Nazwiska a przezwiska

Strona główna Fora Nasze drzewa Nazwiska a przezwiska

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #4803
  Gabriela z d. Marek
  Użytkownik

  Do tej pory sądziłam, że moje rodowe nazwisko MAREK jest z grupy nazwisk pochodzących od imienia Marek . Imię pochodzenia łacińskiego, od Marcus, genetycznie związane z bogiem Marsem. W Polsce notowane od XIII wieku. Ale niestety to było tylko przezwisko moj przodek nazywał sie Paul Błachut alias Marek, gdzie już jego dzieci miały nazwisko MAREK. I zastanawiam się dlaczego akurat Marek?

  #4804
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Trzeba by prześledzić stosunki własnościowe w danej miejscowości ,być może nazwisko pochodzi od poprzedniego właściciela gospodarstwa ?

  #4816
  Gabriela z d. Marek
  Użytkownik

  Hmmm jak już tu dyskusja trwała mój przodek był zagrodnikiem omłockowym, jego żona była córką zagrodnika omłockowego …wiec nie posiadali gospodarstwa jako takiego. Pisanie do AA Katowice w sprawie rejestru gruntów chyba nie ma sensu, skoro kustosz ma problemy z odczytaniem ksiąg metrykalnych ;(-

  #4818
  Jozef Spek
  Użytkownik

  W AA Katowicach raczej nie będzie informacji na ten temat . Bielszowice też już, dawno utraciły charakter wioski , tak ze z opowieści pokoleniowej to będzie trudno odtworzyć ,chociaż znam przypadki gdzie nazwy gospodarstw po poprzednich właścicielach funkcjonują ponad 200 lat. Jeżeli Twój przodek był przynajmniej chałupnikiem ,może nawet ów Marek ,to może udać się znaleźć jakiś ślad w dawnych urbarzach , księgach robocizn ,może testamentach czy też aktach sprzedaży.

  #4819
  Joachim Walenzyk
  Użytkownik

  Knossala pisze whistorii Bielszowic “slawny rod Markow”. Markowie byli mlynarzami w Bielszowicach wpolowie XVIII wieku, koscielnym i soltysami, wiec prawdopodobienstwo posiadania wiecej niz jednego domu jest duze.Archiwum Panstwowe posiada akta gruntowe Konczyc i Bielszowic, tylko nie wiem z ktorego roku.
  A na poczatku XIX istnial kolonista St.Blachut w konczycach, jesli uda sie zrekonstroowac jegoo pochodzenie wtedy bedziesz wiedziala skad Blachutowie pochodza.

  #4821
  Jozef Spek
  Użytkownik

  Spróbuj znaleźć nr domu ,lub gospodarstwa jaki obowiązywał za czasów pruskich ,czasami jest wpis w obecnej księdze wieczystej .

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.