Widuch

Strona główna Fora Poszukiwania Widuch

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Autor
  Wpisy
 • #16590
  Andrzej
  Użytkownik

  Dzień dobry,

  takie sobie zestawienie: 1532 osoby w różnych drzewach o nazwisku Widuch. Drzewa z Bujakowa, Łazisk, Mikołowa, Piotrowic, Przyszowic. Gromadzone dane były przez 10 lat. Na pewno pojawią się inne, bo nie uda się wszystkich połączyć ze sobą. To rodowe nazwisko mojej żony Sonia Mieńko.

  Nazwisko spotykane w Piotrkowie Trybunalskim od XVII wieku. W Świętokrzyskim jak na ziemi siewierskiej też był Widuch w XVIII wieku.

  Na Górnym Śląsku najwcześniejsze drzewo z Piotrowic tworzy się na przełomie XVII-XVIII wieku. Drzewo z Przyszowic na początku XVIII, a potem z niego wywodzące drzewo z Bujakowa tworzy się w połowie XVIII. Inne tak jak Mikołów, czy ślady Łagiewnikach, Załężu czy Szarleju będą miały związek z którymś drzew już wspomnianych. 🕵️‍♂️

  Wszystko to ma związek z zachowaniem ksiąg metrykalnych. Tam gdzie są źródła można grzebać i przodków wyciągać. Gdzie nie ma pozostaje badać inny teren, lub robić zestawienia i poszukiwać metryk osób o nazwisku Widuch aby baza się powiększała.

  A może Ty masz w rodzinie osoby o nazwisku Widuch i nie znasz pochodzenia tej osoby. Możesz podzielić się tymi informacjami ze mną. Na pewno zbadam je w sposób bardzo rzetelny.

  PS> Ostatnio dostałem od Renata Messel mejla z forum na stronach niemieckich poszukiwań. Poszukują zgonu Pawła Brzozy, który to w dalszym opisie jest powiązany z Józefem Widuch poprzez jego córkę Elżbietę. W niedzielę, kiedy to czytałem nie wiedziałem nic, a translator jeszcze tak to tłumaczy, iż nic z tego nie wiedziałem. Dzisiaj to wiem więcej, ba nawet wiem kim był maż Elżbiety Brzoza – Józef Widuch był był synem Lorenza Widucha ze Bujakowa. Lorenz był Sołtysem Katowic w latach 30 ubiegłego wieku. Nad każdym tematem trzeba dłużej posiedzieć, bo osób i innych nazwisk jest tak dużo, że łatwo powiedzieć iż to nie jest ta rodzina. Jednak nie mam kontaktu (z tą rodziną Widuch). Na razie mam ją na papierze, a akt Józefa dostałem dzięki uprzejmości USC Katowice w roku 2015. No, to teraz wiem więcej o żonie Józefa.

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.