Widuch

Strona główna Fora Poszukiwania Widuch

 • This topic has 39 odpowiedzi, 8 głosów, and was last updated 1 month temu by Dakim.
Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 40)
 • Autor
  Wpisy
 • #16590
  Andrzej
  Użytkownik

  Dzień dobry,

  takie sobie zestawienie: 1532 osoby w różnych drzewach o nazwisku Widuch. Drzewa z Bujakowa, Łazisk, Mikołowa, Piotrowic, Przyszowic. Gromadzone dane były przez 10 lat. Na pewno pojawią się inne, bo nie uda się wszystkich połączyć ze sobą. To rodowe nazwisko mojej żony Sonia Mieńko.

  Nazwisko spotykane w Piotrkowie Trybunalskim od XVII wieku. W Świętokrzyskim jak na ziemi siewierskiej też był Widuch w XVIII wieku.

  Na Górnym Śląsku najwcześniejsze drzewo z Piotrowic tworzy się na przełomie XVII-XVIII wieku. Drzewo z Przyszowic na początku XVIII, a potem z niego wywodzące drzewo z Bujakowa tworzy się w połowie XVIII. Inne tak jak Mikołów, czy ślady Łagiewnikach, Załężu czy Szarleju będą miały związek z którymś drzew już wspomnianych. ?️‍♂️

  Wszystko to ma związek z zachowaniem ksiąg metrykalnych. Tam gdzie są źródła można grzebać i przodków wyciągać. Gdzie nie ma pozostaje badać inny teren, lub robić zestawienia i poszukiwać metryk osób o nazwisku Widuch aby baza się powiększała.

  A może Ty masz w rodzinie osoby o nazwisku Widuch i nie znasz pochodzenia tej osoby. Możesz podzielić się tymi informacjami ze mną. Na pewno zbadam je w sposób bardzo rzetelny.

  PS> Ostatnio dostałem od Renata Messel mejla z forum na stronach niemieckich poszukiwań. Poszukują zgonu Pawła Brzozy, który to w dalszym opisie jest powiązany z Józefem Widuch poprzez jego córkę Elżbietę. W niedzielę, kiedy to czytałem nie wiedziałem nic, a translator jeszcze tak to tłumaczy, iż nic z tego nie wiedziałem. Dzisiaj to wiem więcej, ba nawet wiem kim był maż Elżbiety Brzoza – Józef Widuch był był synem Lorenza Widucha ze Bujakowa. Lorenz był Sołtysem Katowic w latach 30 ubiegłego wieku. Nad każdym tematem trzeba dłużej posiedzieć, bo osób i innych nazwisk jest tak dużo, że łatwo powiedzieć iż to nie jest ta rodzina. Jednak nie mam kontaktu (z tą rodziną Widuch). Na razie mam ją na papierze, a akt Józefa dostałem dzięki uprzejmości USC Katowice w roku 2015. No, to teraz wiem więcej o żonie Józefa.

  #26189
  AleksandraCm
  Użytkownik

  Proszę o kontakt tej sprawie. W mojej rodzinie jest nazwisko Widuch, oraz Skowronek i Marek. Współautor książki o historii Bujakowa jest kuzynem mojej mamy. Pozdrawiam.

  #26202
  Gabriela z d. Marek
  Użytkownik

  W sprawie nazwiska Marek proszę o kontakt mailowy : salwierak.g@gmail.com

  Mam przodków Marków.

  Pozdrawiam
  Gabrysia

  #28157
  zygmunt
  Użytkownik

  Dzień dobry,

  Jestem nowy na stronie GTG, a i też stosunkowo niedawno „wsiąkłem” w tworzenie własnego drzewa genealogicznego. Prowadzę je na Familysearch i tam, owszem, wśród moich przodków z Piotrowic występują osoby o nazwisku Widuch. Najstarszym przodkiem, którego udało mi się włączyć do drzewa jest Andres Widuch (1775-1836), FS GC95-S74, żonaty z Marianną Czycz. Byłbym bardzo wdzięczny za informacje na temat jego przodków.

  Pozdrawiam,

  Zygmunt

  #28166
  Alwexis
  Użytkownik

  Witam

  Tu na stronie mamy parafię Mikołów od roku 1820, wczesniejsze ksiegi sa jedynie w AAD Katowice, pewnie szuka Pan slubu i dalszych przodkow wiec bedzie potrzebna kwerenda.

  Pozdrawiam

  Alek

  #28168
  zygmunt
  Użytkownik

  Dzień dobry,

  Oczywiście, wiem, że czeka mnie kwerenda w AAD a pewnie nawet wiele kwerend, gdyż moi przodkowie w większości w XX i XIX w mieszkali w ziemi pszczyńskiej. Skoro Pan jednak wie, że dla nazwiska Widuch „najwcześniejsze drzewo z Piotrowic tworzy się na przełomie XVII-XVIII wieku”, a Andres Widuch umarł w Piotrowicach w 1836 roku w wieku 61 lat, to może Pan ma wiadomości, które pomogłyby mi zidentyfikować jego piotrowickich przodków.

  Pozdrawiam,

  Zygmunt

  #28182
  AleksandraCm
  Użytkownik

  Czy w Pana rodzinie jest Rudolf Widuch z Bujakowa? Mój dziadek wspomina go w jednym listów pisanych do domu w latach 1942-43.
  Pozdrawiam.

  #28183
  Andrzej
  Użytkownik

  Pani Aleksandro,

  w mojej rodzinie jest Rudolf Widuch.

  Pozdrawiam
  Andrzej

  #28184
  Andrzej
  Użytkownik

  Panie Zygmuncie,

  z moich zapisków nie potwierdzonych, bo nie robiłem kwerendy mikołowskich Widuchów możliwe że Pana przodek Andreas jest synem Adalberta i Anny. Taki wniosek można wyciągnąć po zgonie w 1820 r.
  Parafia Mikołów str. 61 (kiedyś taka była). Nie wiem jak teraz. Jaki to byłby skan. Paginacje też tam są różne.
  Ale co do samego zgonu. W tym roku umiera Adalbert Widuch, pozostawia po sobie zonę Annę i dzieci. Ja naliczyłem ich 8.
  W parafii Mikołów są luki w rocznikach. Musiałby Pan się zorientować jakie lata są i czego się spodziewać. Może akurat Pan trafi na swojego.

  Pozdrawiam
  Andrzej

  #28185
  zygmunt
  Użytkownik

  Pani Aleksandro,

  W mojej rodzinie najmłodszym przodkiem o nazwisku Widuch był Martin, który umarł w Piotrowicach w 1773 roku. Nie znalazłem w księgach jego męskich potomków, którzy dożyliby do wieku dorosłego.
  Ojcem jego był Andres Widuch. W moim drzewie, dostępnym na Familysearch ma on ID GC95-S74. Zidentyfikowałem jego dzieci, ale dalszych jego potomków już nie.
  W związku z tym nie jestem w stanie powiedzieć, czy Rudolf Widuch o którym Pani pisze, należy do jego potomków.

  Pozdrawiam,

  Zygmunt

  #28186
  Alwexis
  Użytkownik

  Panie Zygmuncie,

  Wspomnialem o kwerendzie nie bez przyczyny. Jesli w AAD znalazlby Pan nawet slub Andreasa to mala szansa ze beda tam pomocne informacje poza jego wiekiem (w tych czasach rzadko notowano imie ojca), dlatego trzeba znalezc jego akt urodzenia. I potem tak samo, slub rodzica i znow jego akt urodzenia.

  Wszystko wymaga kwerendy w ksiegach Mikolowskich z AAD.

  Zycze powodzenia!

  Alek

  #28187
  zygmunt
  Użytkownik

  Panie Andrzeju,

  Dziękuję za sugestię.
  W swoim drzewie nawet jakiś czas temu połączyłem wstępnie Alberta z Andreasem, ale wg ich aktów zgonów Andreas miałby urodzić się w 1775 a Albert w 1764. W akcie zgonu Alberta jako dziecko występuje też Andreas. Realna relacja ojciec-dziecko w tym przypadku zakładałaby, że w akcie zgonu Alberta popełniono pomyłkę….
  Co do źródeł – w moim drzewie, dostępnym na na Familysearch, dla poszczególnych osób są powprowadzane linki do źródeł ze stron siliusradicum czy archiwów. „Mój „Andres Widuch”, dla ułatwienia wyszukania, ma ID GC95-S74. A może na tej stronie zrobić utrzymywane grupowo drzewo Widuchów? Drzewo moich przodków Mikoszów jest tak utrzymywane i to się naprawdę sprawdza. Tyle, że chyba na razie nie mamy zidentyfikowanego wspólnego przodka ….

  Pozdrawiam,

  Zygmunt

  #28188
  Andrzej
  Użytkownik

  Panie Zygmuncie,

  a może przy Andreasie popełniono (błąd- jak pan pisze). Trzeba zbierać informacje i je zestawiać. Nie ma i nie będzie nigdy to jednoznaczne, w latach itp. To nie matematyka. Najważniejsze, że przy zgonie Wojciecha podano spadkobierców. Przypuszczam, że podano tam dzieci (jego).
  Pomiędzy Zofią a Andrzejem jest 6 lat różnicy według ich zgonów… A może było całkiem inaczej Może byli równolatkami? Tak można naciągać wiek każdego z poszukiwanych, ale na tym to nie polega.
  Kwerenda swoją drogą, ale w kurii ą materiały zdigitalizowane z parafii Mikołów. Można je samemu przeglądać, zapisywać, a znaleziony zapis o swoich przodkach można zamówić i zapłacić.
  W swoich zapiskach mam zapisane, że Andrzej jest z rocznika około 1780, ślub około 1802. Ale to jest tak jak pisałem „wszystko około”. Obliczone na podstawie różnych metryk, przypuszczeń itp.
  Nie wiem czy zwrócił Pan uwagę na zgon w 1832 roku w Piotrowicach, pisze, że zmarła Hanka Widuch, wdowa. Hanna, to może być równie dobrze jak Anna itp. Dzieci podano, ale ino jako ilość, a nie z imienia… Jest tego 6 sztuk (dzieci).
  Nie będzie miał Pan ciągłości całej rodziny. Z duplikatów wywnioskuje Pan prędzej czy później to samo co ja. Kwerendy też nie odpowiedzą na Pana wszystkie pytania. Dochodzi migracja Widuchów w obrębie parafii jak i poza nią w rejony przemysłowe, a może i poza granicę państwa.
  Ale jak to jest na początku wszystko jest ciekawe, ważne, ale trzeba zrobić tak, aby było wiadomo co możemy zrobić sami, czyli czy jest okres z tego okresu co szukamy Widuchów.

  Andrzej.

  #28189
  zygmunt
  Użytkownik

  Panie Andrzeju,

  Próbujemy z akt wycisnąć tyle, ile się da…
  A jam mam do Pana pytanie. Skoro pan znalazł ponad 1000 Widuchów, czy Pan analizował ich stosunki rodzinne np. w Mikołowie? Bo ja, przyznaję się, głównie zapisuję swoich własnych przodków, staram się znaleźć ich wszystkie dzieci, ale do wnuków na ogół już nie sięgam. No chyba, że mamy do czynienia z poindeksowaną bazą jak w familysearch, gdzie istnieją podpowiedzi. Tam za to trzeba mocno dbać o to, by zapisy osób o tych samych imionach i nazwiskach nie sprowadziły nas na manowce… W przypadku rodzin o „starych” nazwiskach jest to nieustannie czyhające niebezpieczeństwo. Podejrzewam, że dotyczy to również Widuchów. W parafii np. mikołowskiej jest to przypadłość chociażby Pająków i Żogałów, których pewne gałęzie (niektóre jeszcze nawet nie zidentyfikowane) należą do moich przodków.

  Pozdrawiam,

  Zygmunt

  #28190
  Andrzej
  Użytkownik

  Panie Zygmuncie.

  Nie siedzę non stop w Widuchach, ale każdego Widucha spisuję i staram się go umiejscowić w drzewie.
  Mam bardzo dużo skojarzonych rodzin. Nie kiedy są to dwie trzy rodziny (te same), bo brakuje jakiegoś łącznika-spójnika aby było wiadomo, że mowa jest o tej samej rodzinie.
  Parafia Mikołów, jako sama w sobie parafia już jest dość skomplikowana. Ponieważ z samych Piotrowice rodziny migrowali, na Ochojec, Kostuchnę itd. Jest też Stara Kuźnia. No i same miasto – Mikołów, a tam możemy spotkać przybyszów z innych parafii. Jest to trudne, i o ile coś idzie do 1820 r. i poprzez dostępne źródła znaleźć to mam to zrobione. Na pewno mam braki, bo nie można mieć wszystkiego.

  Andrzej

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 40)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.