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #16413
  Anonim
  Nieaktywne

  Czy wie ktoś, jak nazywa się dziś ulica w Michałkowicach, ktora w czasie wojny miała nazwę Stadionweg (ulica stadionowa) ? Była tam restauracja, kąpielisko i pewnie też jakiś stadion, albo przynajmniej boisko.

  pzdr. Stefan

  #16414
  andi68
  Użytkownik

  Myślę że miejsce o które Pan pyta to Park Ludowy w Michałkowicach. Ulicy Stadionweg może już nie być ponieważ park ten został zniszczony przez szkody górnicze w latach 70-tych XX w. Dzisiaj na mapach google widnieje podpis „Park Ludowy (rewitalizacja)” ponieważ czynione są próby uporządkowania tego miejsca. Miejsce ciekawe z wychodniami skał wapiennych to teren po dawnym kamieniołomie.

  #16415
  Anonim
  Nieaktywne

  Dzięki, to będzie to miejsce. Znalazłem w necie parę straszych i aktualnych zdjęć tej okolicy. Dziś prawie nie ma śladu po obiektach widocznych na starych fotkach. Nawet z satelity nic nie można rozpoznać. Dziwne tylko, że ani baseny ani inne zabudowania nie są zaznaczone na dosyć dokładnych mapach topograficznych z okresu wojny. Według tego, co wyczytałem, cały ośrodek sportowo-wypoczynkowy oddano do użytku w roku 1935, a na uaktualnionej mapie z roku 1943 nie ma tam nic.
  Czy istnieje może jakiś powojenny plan Siemianowic sprzed roku 1970 ? Skoro objekt funkcjonował jeszcze wiele lat po wojnie, to może tam będzie coś widać ?

  pzdr. Stefan

  #16416
  andi68
  Użytkownik

  Znalazłem mapy topo z lat 50-tych ale trzeba mieć cierpliwość bo bardzo długo się otwierają Współrzędne N: 50°19’00” E: 19°59’45”

  #16417
  andi68
  Użytkownik
  #16418
  Anonim
  Nieaktywne

  Dziękuję za link do mapki. Widać tam dwa baseny, ale boiska / stadionu juz wtedy chyba nie było. Oby udało się w ramach tej rewitalizacji zrobić przynajmniej fajny park.
  pzdr. Stefan

  #16420
  Krzysztof Szyga
  Użytkownik

  Cześć!
  Mieszkam w Michałkowicach. Teren, o którym mowa kwitł jeszcze w latach 70-tych XX wieku. Był tam basen ze skocznią 2 piętrową (wcześniej 3 piętro zdemontowano z powodu wypadku), z brodzikiem dla dzieci. Jeszcze w 1977 basen funkcjonował. Podupadł, gdy kopalnię „Michał” połączono z kopalnią „Siemianowice”.Było obok boisko, tor saneczkowy, strzelnica, tereny spacerowe. Wszyscy do dziś nazywają to „Sztadionym”.
  Całość wybudowano w latach 30-tych XX-wieku przez ówczesnego naczelnika Michałkowic – Fojkisa.
  Droga „Stadionweg” prowadziła też do kolonii „Maroko” – też wtedy wybudowanej.
  Z ciekawością poznam te zdjęcia (priv: krzysztofszyga@gmail.com). Bardzo by było miło, gdybyś sie zgodził zamieścić je na naszym profilu:
  https://www.facebook.com/Michalkowice/

  Serdecznie pozdrawiam 🙂

  #16421
  andi68
  Użytkownik

  Stadion na tej mapie http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=69290 N: 50°19’1” E: 18°59’53” jest zaznaczony na północ od ulicy Maciejkowickiej. Na zdjęciach satelitarnych można jeszcze rozpoznać to miejsce w postaci mało zakrzewionego owalnego terenu. Kilka zdjęć parku jest w artykule DZ na http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/siemianowice-slaskie/a/budzet-obywatelski-2018-siemianowice-slaskie-czy-michalkowicki-park-ludowy-odzyska-blask,12248713/ Pozdrawiam Andrzej

  #16422
  Anonim
  Nieaktywne

  Nie mam niestety żadnych własnych zdjęć. Po informacji, że chodzi o Park Ludowy googlowałem trochę i wylądowałem m.in. na stronie Dziennika Zachodniego pod adresem podanym w poprzednim poście. Tam właśnie jest trochę starych widoczków, o których pisałem.
  Moja mama kiedyś wspominała, że w czasie wojny spędziła któreś wakacje letnie przy nalewaniu piwa do kufli w „restauracji na sztadionie” w Michałkowicach (chociaż żadnego stadionu nie widziała, bo restauracja miała być bezpośrednio obok basenu). Ponieważ na aktualnych planach Michałkowic nie znalazłem w centrum żadnych objektów sportowych, dlatego pytałem ..
  Jeszcze raz dzięki za pomoc w wyjaśnieniu.
  pzdr. Stefan

  #16424
  Krzysztof Szyga
  Użytkownik

  Zdjęcie
  http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/siemianowice-slaskie/g/budzet-obywatelski-2018-siemianowice-slaskie-czy-michalkowicki-park-ludowy-odzyska-blask,12248713,24577849/
  jest ciekawe historycznie. To prawdopodobnie dzień otwarcia obiektu.
  Na pierwszym planie stoi naczelnik gminy Michałkowice Walenty Fojkis z rodziną.
  Z tyłu kamieniołomy (wydobycie wapienia). Po latach ten teren jest niższy niż niecka basenu. Wydobycie skał i szkody górnicze zrobiły swoje…
  Na horyzoncie, w prawym górnym rogu osiedle dla bezrobotnych – Maroko.
  Pozdrawiam
  Krzysztof

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.