wicherm

Odpowiedzi forum utworzone

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • w odpowiedzi na: Gdzie znaleźć księgi metrykalne z XVIII wieku? #27824
  wicherm
  Użytkownik

  For Kornowac/Pogrzebień – you need to contact archbishop’s archives and they will look it up for you for a small fee.
  https://archiwum.archidiecezjakatowicka.pl/pl/index/databases
  Unfortunatelly most of the 1700 are lost due to the fire in Pogrzebien perish.

  w odpowiedzi na: Rodzina Wicher – proszę o wsazkówkik co dalej #20036
  wicherm
  Użytkownik

  Jestem jeszcze przed wizytą w archiwum w Raciborzu, ale po badaniach w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Parafa w Pogrzebieniu ma zbiory niezdigitalizowane i nie udostępnia się tych akt – musiałem więc zlecić kwerendę.

  Odkryłem, że Joseph (Józef) Wicher urodzony został 16.03.1817 w Kornowacu przez Marinę Wicher, ojca nie podano. Nie wiadomo, czy ona sama pochodziła z tej wsi – aktu jej chrztu nie udało się tam znaleźć, a w ramach kwerendy nie pochylono się nad jakimikolwiek innymi wydarzeniami z nazwiskiem Wicher w tym okresie czasu, więc możliwe że były tam śluby rodzeństwa, zgony dziadków itp, ale że nie mam sam dostępu – nie będzie się chyba dało tego na razie sprawdzić….

  Czyżbym dotarł do kresu? Jakieś pomysły?

  Sam józef wziął ślub w wieku lat 25 z Franciszką Sadło w Brzeziu w 1842 roku więc Andrzej miałeś racje – tamte akty to rodzeństwo Józefa.

  w odpowiedzi na: Rodzina Wicher – proszę o wsazkówkik co dalej #19606
  wicherm
  Użytkownik

  Jasne, będę bardzo wdzięczny! wicher.m @ gmail.com

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 years temu przez wicherm.
  w odpowiedzi na: Rodzina Wicher – proszę o wsazkówkik co dalej #19484
  wicherm
  Użytkownik

  A tu akt ślubu

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  w odpowiedzi na: Rodzina Wicher – proszę o wsazkówkik co dalej #19483
  wicherm
  Użytkownik

  Witam i dziękuję za taki odzew!
  Zaczynając od początku: SKjola3anna – niewykluczone, że istnieje pokrewieństwo. CO do legendy – to własnie Franz Wicher służył prawdopodobnie w 38 Pułku Królewskich Fizylierów Hrabiego Moltke – więc może to jego dotyczy legenda?

  Andrzej – szukam właśnie szczegółów o Franzie i jego życiu, służbie. Jestem w kontakcie z volksbund.de (zajmują się identyfikacją poległych i zarządzają cmentarzami z I WŚ) i jeśli faktycznie zginął w I WŚ powinienem dostać od nich potwierdzenie tego faktu. Poległych Franzów Wichrów było aż trzech.

  Przede mną na pewno wyprawa do Raciborza do archiwum w celu potwierdzenia kilku faktów z USC – w tym sprawdzenia czy nie ma tam informacji o jego śmierci.

  Dzięki za te wszystkie informacje z Raciborza Brzezia! Możesz mi powiedzieć z której bazy korzystasz, żeby sprawdzić te dane?

  Adam – załączam znaleziony akt małżeństwa.

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję wszystkim za zainteresowanie!

  w odpowiedzi na: Rodzina Wicher – proszę o wsazkówkik co dalej #19437
  wicherm
  Użytkownik

  No i super. Pierwsza w życiu wizyta w archiwum przebiegła dość pomyślnie. Udało mi się odnaleźć akt ślubu i odkryć dzięki niemu, że Franz Wicher i jego ojciec Józef (a jednak nie Joseph) pochodził z Brzezia (Hohenbirken) k. Raciborza.

  Tamtejsze księgi parafialne to zbiór z Pogrzebienia, niestety niedostępny publicznie. Poszukiwania przodków po mieczu muszę zlecić w archiwum archidiecezjalnym w Katowicach.

  Co do Franza Wichra i moich podejrzeń, że być może zginął na froncie I WŚ – pani z Archiwum wspomniała, że taka informacja powinna byłą zostać przesłana do miejscowego USC i być tam do odnalezienia. Jakieś inne pomysły, gdzie próbować potwierdzić wojskową przeszłość przodka?

  w odpowiedzi na: Rodzina Wicher – proszę o wsazkówkik co dalej #19369
  wicherm
  Użytkownik

  Panie Adamie bardzo dziekuję za odpowiedź. Właśnie na takie rady liczyłem jako początkujący w temacie. Wlaśnie jestem na etapie zdobywania brakujących aktów zgonów, choć tam nie spodziewam się dużej ilości informacji.

  Ciekawe jest co pisze Pan o poszukiwaniu rodzeństwa. W rodzinie nie zachowała sie pamięć czy Crispinus miał rodzeństwo ani tym bardziej ile go miał. Jutro bedę w archiwum wiec pozostaje cierpliwe przegladanie ksiąg rok po roku 😉

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)