Zamawianie mikrofilmów z Family Search i ich przeglądanie

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Zamawianie mikrofilmów z Family Search i ich przeglądanie

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
 • Autor
  Wpisy
 • #9687
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Wiem, że część z naszych członków korzystała już z mikrofilmów zamawianych na stronie Mormonów. Proszę, abyście podzielili się doświadczeniami z tymi, którzy będą zaczynali przygodę z Mormonami (np ze mną).
  Informacje dla osób niewtajemniczonych: Mormoni od wielu lat fotografują metryki urodzenia z całego świata. Niewielka liczba ich skanów znajduje się na ich stronie. Niewiele indeksów z parafii obecnej Polski znajduje się w ich bazie danych. Natomiast ogromna liczba sfotografowanych ksiąg znajduje się na mikrofilmach, które można wypożyczyć poprzez ich stronę. Wypożyczenie jest odpłatne. Czy wystarczy wypożyczenie krótkoterminowe? Jakie są Wasze doświadczenia z Centrami Rodziny w Warszawie i Wrocławiu (to tam można przeglądać zamówione mikrofilmy). Czy jest możliwość zamówienia mikrofilmu do bibliotek wyświetlających się po prawej stronie ekranu??
  Wyszukiwarka parafii https://familysearch.org/catalog/search

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #9704
  Mirosław Mitrenga
  Administrator

  Asiu, ja miałem do czynienia z CHR w Warszawie. Mają ok. 10 czytników mikrofilmów, centrum jest otwarte w środy i czwartki oraz drugą sobotę miesiąca, raczej nie ma problemów z rezerwowaniem miejsc, jeżeli zrobi się to z wyprzedzeniem ok. 1 miesiąca (ja tak na ogół robię), ale nigdy jeszcze wszystkie miejsca nie były zajęte, więc może i ad hoc można zamówić wizytę. Maila z rezerwacją czytnika wysyła się na genealogia@mormoni.pl. Przysyłają maila z potwierdzeniem rezerwacji. Dyżuruje tam zawsze jedna osoba, są to osoby bardzo życzliwe. Mikrofilmy można zamawiać bez ograniczeń ilościowych. Za pierwszym razem należy podpisać w CHR deklarację potwierdzającą przyjęcie regulaminu, w tym limitu zdjęć 50 z każdej rolki filmu.

  Zanim oczywiście umówimy sobie wizytę w CHR, trzeba znaleźć interesujące nas księgi pod adresem, który podałaś. Można wyszukiwać według polskich lub niemieckich nazw miejscowości. Należy założyć sobie darmowe konto na familysearch.org i zalogować się. Jeżeli znamy już numer filmu, to wchodzimy na stronę familysearch.org/films. W polu search wpisujemy numer filmu. Jeżeli film jest dostępny, to musimy wybrać, na jak długo chcemy go wypożyczyć. Są dwie opcje – 90 dni od wysyłki, w tym co najmniej 60 dni na przeglądanie w CHR – koszt 15 zł lub bez daty zwrotnej – koszt 37,5 zł – film może być w CHR, jak długo chcemy.

  Ja wybieram zawsze „extended” za 37,5 zł, ponieważ nie mam pewności, że dam radę pojechać do Warszawy w ciągu 90 dni, a opłata za przedłużenie 90-dniowego okresu jest wyższa niż jednorazowy koszt 37,5 zł.

  Zapłacić można kartą kredytową lub PayPalem. Na maila przychodzą potwierdzenia i aktualizacje statusu zamówienia. Status Received oznacza, że CHR (w tracie zamawiania trzeba podać które) otrzymało film, można umawiać wizytę. Zamawiać można w Polsce tylko do Warszawy i Wrocławia. Czas oczekiwania na filmy jest bardzo różny – od 2 tygodni do około dwóch miesięcy.

  Chyba tyle…

  #9743
  Adam
  Administrator

  Ja również zamówiłem film nie dawno do Wrocławia. Jak wygląda kopiowanie interesujących nas ksiąg? Słyszałem że ludzie robią zdjęcia.

  #9764
  Waldek Szuba
  Użytkownik

  Witam
  korzystałem z mikrofilmów w Wrocławiu, bardzo dogodne połączenie kolejowe oraz CHR znajdujący się 15 min spacerkiem od dworca.
  W centrum dyżurują koleżanki i koledzy z Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego, pomagający w razie jakichkolwiek problemów.
  Wizytę umawiamy telefonicznie, w czasie otwarcia centrum (telefon i godziny otwarcia na stronie ŚTG). Jeżeli chodzi o kopiowanie, to można robić tylko zdjęcia. Sposób zamawianie filmów i opłaty tak samo jak napisał Mirek.
  CHR Wrocław posiada 6 czytników i niemiałem do tej pory problemu z zamówieniem miejsca w terminie mi pasującym.
  Waldek

  #9784
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Dziękuję bardzo za pomoc.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #9821
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Ja także korzystałem z CHR we Wrocławiu. Potwierdzam informacje opisane powyżej. Warto jednak wspomnieć, że godziny korzystania z pracowni są zmienne i polecam zaglądać na stronę Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego, tam też jest kilka podstawowych informacji na temat samego CHR we Wrocławiu:

  Podstawowe informacje o CHR Wrocław – http://genealodzy.wroclaw.pl/chr
  Godziny otwarcia na obecny miesiąc – http://genealodzy.wroclaw.pl/2351/dyzury-chr-sierpien-2016#comment-23

  Ponadto pod poniższym linkiem można zobaczyć jakie mikrofilmy obecnie znajdują się w CHR Wrocław:
  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1O5hGWQofE5uz0nh8DHWtlws_lMMQZI0qIF6zljE5ks0/edit#gid=0

  #9978
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Dziękuję wszystkim za przydatne informacje. Dzięki linkowi wysłanemu przez Krzysia odkryłam, że we Wrocławiu na stałe znajdują się mikrofilmy jednej z parafii, w której poszukuję przodków. Zamówiłam tez inny mikrofilm. Cena za krótkie wypozyczenie to 15 zł, zaś za wydłużony czas wypożyczenia 37.50. Jestem umówiona we Wrocławiu w CHR na 27.08 🙂

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #9983
  Adam
  Administrator

  Ja tylko dodam że zamówiłem 6 lipca dwa mikrofilmy i w dalszym ciągu nie dotarły do Wrocławia.

  #9985
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Panie Adamie, a jaki obecnie status posiadają zamówione przez Pana mikrofilmy ? Jeżeli zostały już wysłane, czyli maja status Shipped, to powinny dotrzeć za niedługo do Wrocławia.

  #9986
  Adam
  Administrator

  Wcześniej były back-ordered, obecnie są requested.

  #9988
  Mirosław Mitrenga
  Administrator

  To oznacza, że to potrwa. Musieli zamówić dodatkowe kopie filmow, musisz się uzbroić w cierpliwość

  #10930
  Adam
  Administrator

  Jeden z moich filmów dotarł w końcu do Wrocławia (na inne od lipca jeszcze czekam).
  Jako że niedługo wybieram się do Centrum Historii Rodziny to mam jeszcze pytanie jak wygląda kwestia kopiowania. Czy jest możliwe fotografowanie w trakcie przeglądania? Pytam jak to wygląda w praktyce a nie wg przepisów.

  #10931
  Waldek Szuba
  Użytkownik

  W czasie przeglądania można na bieżąco robić zdjęcia. Zgodnie z regulaminem, możesz zrobić 50 zdjęć z filmu. W praktyce, nikt nad tobą nie stoi i nie liczy ile zdjęć zrobiłeś. Wszystko opiera się na zaufaniu.
  Waldek

  #10932
  Slawek
  Użytkownik

  Można zrobić maxymalnie do 50 fot z jednej rolki w trakcie jej przeglądania.
  Oficer dyżurny ma pełne prawo kontrolować kto, co i ile…
  W przypadku rażącego łamania regulaminu – okoliczność tę pozostawiam już waszej wyobraźni!

  #14697
  Adam
  Administrator

  Nie wiem czy wszyscy wiedzą ale od września nie można już zamawiać mikrofilmów z Salt Lake City… definitywnie. Mormoni rezygnują z tej formy na rzecz digitalizacji…która jeszcze jednak nie została skończona.
  https://www.lds.org/callings/temple-and-family-history/familysearch-microfilm-discontinuation?lang=eng

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.