Labryga/Labriga

Strona główna Fora Poszukiwania Labryga/Labriga

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #3556

  Witam serdecznie,

  poszukuję informacji na temat nazwiska Labryga/Labriga. Słyszałam gdzieś, że pochodzi z Francji. Moje poszukiwania utknęły w połowie XVIII wieku, kiedy to żył mój przodek, Wawrzyniec Labryga (Lorenc Labryga) w Siemianowicach i był tamże siodłakiem, czyli odpowiednikiem kmiecia. Niestety nie wiem gdzie się urodził, kolejne zdarzenia tej rodziny mają miejsce w Czeladzi, gdyż Siemianowice pod tę parafię zaczęły podlegać.

  Dzięki tej stronce, udało mi się dzisiaj odnaleźć urodzonego w 1717 roku w Przedmieściach Bytomia Jana Labrigę, syna Stanisława i Agnieszki (Agnety). Niestety brak mi jest połączenia z moimi Labrygami.

  Ps. Prababka Wojciecha Korfantego to Apolonia Labryga, również w Siemianowic.

  Pozdrawiam
  Ania Urgacz-Szczęsna

  #3630
  Piotr Kratochwil
  Użytkownik

  Jedno pokolenie wcześniej przed Wawrzyńcem Labrygą na Sadzawkach mieszkała para Stanisław L. – Agnieszka Pajdowna. Sadzawki wtedy były osobną wsią, ale w czasach Wawrzyńca już chyba były połączone z Siemianowicami. W czeladzkich księgach jest tylko jedno dziecko Stanisława – Zofia z 1.5.1729 roku.
  https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-24126-23646-69?cc=2115410&wc=9RRN-3TP:362228601,364097401,364143601
  Nie wiem gdzie się podziały inne dzieci, ale może fakt, że chrzestni są z Chorzowa coś znaczy.
  W każdym razie Stanisław dobrze pasuje na ojca Wawrzyńca i Pawła Labrygi.
  W księgach jest odnotowany tylko jeden chrzest dziecka Pawła Labrygi z 1748 roku.
  Gdyby były potrzebne jakieś późniejsze akty, to ja tam coś mam zanotowane przy przeglądaniu różnych siemianowickich ksiąg.
  Pozdrawiam
  Piotr

  #3632

  Witam bardzo serdecznie!

  Znam Zofię, to musi być siostra urodzonego w 1717 roku w Bytomiu Jana. Ale właśnie uważam podobnie, że Stanisław i Agnieszka musieli mieć jeszcze jakieś dzieci, tez zastanawiam się gdzie się podziały? W dodatku ani Stanisław ani Agnieszka nie urodzili się w Bytomiu. Pawła nie znałam, mój to Wawrzyniec. Problem kolejny polega na tym, że nie znalazłam ani urodzenia, ślubu Wawrzyńca, mam tylko jego zgon i według szacunku rodził się około 1717 roku.

  Ania

  #8912
  enidonies
  Użytkownik

  Dzień dobry,

  szukam moich pradziadków, podobnie jak Ci od Pani, nazywali się Labryga, tylko nie wiem gdzie dokładnie mieszkali, ale na pewno na Śląsku i około XVIIIwieku. Mieli córkę Julianne/Julię, która wyszła za mąż za Johana/Jana Dyrdę, a ci mieli córkę Florentinę. Będę bardzo wdzięczna za każdą informację, być może nasze rodziny mają coś wspólnego ze sobą.

  Pozdrawiam serdecznie!

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 years temu przez enidonies.
Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.