Okolice Żor – nazwiska Długoń i Rogier

Strona główna Fora Nasze drzewa Okolice Żor – nazwiska Długoń i Rogier

Otagowane: , , ,

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #28258
  Jaszczomb
  Użytkownik

  Niedawno po wielu miesiącach udało mi się znaleźć informacje na temat jednej z gałęzi mojego drzewa – ustaliłem jej pochodzenie do Żor.
  Chodzi o:
  1) rodzinę Długoń z Palowic. Stanisław Długoń urodził się ok. 1838, w Palowicach był parobkiem, później przeniósł się do Żor. Tam w 1862 ożenił się z Marianną Preiss, córką Carla. Mieli co najmniej czworo dzieci: Pawła (ur. 1867 w Żorach), Ewalda, Martę i Franciszkę.
  2) Józefina Rogier, ur. 12.09.1870. Nie znam miejsca urodzenia. Jedyne co posiadam to informacja, że pochodziła z okolic Żor, oraz że w tym czasie w Żorach był jakiś lekarz o tym nazwisku, który podobnież był z nią spokrewniony. Wyszła za mąż za wymienionego wyżej Pawła Długoń i razem przenieśli się do Bierunia.
  Moje podstawowe pytanie to do jakiej parafii należały miejscowości Palowice i Krzyżowice w XIX wieku? Ponadto, jeśli w czyimś drzewie występują te nazwiska, lub jest w stanie udzielić jakichś informacji, to bardzo proszę o pomoc, bo obawiam się że wyczerpałem już możliwości samodzielnego badania.
  Pozdrawiam, Marcin

  #28259
  Alwexis
  Użytkownik

  Witam!

  Z tymi parafiami to rzeczywiście ciężko. Palowice należały do parafii Woszczyce, której to księgi znajdują się jedynie w AAD Katowice więc zostaje zlecenie kwerendy.

  Krzyżowice miały własną parafię ale księgi również znajdują się jedynie w AAD Katowice, z tą różnicą że są zdigitalizowane więc można je przejrzeć samemu.

  Był tu na forum gdzieś osobny temat o Woszczycach polecam też tam zadać pytanie 🙂

  Pozdrawiam

  Alek

  #28260
  Andrzej
  Użytkownik

  Dobry,

  4 maja 1837 r. w Woszczycach urodził się Stanislaus Długon. Był synem Josephy (Magd).

  Andrzej

  #28261
  Jaszczomb
  Użytkownik

  O, bardzo dziękuję za pomoc.
  Czy mogę zapytać skąd pan Andrzej wziął tę informację?
  Pozdrawiam, Marcin

  #28291
  Jaszczomb
  Użytkownik

  Po wizycie w USC sprawa nazwiska Rogier/Roger się wyjaśniła się. Pochodzą oni z Wirka. Matką pani Józefiny jest Florentyna Weirauch, a jej ojcem Rudolf Roger. Kolejne cegiełki w drzewie genealogicznym odnalezione. Dziękuję za pomoc.

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.